Բորիս Բախշիյանը պահանջում է փոխհատուցել՝ իր նկատմամբ իրականացված ապօրինի հետապնդման հետեւանքով պատճառված վնասները 01/24/2024   12:39  |  Բարոյական վնասի հատուցում
Դատավոր Բորիս Բախշիյանը հայցադիմում է ներկայացրել Երևանի քաղաքացիական դատարան՝ ընդդեմ  ԲԴԽ աշխատակազմի՝ Դատական դեպարտամենտի, և Ֆինանսների նախարարության՝ վնասի փոխհատուցման պահանջով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է «Դատալեքս» համակարգից։
Հիշեցնենք, որ դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ հետապնդումները սկսվել են լեգենդար հրամանատար Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխելուց հետո, սակայն փաթեթավորվել է մեկ այլ քաղաքական հնչեղություն ունեցող գործով ամբաստանյալին կալանավորելու գործով։ Մասնավորապես, դատավորին մեղադրել էին Քաջարանի  քաղաքապետ Մանվել Փարամազյանի դեմ ցուցմունք տված Նիկոլ Փաշինյանի աջակցին կալանավորելու համար, թեև ամբաստանյալն ինքն էր դրսևորել ոչ պատշաճ վարքագիծ՝ չներկայանալով դատական նիստերին։ Ընդ որում՝ դատախազությունը չէր բողոքարկել Փաշինյանի աջակից հանդիսացող ամբաստանյալին կալանավորելու որոշումը և առանց բողոքարկման՝ դատական ակտը կայացնելուց ամիսներ անց, դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում է նախաձեռնել։
Դատավորին ի սկզբանե մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 348-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ անձին ապօրինի կալանավորելու հատկանիշներով, որն առաջացրել է ծանր հետևանք։ Վարույթն իրականացնող մարմինը որպես ծանր հետևանք էր դիտարկել այն, որ ամբաստանյալ Մկրտչյանի նկատմամբ, «Գորիս» ՔԿՀ-ում, իբրև ազդեցություն է գործադրվել՝ հարկադրելով փոխել ցուցմունքը, ինչն էլ հանգեցրել է նրան, որ Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվի գրավով։ Դատավորն անգամ կալանավորվել էր, սակայն մեղադրանքն այնքան աբսուրդ էր, որ նախաքննական մարմինը հենց նախաքննության փուլում ստիպված եղավ հրաժարվել նախնական մեղադրանքից, այն վերաորակվեց և մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ ՔՕ 348-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ակնհայտ ապօրինի կալանավորելու հատկանիշներով։
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Լուսինե Սեփխանյանի նախագահությամբ, 2022թ. սեպտեմբերի 28-ին հրապարակել էր արդարացման դատական ակտը՝ ճանաչելով և հռչակելով Բախշիյանի անմեղությունը։ Դատավորն արդարացվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով։ Բորիս Բախշիյանի արդարացման դատական ակտը մտել է օրինական ուժի մեջ, սակայն Բախշիյանն առ այս պահն ունի դեռ ռեզերվային դատավորի կարգավիճակ։
Դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսվելու պահին մինչև այժմ նա ստանում է դատավորի աշխատավարձի որոշակի հատվածը, այժմ պահանջում է աշխատավարձի՝ իրեն չվճարված մասը։
Հայցը մակագրվել է դատավոր Սերինե Խաչատրյանին։
Ի դեպ, ԲԴԽ որոշմամբ՝ ռեզերվային կարգավիճակ ունեցող դատավոր Բորիս Բախշիյանը գործուղվել է Կոտայքի մարզի դատարան։
15:15 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Գրիգորյանը և Բորիս Բախշիյանը՝ լիազորությունների դադարման մասին ԲԴԽ որոշումները դեռևս չեն ստացել, ստանալուց հետո կքննարկվեն իրավունքների իրացման գործիքակազմը
13:12 07/02/2023  |  Դատական ռեպորտաժներՎերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել Բորիս Բախշիյանի գործով արդարացման դատավճիռը
12:58 09/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄհեր Արղամանյանն ինքնաբացարկ է հայտնել Բորիս Բախշիյանի գործով
12:53 26/11/2022  |  ՀարցազրույցԴատավոր Բորիս Բախշիյանի վերաբերյալ ԲԴԽ-ի միաձայն որոշումից հետո ինձ մոտ անհետացել է հիասթափության զգացողությունը. Դատավոր Արթուր Ստեփանյան
11:11 29/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորների միությունը շարունակում է հետևել դատավոր Բախշիյանի գործի ընթացքին
14:17 28/09/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Բորիս Բախշիյանն արդարացվեց
19:16 01/06/2022  |  ՄեկնաբանությունԲորիս Բախշիյանի վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվում է դատարան. քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդությունը մերժվել է

Судья Борис Бахшиян требует возмещения ущерба от незаконного преследования против него 01/24/2024 13:32 | Возмещение морального ущерба
Судья Борис Бахшиян подал в Гражданский суд Еревана иск против Судебного департамента, аппарата ВСС, и министерства финансов с требованием возмещения ущерба. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы "Даталекс".
Напомним, преследование судьи Бориса Бахшияна началось после изменения легендарному командиру Ашоту Минасяну меры пресечения в виде заключения под стражу, однако оно было облачено в дело об аресте подсудимого по делу, вызвавшему политический резонанс. В частности, судью обвинили в аресте сторонника Никола Пашиняна, давшего показания против мэра Каджаран Манвела Парамазяна, хотя подсудимый сам повел себя ненадлежащим образом, не явившись на судебные заседания. Причем прокуратура не обжаловала упомянутое решение и спустя несколько месяцев после вынесения судебного акта без обжалования инициировала уголовное преследование в отношении судьи.
Сначала судье предъявили обвинение по части 3 статьи 348 (незаконное заключение под стражу, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия) УК РА.
Орган, осуществляющий производство, счел тяжким последствием то, что в УИУ "Горис" на подсудимого Мкртчяна якобы оказывали воздействие, принудив его к изменению показаний, что привело к замене меры пресечения мэру Каджарана Манвелу Парамазяну с заключения под стражу на залог. Судья даже был взят под стражу, однако обвинение было настолько абсурдным, что орган предварительного следствия прямо на этапе предварительного расследования был вынужден отказаться от предварительного обвинения. Оно было переквалифицировано, и обвинение было предъявлено по части 2 статьи 348 УК РА – по признакам заведомо незаконного ареста.
Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении под председательством судьи Лусине Сепханян 28 сентября 2022 года огласил судебный акт, которым признал Бахшияна невиновным. судья был оправдан ввиду отсутствия состава преступления. Оправдательный приговор в отношении него вступил в силу, однако до сих пор у Бахшияна статус резервного судьи.
С момента начала уголовного преследования судьи и до сих пор он получает определенную часть зарплаты судьи. Теперь он требует невыплаченную часть зарплаты. Иск поступил на рассмотрение к судье Серине Хачатрян.
Кстати, по решению ВСС судья Борис Бахшиян, у которого статус резервного судьи, был направлен в суд Котайской области.