Արցախի ժողովրդի հայրենադարձության նպատակով ստեղծված հանձնախումբն ակտիվ համագործակցելու է Արցախի պետական կառույցների հետ․ Գեղամ Ստեփանյան 01/19/2024 16:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ժողովրդի հավաքական հայրենադարձության և մյուս իրավունքների պաշտպանության նպատակով ստեղծված հանձնախումբն աշխատելու է հիմնականում միջազգային հարթակներում։ Հանձնախումբն ակտիվ համագործակցելու է Արցախի պետական կառույցների հետ։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Հանձնախմբի կազմի մասին դեռ լրացուցիչ կտեղեկացվի, բայց կարող եմ ասել, որ ընդգրկվելու են ներկայացուցիչներ և՛ Արցախից, և՛ Հայաստանից, և՛ Սփյուռքից։ Միջազգային հարթակներում աշխատելիս, բնականաբար, օգտագործվելու են ինչպես մեր՝ Արցախի ՄԻՊ գրասենյակի հավաքագրած նյութերը, այնպես էլ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների գնահատականները, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները, միջազգային կազմակերպությունների՝ այդ թվում ԵՄ-ի և այլ դերակատարների հայտարարություններ, որոնցում շեշտվում է Արցախի ժողովրդի անօտարելի իրավունքների մասին»,-նշեց Գեղամ Ստեփանյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ հանձնախմբի ձեւավորման մասին նախօրեին հայտարարել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը՝ նշելով, որ ստանձնել է հանձնախմբի աշխատանքների համակարգումը։

Комитет по репатриации и защите прав народа Арцаха будет работать преимущественно на международных площадках - Степанян 01/19/2024   16:53  |  Лента новостей
Созданный с целью коллективной репатриации и защиты других прав  народа Арцаха будет работать преимущественно на международных площадках. Комитет будет активно сотрудничать с государственными структурами Арцаха. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил Защитник прав человека(омбудсмен) Арцаха Гегам Степанян.
"Состав комиссии будет дополнительно обнародован, но могу сказать, что в нее войдут представители и Арцаха, и Армении и диаспоры. При работе на международных платформах мы, естественно, будем использовать как материалы, собранные нами, офисом Защитника по правам человека Арцаха, так и оценки международных правозащитных организаций, решения Международного Суда, заявления международных организаций, в том числе ЕС и других акторов, которые подчеркивают неотъемлемые права народа Арцаха", - отметил Гегам Степанян.
Как ранее сообщалось, о создании комитета накануне объявил бывший министр иностранных дел РА Вардан Осканян, отметив, что взял на себя координацию его работы.
14:34 12/01/2024  |  ПолитикаЗахарова прокомментировала заявления о том, что российские миротворцы не защитили мирных жителей Нагорного Карабаха
11:53 12/01/2024  |  Лента новостейОдин из пострадавших при пожаре близ Степанакерта все еще находится в больнице, его состояние тяжелое – глава Минздрава Армении
12:32 11/01/2024  |  Лента новостейВ Париже проходит выставка «Нагорный Карабах. Армянское наследие, оказавшееся под угрозой»
12:22 09/01/2024  |  Лента новостейКеннеди-младший: я сделаю все, что в моих силах, чтобы мирным путем восстановить армянский суверенитет над Арцахом