«Լիդիան»-ը իր բաժնեմասերի 12,5 %-ը նվիրեց ՀՀ կառավարությանը, ինչպես ԶՊՄԿ-ն 01/18/2024   11:35  |  Քաղաքական
Էկոնոմիկայի նախարարությունը Կառավարության անունից «Բաժնետոմսերի նվիրատվության» պայմանագիր կստորագրի «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ, համաձայն որի՝ Ընկերությունը պարտավորվում է կանոնադրական կապիտալի 12,5 տոկոսը փոխանցել ՀՀ Կառավարությանը։ Որոշումն ընդունվեց Կառավարության այսօրվա նիստում։
Նախագիծը ներկայացնելու ժամանակ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանը նշեց, որ այդ պայմանագիրը բխում է 2023 թվականի փետրվարի 22-ին Կառավարության, Եվրասիական Զարգացման Բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության միջև կնքված փոխընբռնման հուշագրից։
«Հուշագրով նախատեսված է ապահովել Ամուլսարի հանքի նախապատրաստական, շինարարական և հետագա շահագործման աշխատանքների շարունակման հնաարվորությունը։ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը պարտավորվել է ապահովել առնվազն 250 մլն դոլարի չափով ներդրում։ Այսօրվա նախագծով առաջարկվում է ընդունել հուշագրից բխող բաժնետոմսերի նվիրատվությունը, համաձայն որի՝ ՀՀ Կառավարությունը կընդունի «Լիդիան Արմենիա» ընկերւթյան կողմից թողարկած 5000 դրամ անվանական արժեքով հասարակ բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը, այսինքն՝ 12 500 հատ բաժնետոմս»,-նշեց փոխնախարարը։
Նախատեսվում է բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահել Էկոնոմիկայի նախարարությանը։
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը պարտավորվել է նաև ամեն տարի ազդակիր համայքներին 7 մլն դոլար վճարել․ այդ համայնքներն են՝ Ջերմուկը, Սիսիան խոշորացված համայնքը և Վայքը։
Արձագանքելով նախագծին՝ Նիկոլ Փաշինյնաը նկատեց՝ Ամուլսարի շահագործման հետ կապված մտահոգություններ եղել են, բայց դրանց հետևից գնացել են, ու հիմա արդեն հնարավոր է շարունակել նախագիծը։
«Ողջունելի է, որ ներդրողները ցանկացել են, որ Կառավարությունը՝ այսինքն ՀՀ ժողովորդը, բաժնեմաս ունենա այդտեղ։ Ամուլսարի շահագործումը լրացուցիչ խթան կլինի ՀՀ տնտեսության զարգացման ու տնտեսական աճի համար»,-նշեց Փաշինյանը։
Նշենք, որ «Լիդիան Ռիսորսիզ Արմենիա Լիմիթեդ» բաժնետիրական ընկերությունը հանդիսանում է Լիդիան Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի 100 տոկոսի սեփականատերը։
08:17 16/01/2024  |  ՄամուլՀայաստանը 200 հազար դոլար է վճարել․ «Հրապարակ»
17:28 12/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱմուլսարի այդ հանքը չի աշխատելու, եթե բանկն ուզում է ռիսկի դիմել ու գումար տալ՝ թող տա. Նազելի Վարդանյան
15:56 26/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՑանկացած օժանդակում այդ ծրագրին արկածախնդրություն է. Ամուլսարի պահապանների զգուշացումը
20:40 08/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմուլսարը տևական ժամանակ չեն կարողանա վերաբացել. Դրան կխոչընդոտի ինչպես երկրում առկա իրավիճակը, այնպես էլ աշխարհատնտեսական իրադրությունը. Շիրակ Բունիաթյան
17:40 06/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է «Լիդիան Արմենիա» և «Ըլայդ Գոլդ Քորփ.» ընկերությունների ղեկավարներին
12:03 08/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ250 միլիոն դոլարանոց փուչիկ․ հուշագիր Ամուլսարում ոսկու կորզման ծրագրի մասին
21:19 24/03/2023  |  Բնապահպանական իրավունքՍա գերտերությունների խաղ է, քաղաքական կոմպոնենտը շատ մեծ է այստեղ. Եթե Ամուլսարի հանքը շահագործվի, ապա շատ վատ վիճակում է հայտնվելու հենց ՀՀ Կառավարությունը. Ինգա Զարաֆյան
19:54 17/03/2023  |  Բնապահպանական իրավունքՄարդիկ շատ հստակ ասում են, եթե Ամուլսարում հանք շահագործվի՝ կարտագաղթեն.Դուլգարյան
11:41 02/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ անպատասխան հարցեր. Թադևոս Ավետիսյան

Lydian подарила правительству Армении 12,5% своих акций, как это имело место в случае с ЗММК 01/18/2024   12:27  |  Политика
Министерство экономики РА от имени правительство Армении подпишет с Lydian Armenia договор о передаче дарения акций, согласно которому компания обязуется передать 12,5% уставного капитала правительству. Соответствующее решение было принято на сегодняшнем заседании кабмина.
При представлении проекта заместитель министра экономики Армении Ани Испирян отметила, что упомянутый договор вытекает из меморандума, который был заключен 22 февраля 2023 года между правительством, Евразийским банком развития и ЗАО "Lydian Armenia".
"Меморандумом предусмотрено обеспечить возможность продолжения работ по подготовке, строительству и дальнейшей эксплуатации Амулсарского рудника. Компания "Lydian Armenia" обязалась обеспечить инвестиции в размере не менее 250 млн долларов. Нынешним проектом предлагается  принять вытекающее из меморандума пожертвование, согласно которому правительство РА примет 12,5% обыкновенных акций номинальной стоимостью в 5000 драмов, выпущенных ЗАО "Lydian Armenia", то есть 12500 акций", - отметила замминистра.
Планируется наделить министерство экономики полномочием по управлению акциями.
Компания "Lydian Armenia" также обязалась ежегодно выплачивать 7 миллионов долларов затронутым общинам. К этим общинам относятся Джермук,Сисиан и Вайк.
Комментируя проект, премьер Армении Никол Пашинян отметил, что в связи с эксплуатацией Амулсарского рудника были опасения, но они были учтены и теперь есть возможность продолжить проект.
"Отрадно, что инвесторы пожелали, чтобы у правительства, то есть у народа РА, была там доля. Эксплуатация Амулсарского рудника станет дополнительным стимулом для развития и экономического роста экономики РА", - отметил Пашинян.
16:40 26/12/2023  |  Лента новостейПредупреждение защитников Амулсара: любое содействие программе разработки этого рудника – авантюра
13:36 23/02/2023  |  Лента новостейГлава Минздрава Армении прокомментировала риски разработки Амулсарского рудника для здоровья граждан