Գագիկ Խաչատրյանը կրկին դատարան էր ներկայացել` անվասայլակով և շտապօգնության ուղեկցությամբ.դատական նիստն ընդմիջվեց` Խաչատրյանին ցավազրկող ներարկելու համար 01/19/2024 12:29 | Դատական ռեպորտաժներ
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը դատարան է ներկայացել անվասայլակով` շտապօգնության մեքենայի ուղեկցությամբ:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում` դատավոր Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ, շարունակվում է ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի և Կարեն Խաչատրյանի գործով դատական նիստը: Այսօրվա նիստին ևս, ինչպես արդեն նշվեց, Խաչատրյանը դատարան է ներկայացել շտապօգնության ուղեկցությամբ: Պաշտպան Երեմ Սարգսյանը հայտնել է, որ միջնորդություն է ցանկանում ներկայցնել` առաջնահերթության կարգով` խնդրելով թույլ տալ Խաչատրյանին` մեկնել ՀՀ-ից և բուժում ստանալ արտերկրում, սակայն դատախազ Գևորգ Սարգսյանն առարկեց` նշելով, որ արդեն մի քանի նիստ է, ինչ գործով անցնող վերջին վկան` Սեդրակ Առուստամյանը, ներկայանում է դատական նիստերին, սակայն նրա հարցաքննությունն այդպես էլ չի իրականացվում, ըստ դատախազի, պաշտպանության կողմը ցանկանում է ձգձգել դատավարությունը: Դատախազը նշում է` չի առարկում, որ միջնորդությունը ներկայացվի, բայց դա թող ներկայացվի Սեդրակ Առուստամյանի հարցաքննությունից հետո: Պաշտպան Երեմ Սարգսյանն էլ նկատեց` ինչն է խանգարում, որ նախ միջնորդությունը քննարկվի, հետո` վկան հարցաքննվի: Երեմ Սարգսյանը նաև հիշեցրեց Խաչատրյանի առողջական վիճակը:
«Գագիկ Խաչատրյանի առողջական վիճակն այն աստիճանի է սրվել, որ նույնիսկ հնարավոր է վիրահատությունը չօգնի վերականգնել նրա քայլելու ունակությունը, կարող է հանգեցնել անդառնալի հետևաքների, այդ թվում մահվան»,- ասաց պաշտպանը։
Պաշտպանը պնդեց` իր ներկայացրած միջնորդության քննարկումն առաջնահերթ է, որից հետո նոր անցեն մյուս գործողությունների կատարմանը։
Գագիկ Խաչատրյանի առողջական վիճակով պայմանավորված դատական նիստն ընդմիջվեց կարճ ժամանակով` Խաչատրյանին ցավազրկող ներարկելու համար:

Экс-главу КГД Армении Гагика Хачатряна вновь доставили в суд в инвалидной коляске 01/19/2024   12:55  |  Судебный репортаж
Бывшего главу Комитета государственных доходов, экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна доставили в суд в инвалидной коляске в сопровождении кареты скорой помощи.
Как передает корреспондент "ФактИнфо", в суде общей юрисдикции Еревана сегодня под председательством судьи Артура Мкртчяна продолжаются слушания по делу бывшего председателя Комитета государственных доходов Гагика Хачатряна и Карена Хачатряна.
Адвокат Ерем Саркисян сообщил о намерении подать в порядке приоритетности ходатайство с просьбой разрешить Хачатряну выехать из Армении на лечение за рубеж. Однако прокурор Геворк Саркисян возразил, указав, что уже несколько заседаний, как проходящий по делу последний свидетель Седрак Арустамян приходит на слушания, однако его допрос так и не проводится. По словам прокурора, защита хочет затянуть судебный процесс.
Прокурор отметил, что он не возражает против подачи ходатайства, но это, по его словам, следует сделать после допроса Седрака Арустамяна.
"Что мешает тому, чтобы  сначала рассмотрели ходатайство, а затем допросили свидетеля?" - указал в свою очередь Еревам Саркисян.
"Состояние здоровья Гагика Хачатряна обострилось настолько, что даже операция может не помочь восстановить его способность ходить и может привести к необратимым последствиям, в том числе смерти", - добавил адвокат.
Защита настаивает на рассмотрение поданного ходатайства в приоритетном порядке,. Судебное заседание было прервано на короткое время ввиду состояния здоровья Гагика Хачатряна – ему ввели обезболивающее.
12:57 08/01/2024  |  Судебный репортажГагику Хачатряну стало плохо на заседании суда, слушания прервали
12:37 08/01/2024  |  Судебный репортажЭкс-главу КГД Армении Гагика Хачатряна доставили в суд в инвалидной коляске