Ադրբեջանի պատվիրակությունն առնվազն 1 տարով հեռացվել է ԵԽԽՎ-ից․ Ռուբինյան 01/24/2024 22:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը քվեարկությամբ որոշել է չվավերացնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները: Եվ այս որոշմամբ Ադրբեջանի պատվիրակությունն առնվազն 1 տարով հեռացվել է ԵԽԽՎ-ից և այդ ընթացքում կարող է վերադառնալ միայն իր կանոնակարգային պարտավորությունները կատարելու դեպքում։ Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նա նշել է. «Րոպեներ առաջ ԵԽԽՎ-ն քվեարկությամբ որոշեց չվավերացնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները:
Այս որոշմամբ Ադրբեջանի պատվիրակությունն առնվազն 1 տարով հեռացվեց ԵԽԽՎ-ից և այդ ընթացքում կարող է վերադառնալ միայն իր կանոնակարգային պարտավորությունները կատարելու դեպքում։
Ընդունված բանաձևում Վեհաժողովը վկայակոչում է 2023թ․ հունիսին ընդունած «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևը, որում Վեհաժողովը հաստատել է Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ երթևեկության բացակայությունը՝ ցնցվելով այն փաստից, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի ճանաչել շուրջ տասը ամիս ձգված իրավիճակից բխող լուրջ հումանիտար և մարդու իրավունքների հետևանքները: Վեհաժողովը խորը ափսոսանք է հայտնում, որ փաստահավաք առաքելության շրջանակներում Լաչինի միջանցքի հարցով ԵԽԽՎ զեկուցողը հնարավորություն չի ունեցել մեկնել Լաչինի միջանցք։
Վեհաժողովը հիշատակում է նաև 2023թ. հոկտեմբերին ընդունած «Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում» բանաձևը, որով ԵԽԽՎ-ն դատապարտել է 2023թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները, ինչը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչության փախուստին Հայաստան՝ հարուցելով էթնիկ զտումների կասկածներ։ Հենց այս բանաձևում էր Վեհաժողովն ընդգծել, որ Ադրբեջանի՝ իր կանոնադրական պարտավորությունների չկատարման մասով իրավիճակի փոփոխության բացակայության դեպքում հունվարին չի վավերացնի ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները։
Խորհրդարանական վեհաժողովը նշում է, որ Եվրոպայի խորհրդին միանալուց ավելի քան 20 տարի անց Ադրբեջանը չի կատարել կազմակերպության անդամակցությունից բխող հիմնական պարտավորությունները: Լուրջ մտահոգություններ կան Ադրբեջանում ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու կարողության, իշխանությունների բաժանման, գործադիրի համեմատ օրենսդիր իշխանության թուլության, դատական իշխանության անկախության և մարդու իրավունքների պաշտպանության առնչությամբ։
Վեհաժողովը խիստ ափսոսում է, որ չի հրավիրվել հետևելու գալիք նախագահական ընտրություններին՝ չնայած Ադրբեջանն ունի հրավերը ուղարկելու պարտավորություն՝ որպես մոնիտորինգի ենթակա երկիր։ Վեհաժողովը մտահոգված է նաև, որ Մոնիտորինգային կոմիտեի համազեկուցողներին թույլ չի տրվել հանդիպել քաղաքական դրդապատճառներով մեղադրվող կամ ձերբակալված անձանց հետ»։

Делегацию Азербайджана исключили из ПАСЕ минимум на 1 год 01/25/2024   09:16  |  Лента новостей
Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) приняла решение не ратифицировать полномочия азербайджанской делегации.
Решение прокомментировал вице-спикер парламента Армении, член армянской делегации в ПАСЕ Рубен Рубинян.
"Таким образом делегация Азербайджана исключается из ПАСЕ минимум на 1 год и в течение этого времени может вернуться только в том случае, если выполнит свои нормативные обязательства", - написал Рубинян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что ПАСЕ ссылается на принятую в июне 2023 года резолюцию "Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор", в котором Ассамблея подтвердила отсутствие свободного и безопасного передвижения через Лачинский коридор.
"Ассамблея была шокирована тем, что руководство Азербайджана не признало серьезных гуманитарных и последствий для прав человека, вытекавших из ситуации, продолжавшейся почти десять месяцев", - указал Рубинян. Он сообщил, что  ПАСЕ выразил глубокое сожаление в связи с тем, что докладчик ПАСЕ по Лачинскому коридору в рамках миссии по установлению фактов, не имел возможности посетить Лачинский коридор.
Также упоминается резолюция "Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе", принятая в октябре 2023 года. В этой резолюции осуждаются военные действия Азербайджана в сентябре 2023 года, которые привели к бегству всего армянского населения Нагорного Карабаха в Армению, вызвав подозрения в этнических чистках.
"Именно в этой резолюции Ассамблея подчеркивала, что при отсутствии изменений ситуации, связанной с неисполнением Азербайджаном своих уставных обязательств, полномочия азербайджанской делегации не будут ратифицированы в январе. Парламентская Ассамблея отмечает, что более 20 лет после присоединения Азербайджана к Совету Европы страна не выполнила основные обязательства, вытекающие из членства в организации. Существуют серьезные опасения относительно проведения свободных и справедливых выборов, разделения властей, слабости законодательной власти по сравнению с исполнительной, независимости судебной власти и защиты прав человека", - написал Рубинян.
Он сообщил, что Ассамблея глубоко сожалеет по поводу того, что ее не пригласили наблюдать за предстоящими президентскими выборами, хотя Азербайджан обязан направить приглашение как страна, подлежащая мониторингу. Ассамблея также обеспокоена тем, что содокладчикам Мониторингового комитета не разрешили встретиться с лицами, обвиняемыми или арестованными по политическим мотивам, сообщил Рубинян.