Ֆրանսիայի Սենատը կքննարկի ԼՂ-ում Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը դատապարտող բանաձև 01/17/2024 12:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի Սենատը կքննարկի Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը դատապարտող և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտման ցանկացած հետագա փորձ կանխելուն միտված բանաձև ընդունելու հարցը։
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Ֆրանսիայի Սենատի կայքից։
«Ֆրանսիայի Սենատը ամենավճռական կերպով դատապարտում է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Ադրբեջանի կողմից իր դաշնակիցների աջակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ռազմական հարձակումը, որը հանգեցրեց այնտեղ բնակվող գրեթե ողջ հայ բնակչության վտարմանը։
Սենատը հիշեցնում է, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հարգումը, որը տարածվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության վրա, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության միակ հնարավոր ճանապարհն է, և որ պետությունները պարտավոր են հարգել և պաշտպանել այդ իրավունքը։ Հետևաբար, միջազգային հանրությունը պարտավոր է Ադրբեջանից պահանջել գործադրել բոլոր ջանքերը՝ ապահովելու հայ բնակչության Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու իրավունքը՝ նրանց անվտանգությունն ու բարեկեցությունն ապահովող պայմաններով։
Սենատը ողջունում է Ֆրանսիայի կառավարության նախաձեռնությունը՝ ընդլայնելու Հայաստանին տրամադրվող մարդասիրական օգնությունը՝ իր տարածքում փախստական դարձած Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության հիմնական կարիքները բավարարելու համար, և կառավարությանը առաջարկում է, որպեսզի իրենց եվրոպացի գործընկերներին հորդորեն հետևել իր օրինակին։
Սենատը վերահաստատում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության անխախտելիությունը և կոչ է անում անհապաղ և անվերապահ դուրս բերել ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից։
Սենատը Ֆրանսիայի կառավարությանը, Եվրոպական Միությանը և միջազգային հանրությանը զգուշացնում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկրտումների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության, նրա տարածքային ամբողջականության և Կովկասում խաղաղության հարցում նրանց ներկայացրած վտանգի մասին։
Սենատը պաշտպանում է Հայաստանի՝ իր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու և իր անվտանգությունն ապահովելու համար միջոցներ, այդ թվում՝ ռազմական միջոցներ ունենալու իրավունքը։ Այս կապակցությամբ ողջունում է Ֆրանսիայի կառավարության ՝ Հայաստան ռազմական տեխնիկա մատակարարելու որոշումը։
Սենատը դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքական առաջնորդների, այդ տարածքի ժողովրդի օրինական ներկայացուցիչների կամայական ձերբակալությունը և կոչ անում անհապաղ ազատ արձակել նրանց։
Սենատը կոչ է անում Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ պատժամիջոցներ կիրառելու սպառնալիքով պահանջել Ադրբեջանի Հանրապետությունից անհապաղ ազատ արձակել այնտեղ պահվող քաղաքացիական և զինվորական կալանավորներին և անհապաղ վերադարձնել մարտում զոհված հայ զինվորների մարմինները։
Կոչ է անում հարգել մշակութային և կրոնական ժառանգությունը ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին համապատասխան և խստորեն դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական շինությունների, մասունքների, հավաքածուների և մշակութային արժեքների նկատմամբ ոտնձգությունները։
Ընդգծում է զինված հակամարտության դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության միջկառավարական կոմիտեի օրակարգում Լեռնային Ղարաբաղի ժառանգության պաշտպանության հարցը ներառելու հրատապ անհրաժեշտությունը և կոչ է անում Ադրբեջանին հեռացնել այդ կոմիտեից։
Ընդգծում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին առընթեր փորձագետների միջազգային խմբի անհապաղ ստեղծման և առաքելությամբ Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկելու անհրաժեշտությունը ՝ մշակութային և կրոնական ժառանգության վիճակի մասին տեղեկատվական զեկույց պատրաստելու համար։
Կոչ է անում Ֆրանսիայի կառավարությանը ընդունել Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի բազմաթիվ ագրեսիվ գործողությունների բոլոր դիվանագիտական հետեւանքները և իր եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկել Ադրբեջանի հետ Եվրոպական միության հարաբերությունների ամբողջական վերանայման հարցը, ինչպես նաև համապատասխան ամենավճռական պատասխան միջոցները՝ ներառյալ Ադրբեջանի ղեկավարության ակտիվների կալանքը և Ադրբեջանից գազի և նավթի ներկրման էմբարգոն՝ որպես պատիժ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական ագրեսիայի համար։
Կոչ է անում կառավարությանը գործադրել բոլոր ջանքերը, որպեսզի Ադրբեջանն անհապաղ և խաղաղ ճանապարհով ներգրավվի դիվանագիտական խողովակներով բանակցային գործընթացում՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման համար»,- նշված է բանաձևի նախագծում։

Сенат Франции обсудит резолюцию, осуждающую военное нападение Азербайджана на Нагорный Карабах 01/17/2024 13:38 | Лента новостей
Сенат Франции обсудит вопрос принятия резолюции, осуждающей военное нападение Азербайджана на Нагорный Карабах и предотвращающей любые возможные попытки нарушения территориальной целостности Республики Армения. Об этом передает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение на сайте Сената Франции.
«Сенат Франции решительно осуждает военное нападение на Нагорный Карабах, совершенное Азербайджаном при поддержке своих союзников 19 и 20 сентября 2023 года, которое привело к изгнанию почти всего проживающего там армянского населения. Сенат напоминает, что уважение права народов на самоопределение, которое распространяется на армянское население Нагорного Карабаха, является единственным возможным путем к стабильному миру между Азербайджаном и Арменией, и что государства обязаны уважать и защищать его. Следовательно, международное сообщество обязано потребовать от Азербайджана приложить все усилия для обеспечения права армянского населения на возвращение в Нагорный Карабах на условиях, обеспечивающих его безопасность и благополучие.
Сенат приветствует инициативу правительства Франции по расширению гуманитарной помощи Армении для удовлетворения основных потребностей гражданского населения Нагорного Карабаха, людей, ставших беженцами со своей территории, и предлагает правительству призвать своих европейских партнеров последовать этому примеру.
Сенат подтверждает нерушимость территориальной целостности Армении и призывает к немедленному и безоговорочному выводу азербайджанских войск с суверенной территории Армении.
Сенат предупреждает правительство Франции, Евросоюз и международное сообщество об амбициях Азербайджана и Турции, а также об опасности, которую они представляют для Республики Армения, ее территориальной целостности и мира на Кавказе.
Сенат поддерживает право Армении иметь средства, в том числе военные, для защиты своей территориальной целостности и обеспечения своей безопасности. В связи с этим он приветствует решение правительства Франции о поставках военной техники в Армению.
Сенат осуждает произвольный арест политических лидеров Нагорно-Карабахской Республики, законных представителей народа этой территории и призывает к их немедленному освобождению.
Сенат призывает правительство Франции, под угрозой санкций, потребовать немедленного освобождения удерживаемых там гражданских и военных и немедленного возвращения из Азербайджана тел погибших в бою армянских солдат.
Призывает уважать культурное и религиозное наследие в соответствии с международными обязательствами Азербайджана и Армении и решительно осуждает посягательства на армянские строения, реликвии, коллекции и культурные ценности в Нагорном Карабахе.
Подчеркивает острую необходимость включения вопроса защиты наследия Нагорного Карабаха в повестку Межправительственного комитета по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта и призывает исключить Азербайджан из этого комитета.
Подчеркивает необходимость немедленного создания и направления международной группы экспертов при ЮНЕСКО в Нагорный Карабах для подготовки информативного доклада о состоянии культурного и религиозного наследия.
Призывает правительство Франции признать все дипломатические последствия многочисленных агрессивных действий Азербайджана против Армении и обсудить со своими европейскими партнерами вопрос полного пересмотра отношений Евросоюза с Азербайджаном, а также соответствующие наиболее решительные контрмеры, включая арест активов азербайджанского руководства и эмбарго на импорт газа и нефти из Азербайджана в качестве наказания за военную агрессию, осуществленную Азербайджаном.
Сенат призывает правительство приложить все усилия для того, чтобы Азербайджан немедленно и мирным путем по дипломатическим каналам включился в переговорный процесс по установлению стабильного мира на Южном Кавказе», - говорится в проекте резолюции.