Հայաստանը պատրաստ է նոր տեղեկություններ տրամադրել Ադրբեջանին՝ ականապատ դաշտերի վերաբերյալ. ներկայումս տվյալները ճշգրտվում են (տեսանյութ) 01/23/2024 15:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայկական կողմը 2 անգամ Ադրբեջանին է փոխանցել ականապատ դաշտերի քարտեզներ։ Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ տարօրինակոր համարելով ադրբեջանական կողմի բողոքները, թե դրանք ճշգրիտ չեն արտացոլում ականների տեղակայումը։
«Այստեղ տեղին է հիշել, որ այդ ականապատումը սկսվել էր 90-ականների սկզբին հենց Ադրբեջանի կողմից։ Այժմ հայկական համապատասխան մարմինները աշխատանք են տանում նաև հարցումների ճանապարհով վերականգնել տեղեկատվություն՝ հնարավոր նոր ականների վերաբերյալ, չեմ բացառում, որ երկուստեք կառուցողական մոտեցումների դեպքում, վստահության ամրապնդման քայլերի դեպքում կարողանանք վերականգնել հավաստի տեղեկատվություն, չեմ բացառում, որ նորից փոխանցենք ադրբեջանական կողմին»,- ասել է Միրզոյանը՝ նշելով, որ այս անգամ այդ գործողությունները հետք է անեն միջազգային գործընկերների միջոցով։

Глава МИД Армении не исключил передачи Азербайджану новых сведений о минных полях, если таковые будут 01/23/2024   17:22  |  Лента новостей
Армянская сторона дважды передавала Азербайджану карты минных полей, хотя, как ни странно, впоследствии мы постоянно слышали жалобы Баку на то, что эти карты не так эффективны и не точно отражают расположение мин.  Об этом во вторник на итоговой пресс-конференции заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
"Здесь уместно вспомнить о том, что это минирование, зачастую тех же территорий, было начато в начале 90-х годов именно Азербайджаном. В любом случае, нам удалось обобщить и передать азербайджанской стороне имевшуюся у нас информацию. Хочу сказать, что по моей информации, в настоящее время соответствующие органы Армении, в том числе путем запросов, проводят работы, чтобы восстановить сведения о возможных новых минах. И я не исключаю, что если при соответствующих обоюдных конструктивных подходах и в случае шагов по укреплению доверия действительно удастся восстановить достоверную информацию, я не исключаю, что мы снова передадим ее азербайджанской стороне", - отметил Мирзоян.