Իրանի տարածքում թիրախ խոցելը դեռ շատ երկար հետք կթողնի Իրան-Պակիստան հարաբերություններում. Աբրահամյան 01/19/2024 10:54 | Մեկնաբանություն
Դժվար է ասել, թե Իրան-Պակիստան հարաբերությունները վերջին իրադարձություններից հետո ինչպիսի ընթացք կբռնեն ընթացիկ փուլում, բայց հասկանալի է, որ Իրանի տարածքում թիրախ խոցելը դեռ շատ երկար հետք կթողնի Իրան-Պակիստան հարաբերություններում:
Իրավիճակի լիցքաթափման հարցում կարևոր է Չինաստանի միջնորդական ջանքերը, ով երկու երկրների հետ էլ լուրջ համագործակցության փորձ ունի, սակայն Պակիստանի ապակառուցողական պահվածքն ու նրա գործողությունների արտաքին կառավարման գործոնը կարող է ինչ-որ պահի պայթեցնել տարածաշրջանը:
Պակիստանը վաղուց ահաբեկչություն բուծող, բազմացնող և արտահանող երկիր է, ագրեսոր պետություն, ով իր ներդրումն ունի նաև Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի գործում:
Նույնիսկ որոշ տեղեկությունների համաձայն, պակիստանյան հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները մասնակցություն են ունեցել 44-օրյա պատերազմին:
Իրանում տեղի ունեցած վերջին ահաբեկչությունից հետո, տարբեր երկրներում, այդ թվում` Պակիստանում, լեգիտիմ թիրախներ փնտրելն ու խոցելը լրիվ օրինաչափ էին և տեղավորվում էին պատժիչ գործողությունների տրամաբանության մեջ:

Удар по целям на территории Ирана надолго оставят след в ирано-пакистанских отношениях - Абрамян 01/19/2024   12:15  |  Комментарий
Трудно предугадать, как будут развиваться ирано-пакистанские отношения после недавних событий на текущем этапе, но ясно, что удар по целям на территории Ирана надолго оставит след в ирано-пакистанских отношениях. Об этом написал Депутат Национального Собрания Армении, секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян.
Посреднические усилия Китая, у которого есть опыт серьезного сотрудничества с обеими странами, важны в вопросе деэскалации ситуации, однако деструктивное поведение Пакистана и фактор внешнего управления его действиями могут в какой-то момент взорвать регион, отметил депутат.
"Пакистан уже давно является страной, порождающей, пропагандирующей и экспортирующей терроризм, государством-агрессором, которое также внесло свою лепту в азербайджанскую агрессию против Арцаха. Даже по некоторым сведениям, в 44-дневной войне принимал участие пакистанское подразделение специального назначения. После последнего теракта в Иране поиск и удары по легитимным целям в различных странах, в том числе и в Пакистане, было полностью законным и вписывалось в логику карательных действий", - написал депутат.
09:35 18/01/2024  |  Международные новостиПакистан нанес ракетные удары по юго-востоку Ирана, есть погибшие