Վաշինգտոնն աշխատելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում վերջնագծին հասնելու ուղղությամբ. Պատել 01/23/2024 11:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Վաշինգտոնը հետաքրքրված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ավարտին հասցնելու հարցում՝ երկու կողմերի հետ համակարգմամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը՝ անդրադառնալով Վաշինգտոնում Երևանի և Բաքվի միջև բանակցություններ վարելու՝ ԱՄՆ-ի ցանկությանը։
«Դրանում հետաքրքրված են ԱՄՆ-ն և պետքարտուղարը, և մենք ջանասիրաբար աշխատելու ենք, որպեսզի հասնենք վերջնագծին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև այս հարցի շուրջ աշխատող մյուսների, այդ թվում՝ Լուիս Բոնոյի (խմբ.`ԱՄՆ պետքարտուղարի կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական) հետ համակարգմամբ», - ասել է Պատելը ճեպազրույցի ընթացքում։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղյան հակամարտությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ քննարկելու համար Վաշինգտոնում նախատեսված բանակցություններին, Վեդանտ Պատելը նշել է, որ առայժմ հստակ պայմանավորվածություններ չկան։

Вашингтон будет работать над достижением финиша в урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном - Госдеп 01/23/2024   11:21  |  Лента новостей
Вашингтон заинтересован в завершении процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном в координации с обеими сторонами.
Об этом, как передает «Арменпресс», заявил заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель, подразумевая стремление США провести переговоры между Ереваном и Баку в Вашингтоне.
«Соединенные Штаты и госсекретарь заинтересованы в этом, и мы будем усердно работать, чтобы достичь финишной черты вместе с Арменией и Азербайджаном, также и с другими, работающими над этим вопросом, включая Луи Боно (старшего советника госсекретаря США по переговорам на Кавказе)», - сказал Патель в ходе брифинга.
Что касается запланированных в Вашингтоне переговоров по обсуждению карабахского конфликта с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, Ведант Патель отметил, что определенных договоренностей пока нет.