Մոսկվան կցանկանար ՄԱԿ-ում տեսնել ԱՊՀ երկրների կողմից հակառուսական բանաձևերի մերժման ավելի հստակ արտահայտություն. ՌԴ ԱԳՆ 01/23/2024 13:28 | Քաղաքական
Ռուսաստանը կցանկանար ԱՊՀ երկրների կողմից ՄԱԿ-ում հակառուսական բանաձևերի մերժման ավելի հստակ արտահայտություն տեսնել։ Այս մասին ԱՊՀ անդամ երկրների մշտական լիազոր ներկայացուցիչների խորհրդում հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իհարկե, ես կցանկանայի, որ Գլխավոր ասամբլեայի հստակ հակառուսական բանաձևերի նախագծերը դիտարկելիս մեր գործընկերներն ավելի հստակ արտահայտեին իրենց մերժումը նման նախաձեռնությունների նկատմամբ»,- ասել է փոխնախարարը։
Պանկինը նշել է, որ Ռուսաստանն իր հերթին պատրաստ է ՄԱԿ-ում հանդես գալ ԱՊՀ այլ երկրներին վերաբերող քաղաքական դրդապատճառներով փաստաթղթերի դեմ։

Москва хотела бы видеть более четкое выражение неприятия странами СНГ антироссийских резолюций в ООН – МИД РФ 01/23/2024 12:31 | Лента новостей
Россия хотела бы видеть более четкое выражение странами СНГ неприятия антироссийских резолюций на площадке ООН. Об этом заявил замглавы МИД РФ Александр Панкин на Совете постоянных полномочных представителей государств - участников СНГ. Его слова приводит ТАСС.
"Конечно, хотелось бы, чтобы при рассмотрении явно антироссийских проектов резолюций Генеральной Ассамблеи наши коллеги более четко выражали свое неприятие таких инициатив, за которыми потом разворачивается шлейф последующих действий в плане очернения и препятствий развития не только нашей страны, но и нашего полезного и взаимовыгодного сотрудничества [со странами СНГ]", - сказал замминистра.
Панкин отметил, что со своей стороны Россия готова выступать в ООН против политически мотивированных документов в отношении других стран СНГ.