Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Արցախբանկը 24 մլրդ դրամի վնաս է կրել, ինչն ազդել է ողջ բանկային համակարգի վրա 01/23/2024   12:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի բանկերի միությունը հաղորդագրությամբ հրապարակել է ՀՀ բանկերի 2023 թ. վիճակագրական տվյալները։
«Հայաստանի բանկերի միության կողմից ամփոփված վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 2023թ․ ՀՀ 18 առևտրային բանկերի տարեկան ընդհանուր կապիտալը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 13․5%-ով՝ կազմելով 1 484 մլրդ․ դրամ:
2023թ․ ընդհանուր ակտիվներն աճել են 9.5%-ով՝ կազմելով 9 191 մլրդ․դրամ։
Առևտրային բանկերի 2023թ․ ընդհանուր պարտավորությունները 2022թ․ համեմատ ավելացել են շուրջ 618 մլրդ․դրամով (8․7%)՝ կազմելով՝ 7 707 մլրդ․դրամ։ Նույն ժամանակահատվածում հաճախորդների նկատմամբ պարտավորություններն ավելացել են շուրջ 459 մլրդ․ դրամով (9.1%)`կազմելով  5 503 մլրդ․ դրամ։
Հաճախորդներին տրված վարկերն ու փոխառությունները 2023թ. ցուցանիշներով կազմել  են  5 036 մլրդ․ դրամ, 2022թ. համեմատ (4 174 մլրդ․ դրամ)  աճը կազմել է 20.6%:
2023թ. արդյունքներով բանկային համակարգն ապահովել է շուրջ 230 մլրդ․ դրամի շահույթ, 2022թ․ համեմատ (253 մլրդ․ դրամ)  ցուցանիշը նվազել է 9.2%-ով։
ՀՀ առևտրային 18 բանկերի 2023թ․ գործունեության տարեկան ամփոփ մյուս ցուցանիշները կներկայացվեն հաջորդիվ»։
«Մոդեքս» խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Հայկազ Ֆանյանը ֆեյսբուքում  հրապարակել է ինֆոգրամա և գրել. «2023թ-ին առևտրային բանկերի զուտ շահույթը նվազել է, ինչը թերևս պայմանավորված է երկու բանկերի ցուցանիշով, նախ, հասկանալի պատճառներով 24 մլրդ դրամի վնաս է արձանագրվել Արցախբանկի մոտ, երկրորդ, անցած տարվա անոմալ աճից հետո կրճատվել է Էվոկայի զուտ շահույթը»։

Арцахбанк понес убытки в 24 млрд. драмов вследствие военной агрессии Азербайджана 01/23/2024   12:55  |  Лента новостей
Союз банков Армении опубликовал статистические данные по банкам Армении на 2023 год.
"Согласно обобщенным Союзом банков Армении статданным, в 2023 году годовой совокупный капитал 18 коммерческих банков РА увеличился по сравнению с предыдущим годом на 13,5%, составив 1,484 миллиарда долларов', - говорится в сообщении.
Отмечается, что общие активы 2023 год выросли на 9,5%, достигнув 9,191 млрд. драмов.
Сообщается, что общие обязательства коммерческих банков в 2023 году по сравнению с 2022 годом увеличились примерно на 618 млрд драмов (8,7%), составив 7,707 млрд. драмов. За аналогичный период обязательства перед клиентами увеличились почти на 459 миллиардов драмов (9,1%), составив 5,503 млрд. драмов.
Выданные клиентам кредиты и займы, согласно показателям на 2023 год, составили 5,036 млрд. драмов. Рост по сравнению с показателями 2022 года(4 174 млрд. драмов) составил 20,6%.
"По итогам 2023 года банковская система обеспечила прибыль в размере около 230 миллиардов драмов. По сравнению с 2022 г. (253млрд. драмов) показатель снизился на 9,2%. Другие годовые сводные показатели деятельности 18 коммерческих банков РА за 2023 год будут представлены далее", - говорится в сообщении.
Директор консалтинговой компании "Модекс" Айказ Фанян опубликовал в Facebook инфографику.
"В 2023 году чистая прибыль коммерческих банков снизилась, что, вероятно, обусловлено индексом двух банков. Во-первых, по понятным причинам, у Арцахбанка зафиксирован убыток в размере 24 млрд. драмов. Во-вторых, после прошлогоднего аномального роста чистая прибыль Эвоки сократилась", - написал он.
14:34 12/01/2024  |  ПолитикаЗахарова прокомментировала заявления о том, что российские миротворцы не защитили мирных жителей Нагорного Карабаха