Չորս պատերազմների մասնակից Գեղամ Կաֆյանը Կիչանից էր, զոհվել է ադրբեջանական ներխուժումը կասեցնելիս՝ հետևում թողնելով չորս զավակ․․․ 01/24/2024 14:11 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանցիների ներխուժումը կասեցնելու ժամանակ 2023թ․ սեպտեմբերի 19-ին զոհվել է 48-ամյա Գեղամ Կաֆյանը։ Չորս երեխաների հայրը Կիչան գյուղից էր, 2021 թվականից, որպես պայմանագրային զինծառայող, պաշտպանության բանակում էր ծառայում, սակայն դեռևս 15 տարեկանից լծված է եղել Արցախի պաշտպանությանը։
1991 թվականին, երբ սկսվեց Արցախյան ազատամարտը, Գեղամը նոր էր բոլորել 15 տարին։ Այդուհադերձ, իր տարիքակից բազմաթիվ տղաների հետ, մարտի դաշտ էր շտապել․ մասնակցել է Մարտակերտի ու Քարվաճառի ազատագրմանը։
2016թ․ Ապրիլյան պատերազմին ու 2020թ․ 44-օրյա պատերազմերին նույնպես Գեղամը կամավոր է մասնակցել, 44-օրյայում ցուցաբերած խիզախության համար էլ արժանացել է «Արիության համար» մեդալի․․․ Այս՝ վերջին պատերազմում արդեն որպես ՊԲ զինծառայող է բարձրացել դիրք։
«Ինքը դիրքից նոր էր իջել, բայց քանի որ կուտակումներ կային, համար 1-ով նորից բարձրացրել էին։ Այդ օրը՝ սեպտեմբերի 19-ին, կռիվը սկսելուց մեկ ժամ առաջ եմ հետը խոսել, դա վերջինն էր․․․ Նույն օրը ես էլ շրջափակման մեջ էի ընկել։ Ամսի 20-ին ժամը 12-ի կողմերը նոր դուրս ենք եկել շրջափակումից։ Որ իջել եմ դիրքերից ու մտել գյուղ, այդ ժամանակ եմ իմացել կատարվածը»,-«Փաստինֆո»-ին պատմում է Գեղամի ավագ որդին՝ Յուրան։
Գեղամից ու Յուրայից բացի, այդ օրը նաև Կաֆյանների կրտսեր որդին է մարտի դաշտում եղել, իսկ նրանց 15-ամյա եղբայրը տատիկի հետ տանն էր։
«Ես Ճանկաթաղի հատվածում եմ եղել, որտեղից անգամ սովորական պայմաններում կապ չէր լինում։ Էդ օրն էլ կապ ոչ մի տեղ չկար։ Մերոնց հետ կապվել հնարավոր չէր, բայց գիտեի, որ քույրս Ստեփանակերտում է, փոքր եղբայրս ու տատիկս էլ՝ տանը»,-ասում է Յուրան։
Գեղամի կինը 2017 թվականին էր մահացել՝ ծանր հիվանդությունից․․․Նրա գերեզմանը մնացել է գյուղում, իսկ Գեղամին հուղարկավորել են Եռաբլուրում։

Участник четырех войн Гегам Кафян погиб при отражении азербайджанской агрессии, у него остались 4 детей 01/24/2024   14:45  |  Геноцид в Арцахе
При пресечении вторжения азербайджанцев в направлении села Нор Казанчи Мартакертского района Республики Арцах 19 сентября 2023 года погиб 48-летний Гегам Кафян. Отец четверых детей был родом из села Кичан. С 2021 года он служил в Армии обороны контрактником, но с 15 лет стоял на страже Арцаха.
В 1991 году, когда началась Арцахская освободительная борьба, Гегаму только исполнилось 15 лет. Тем не менее вместе со многими своими сверстниками, он поспешил на поле боя, участвовал в освобождении Мартакерта и Карвачара.
Во время Апрельской войны 2016 года и 44-дневной войны 2020 года Гегам ушел на фронт добровольцем. За проявленную в 44-дневной войне отвагу он был награжден медалью "За отвагу". Во время последней войны он отправился на позиции как военнослужащий АО.
"Он только что спустился с позиции, но из-за  наблюдавшегося скопления сил он снова поднялся по тревоге. В тот день, 19 сентября,  за час до начала войны я говорил с ним. Это был наш последний разговор…В тот день я тоже попал в окружение. Нам удалось выбраться из окружения только 20 сентября примерно к 12:00. Когда я спустился с позиции в село, то только тогда узнал о случившемся", - рассказал "ФактИнфо" Юра, старший сын Гегама.
"Я был в районе Чанкатаха. Там не бывало связи даже в обычных условиях. В тот день связи не было нигде. Связаться с нашими не удавалось, но я знал, что моя сестра в Степанакерте, а младший брат и бабушка находятся дома", - рассказывает Юра.
Жена Гегама умерла в 2017 году от тяжелой болезни... Ее могила осталась в селе, а Гегама похоронили в воинском пантеоне "Ераблур".