Ալիևը կարող է նաև աքլորանալու օրակարգ ունենալ, մենք խաղաղության օրակարգից չենք շեղվելու. ՔՊ-ական պատգամավոր 01/18/2024 11:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Չնայած խաղաղության գործընթացը բազմաթիվ խնդիրների է հանդիպում, թե ՀՀ-ում, թե ՀՀ-ից դուրս, բայց մենք պետք է արձանագրենք, որ մեր իշխանության օրակարգը խաղաղության օրակարգն է, որով մենք շարժվում ենք աառաջ։
Այս մասին այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննսյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ագրեսիվ հռետորաբանությամբ Ադրբեջանը փորձում է բանակցությունները փակուղի մտցնել։
«Մենք ամենասկզբից էլ հասկացել ենք ու մեր ժողովրդին էլ փոխանցել ենք, որ սա հեշտ ճանապարհ չէ։ Մենք կիսում ենք վարչապետի մոտեցումը և հույսը, որ Ադրբեջանի հռետորաբանությունը փորձ չէ փակուղի տանել բանակցությունները։ Անգամ եթե սա փորձ է բանակցությունները փակուղի տանելու, սա որևէ կերպ մեզ հետ չի կանգնեցնելու մեր օրակարագից։ Մեր օրակարգը խաղաղությունն է, որը մեր միազգային գործընկերների հետ փորձում ենք առաջ տանել և շարժվելու ենք այս օրակարգով, որքան էլ շատ լինեն խորընդոտները։
Խաղաղության այլընտրանքը պատերազմն է, իսկ մենք պատերազմի օրակարգ չունենք»
Դիտարկմանը, թե արդյոք Ալիևը չունի պատերազմի օրակարգ՝ ՔՊ-ական պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը պատասխանեց, որ անշնորհակալ գործ է Ալիևի օրակարգերը մեկնաբանելը։ «Ալիևը կարող է ունենալ պատերազմի օրակարգ, նախընտրական շրջանում՝ աքլորանալու օրակարգ, բայց այստեղ կարևոր է, թե մեզ ինչն է հետաքրքրում, որն է ՀՀ օրակարգը և որն է ՀՀ շահը։ ՀՀ շահից այս շրջափուլում բխում է խաղաղությունը դրա համար էլ խաղաղության օրակարգն ենք առաջ բերել»։

Депутат от партии Пашиняна: может Алиеву угодно петушиться, но мы не отступим от мирной повестки 01/18/2024   12:00  |  Лента новостей
Несмотря на то, что мирный процесс сталкивается с многочисленными проблемами как в Армении, так за пределами республики, мы должны зафиксировать, что повестка дня правящей силы – это повестка мира, с которой мы движемся вперед. Об этом заявил секретарь правящей фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян в ответ на вопрос, пытается ли Азербайджан с помощью агрессивной риторики завести переговоры в тупик.
"Мы с самого начала поняли и донесли до нашего народа, что это нелегкий путь. Мы разделяем подход премьера и надежду на то, что риторика Азербайджана не является попыткой завести переговоры в тупик. Даже если это попытка завести переговоры в тупик, то она никак не заставит нас отступить от нашей повестки дня. Наша повестка – это мир, который мы вместе с нашими международными партнерами пытаемся продвигать и будем и дальше двигаться по ней, несмотря на многочисленные препятствия", - сказал депутат.
Альтернативой мира является война, а у нас нет повестки войны.
В ответ на вопрос о том, что разве у президента Азербайджана нет повестки войны, депутат от ГД Арусяк Джулакян заявила, что комментировать Алиева – неблагодарное дело.
"У Алиева  может быть повестка, по которой он будет петушиться,  но здесь важно, что интересует нас, какова повестка дня РА и каковы интересы Армении. В интересах Республики Армения на данный момент мир, поэтому мы и продвигаем мирную повестку", - отметила она.
10:04 18/01/2024  |  Лента новостейВагаршак Арутюнян на встрече с заместителем Лаврова выразил озабоченность по поводу последних заявлений официального Баку
00:19 18/01/2024  |  Лента новостейЗамглавы МИД РФ и посол Армении в Москве обсудили ситуацию в процессе армяно-азербайджанской нормализации