Ոչխարների՝ ադրբեջանական կողմ անցնելու դեպքով քրեական վարույթ նախաձեռնված չէ. ուսումնասիրում են 01/19/2024 16:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքում ոչխարների՝ ադրբեջանական կողմում հայտնվելու հանգամանքներն այս պահին ուսումնասիրվում են պատկան մարմինների կողմից: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին ՀՀ ՊՆ-ից։
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան ադրբեջանցիները գողացել են Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հայ-ադրբեջանական շփման գծի հարևանությամբ գտնվող Արավուսի բնակիչներից մեկին պատկանող ոչխարները։ Տեղ համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել էր, որ չի կարող հստակ թիվ ասել, թե քանի ոչխարի մասին է խոսքը, քանի դեռ արոտավայրից մնացածը չեն եկել: Այդուհանդերձ, մամուլում տարբեր թվեր են շրջանառվում, համաձայն որոնց` խոսքն ավելի քան 200 ոչխարի մասին է: Նշենք, որ օգտատեր Արթուր Գիգորյանը ևս ահազանգել էր դեպքի մասին` նշելով նաև, որ հրաման է եղել` չկրակելու ադրբեջանցիների ուղղությամբ:
ՀՀ ՊՆ-ից, սակայն, վստահեցնում են, որ հրադադարի խախտում, առավել ևս` ներթափանցման փորձ անգամ տեղի չի ունեցել:
«Առաջնագծում իրադրության, սահմանային միջադեպերի և խախտումների վերաբերյալ պաշտպանության նախարարությունը հանրությանը պատշաճ իրազեկում է. Որևէ միջադեպ, հրադադարի խախտում, առավել եւս ներթափանցման փորձ անգամ տեղի չի ունեցել: Իսկ ոչխարների՝ ադրբեջանական կողմ անցնելու վերաբերյալ հանգամանքներն այս պահին ուսումնասիրվում են պատկան մարմինների կողմից»,- մեզ հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը` նշելով, որ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումը մշտադիտարկում է ոլորտին առնչվող մամուլի հրապարակումները և մեկնաբանում կամ դրանց արձագանքում է ըստ անհրաժեշտության ու նպատակահարմարության:
«Փաստինֆո»-ն նաև կապ հաստատեց ՔԿ-ի հետ` պարզելու, թե արդյոք քրեական վարույթ նախաձեռնվել է, սակայն կառույցից հայտնեցին, որ այս պահին դեռևս հաղորդում չի ստացվել Քննչական կոմիտեում:
Հ.Գ. Ասել է թե՝ մամուլում հրապարակված ահազանգերը, դեպքի վերաբերյալ անգամ համայնքապետի հաստատումը ՔԿ-ի համար հիմք չէ քննություն սկսելու՝ պարզելու, թե իր երկրի քաղաքացու գույքը ինչպես է հայտնվել թշնամու մոտ։

Обстоятельства перехода овец из Аравуса на азербайджанскую сторону изучаются - МО Армении 01/19/2024   16:31  |  Лента новостей
Компетентные органы в данный момент изучают обстоятельства, при которых овцы оказались на азербайджанской стороне. Об этом "ФактИнфо" сообщили в министерстве обороны Армении.
Напомним, сегодня утром азербайджанцы украли овец, принадлежащих одному из жителей расположенного вблизи армяно-азербайджанской линии соприкосновения села Аравус общины Тех Сюникской области Армении. Глава местной общины Давид Гулунц сообщил "ФактИнфо", что не может пока точно указать количество овец, пока они вернулись с пастбища.
В прессе муссируются разные данные, согласно которым речь идет о более 200 овец.
В Минобороны РА заверили, что нарушения режима прекращения огня, тем более попытки проникновения, не зарегистрировано.
"Министерство обороны Армении надлежащим образом информирует общество об обстановке на передовой, приграничных инцидентах и нарушениях. Ни одного инцидента, ни одного нарушения режима прекращения огня, тем более попытки проникновения не зарегистрировано. А обстоятельства перехода овец на азербайджанскую сторону на данный момент изучаются компетентными органами", - заявил в беседе с агентством пресс-секретарь Минобороны Армении арам Торосян.
Он отметил, что соответствующее подразделение Минобороны проводит мониторинг касающихся сферы публикаций в прессе и комментирует их или реагирует на них по необходимости и исходя из целесообразности.
ИА "ФактИнфо" также обратилось за комментарием в СК, чтобы уточнить, инициировано ли уголовное производство, однако в ведомстве сообщили, что к этому моменту сообщения в Следственный комитет не поступало.
14:46 19/01/2024  |  Лента новостейАзербайджанцы украли овец, принадлежащих одному из жителей села Аравус
12:26 11/01/2024  |  Лента новостейПравительство Армении предоставит кредит в 3,5 млрд драмов на строительство завода в Арарате вместо Ерасха