Իրեն Պելեի դուստր անվանած կինը պահանջել է արտաշիրիմել լեգենդար ֆուտբոլիստի մարմինը 01/24/2024   12:27  |  Միջազգային լրահոս
Մարիա դու Սոկորրո Ազևեդու անունով մի կին, ով իրեն անվանում է լեգենդար ֆուտբոլիստ Պելեի դուստր, դիմել է դատարան՝ պահանջելով արտաշիրիմում անցկացնել, քանի որ ԴՆԹ փորձաքննության թեստը բացասական արդյունք է ցույց տվել։
Կինը Պելեի դուստրը լինելու մասին հայտարարել էր Պելեի կտակի պատճառով, և լեգենդար ֆուտբոլիստը կենդանության օրոք համաձայնել էր ԴՆԹ թեստ անցնել՝ պարզելու իրողությունը։ Արդյունքը եղել էր բացասական։
Պելեի կտակում մատնանշվում էր մեկ այլ դստեր հնարավորության մասին, որը կունենա իր երեխաներին անցած իր 70% ակտիվներցի որոշ մասնաբաժին։
Պելեն մահացել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 29-ին 82 տարեկան հասակում երկարատև հիվանդությունից հետո։ Նա միակ ֆուտբոլիստն էր, ով երեք անգամ դարձել է աշխարհի չեմպիոն որպես խաղացող։ Պելեն ընդգրկված է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ որպես պրոֆեսիոնալ կարիերայի ընթացքում ամենաշատ գոլերի հեղինակ. որոշ աղբյուրների համաձայն՝ բրազիլացին խփել է 1281 գոլ։

Женщина, назвавшая себя дочерью Пеле, потребовала эксгумации тела легендарного футболиста - СМИ 01/24/2024   11:52  |  Спорт
Мария ду Сокорро Азеведу, назвавшая себя дочерью трехкратного чемпиона мира Пеле, обратилась в суд с требованием эксгумации тела экс-футболиста после отрицательного результата ДНК-теста, сообщает РИА Новости со ссылкой на O Globo.
Ранее из завещания Пеле стало известно о женщине Марии ду Сокорро Азеведу, которая объявила себе его дочерью. Еще при жизни Пеле отреагировал на поданный ею иск о признании отцовства и согласился пройти ДНК-тест, но скончался до его проведения.
Впоследствии дети Пеле согласились провести тестирование для определения, является ли женщина дочерью трехкратного чемпиона мира. Результат оказался отрицательным. В завещании Пеле указано на возможность существования еще одной дочери, которая имеет право на часть от 70% его активов, оставленных его детям. Адвокат вдовы Пеле Марсии Аоки считает эксгумацию как "необоснованную" и "маловероятную" меру. Дело ожидает решения суда.
Пеле скончался 29 декабря 2022 года в возрасте 82 лет после продолжительной болезни. Он был единственным футболистом, который трижды становился чемпионом мира в качестве игрока (1958, 1962, 1970). Пеле входит в Книгу рекордов Гиннесса как автор наибольшего количества голов за профессиональную карьеру - по некоторым данным, бразилец забил 1281 мяч.