Տիրան Խաչատրյանը նախազգուշական կրակոց է արձակել օդ՝ չեզոքացնելու իր կյանքի և առողջության նկատմամբ վտանգը.փաստաբան 01/17/2024 12:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեպքն ինքնին քաղաքական չէր, այդուհանդերձ, գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանի նկատմամբ կալանքի կիրառումը, հիմքերի նման բացակայության պայմաններում, կարելի է մեկնաբանել այնպես, որ Տիրան Խաչատրյանի նկատմամբ առկա է «հատուկ» խիստ վերաբերմունք։ Այս դեպքում կալանքն ունի առավելապես պատժողական բնույթ, այլ ոչ թե` կոչված է ապահովելու վարույթի անխոչընդոտ ընթացքը և այլն: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց պաշտպան Վարազդատ Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 11-ի ուշ երեկոյան Արամուս գյուղում գործող հացատանը տեղի ունեցած զենքի գործադրմամբ միջադեպի առթիվ քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում, ի սկզբանե, ձերբակալվել էր 5 անձանց, սակայն նրանցից մեկին նախաքննական մարմինն ավելի ուշ ազատեց արգելանքից ու քրեական հետապնդում հարուցեց միայն 4-ի նկատմամբ, որոնցից միայն երկուսի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին միջնորդություն ներկայացվեց, որոնց թվում է Տիրան Խաչատրյանը։ Մյուս երկու մեղադրյալների նկատմամբ ընտրվել է բացակայելու արգելք խափանման միջոցը և նրանք ազատ են արձակվել։
Փաստաբան Վարազդատ Հարությունյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ արդեն ստացել են Տիրան Խաչատրյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու որոշումը, որի հիմքում դատարանը երկու հիմք է մատնանշել` փախուստի և խոչընդոտելու հավանականությունը, որոնք երկուսն էլ, փաստաբանի դիտարկմամբ, բացակայում են: Վերջինիս փոխանցմամբ՝ նշված երկու հիմքերին էլ պաշտպանության կողմը դատարանում անդրադարձել է, թեև ենթադրելի էր, որ փախուստի հավանականության մասով անդրադառնալու կարիք էլ իրականում չկար` հաշվի առնելով Խաչատրյանի անձը և իր անցած ուղին, նույնը նաև` խոչընդոտման հավանականության վերաբերյալ, որը վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որևէ կերպ չի հիմնավորվել, հակառակը, կան փաստական տվյալներ, որ Տիրան Խաչատրյանը շատ ակտիվորեն համագործակցում է վարույթն իրականացնող մարմնի հետ, չի խուսափում վարութային որևէ գործողությունից, ակտիվորեն մասնակցում է, ցուցմունք տալիս, մասնակցում բոլոր անհրաժեշտ փորձաքննություններին, նմուշառումներին: Ինչ վերաբերում է փախուստի հիմքին, ապա վարույթն իրականացնող մարմինը փորձել է այն հիմնավորել այն հանգամանքով, որ Տիրան Խաչատրյանին հայտնաբերել են հյուրանոցում, մինչդեռ, դա, փաստաբանի գնահատմամբ, հերքվում է այն հանգամանքով, որ Տիրան Խաչատրյանը նախապես արդեն իրեն` փաստաբանին, հրավիրել էր այնտեղ` միասին ոստիկանության բաժին ներկայանալու, քանի որ կարիք է ունեցել իրավաբանական խորհրդատվություն ստանալու և փաստաբանի ուղեկցությամբ ներկայանալու համար: Դատական ակտի դեմ պաշտպանը բողոք կներկայացնի:
Փաստաբանի տեղեկացրեց, որ Տիրան Խաչատրյանը ենթարկվել է նաեւ դատաբժշկական փորձաքննության` վնասվածքների վերաբերյալ, բացի այդ, ենթարկվել է նաև թեստի, որով ալկոհոլի պարունակություն չի հայտնաբերվել: Անդրադառնալով մեղադրանքին` փաստաբանը հայտնեց, որ Տիրան Խաչատրյանը մեղադրանքը չի ընդունում:
«Զենքի գործադրումը եղել է բացառապես ինքնապաշտպանական բնույթի, կարելի է ասել` հաստատված է այն հանգամանքը, որ Տիրան Խաչատրյանը նախազգուշական կրակոց է արձակել օդ, որպեսզի չեզոքացնի իր կյանքի և առողջության նկատմամբ վտանգը»,- նշեց փաստաբանը` հավելելով, որ զենքը եղել է պարգևատրված: Տուժած քաղաքացին վիճաբանության մասնակից չի եղել, պատահականության արդյունքում է վիրավորում ստացել, թեթև մարմնական վնասվածք է, այդ հատկանիշներով մեղադրանք չկա առաջադրված Խաչատրյանին։ Ավելին, փաստաբանը կասկածելի է գնահատում` արձակված գնդակի և մարմնական վնասվածքի ուղիղ պատճառահետևանքային կապը: Ինչ վերաբերում է վեճի մյուս կողմին, ապա նրանց նկատմամբ հետապնդում չի իրականացվում Խաչատրյանին մարմնական վնասվածք հասցնելու դրվագով, այդ հատկանիշներով հետապնդում հարուցելու հարցը կարող է որոշվել միայն եզրակացությունից հետո:
Վիճաբանության առիթի և հանգամանքների շուրջ մանրամասներ հայտնելուց փաստաբանը զերծ մնաց` նախաքննությանը չվնասելու նպատակով, միայն նշեց, որ առիթը քաղաքական չի եղել:
Վարազդատ Հարությունյանը մտահոգիչ է համարում իշխանամերձ կայքերի կողմից Տիրան Խաչատրյանի ձերբակալման կադրերի օպերատիվ, ինչպես նաև` տարբեր կեղծ և հերյուրանք պարունակող հրապարակումները: Ըստ փաստաբանի` տեսնում են, որ առիթը օգտագործելով Տիրան Խաչատրյանի նկատմամբ հակաքորզչական արշավ սկսելու, կալանքով պատժելու շարժառիթներ և հուսով է, որ այդ մտահոգությունները և կասկածները կչեզոքացվեն, նախաքննությունը կգնա կառուցողական, պատժողական տարրերից զերծ և օբյեկտիվ իրականությունը բացահայտելու շարժառիթներով:
Դիտարկմանը, որ ԶԼՄ-ներից զատ հենց ՆԳՆ-ի կողմից հրապարակված լուսանկարում, կադրերում է հնարավոր նույնականացնել Տիրան Խաչատրյանին, Վարազդատ Հարությունյանն արձագանքեց` նշելով, որ ինքը բնավ չի փորձում ՆԳՆ-ից շեղել «մեղադրանքի » սլաքները, սակայն ընդգծում է այն հանգամանքը, որ օպերատիվ աշխատակիցների` Տիրան Խաչատրյանին ձերբակալելուց, ձեռնաշղթաները հագցնելուց և Տիրան Խաչատրյանին դուրս հանելուց հետո այնքան արագ են կադրերը հրապարակվում, որ ողջամիտ հարց է առաջանում` կայքերն իրենց աշխատակիցներն ունեն այդ օպերատիվ աշխատակիցների մեջ կամ ՆԳՆ-ում, այդ ինչ սերտ կապերով են կապված, դա է մտահոգում: Ինչ վերաբերում է ՆԳՆ-ի կողմից հրապարակայնացված կադրերին, Հարությունյանը նկատեց` որպես պետական մարմին պետք է լավ հասկանային, որ այդ կադրերի հրապարակումն առաջին հերթին վնասում է ՀՀ-ին, հետո` Տիրան Խաչատրյանին, իսկ հաղորդագրությանը կից շոուն, թե իբրև Տիրան Խաչատրյանը խմած է եղել և այլն, ապա դրան պաշտպանության կողմը հետագայում կանդրադառնա:

Тиран Хачатрян произвел предупредительный выстрел в воздух для нейтрализации угрозы жизни и здоровью - адвокат 01/17/2024   13:27  |  Лента новостей
Инцидент сам по себе был не политическим, тем не менее применение в отношении генерал-лейтенанта Тирана Хачатряна меры пресечения в виде заключения под стражи в условиях отсутствия оснований можно трактовать как "особое" строгое отношение к Тирану Хачатряну.  В данном случае арест носит преимущественно карательный характер, а не призван обеспечить беспрепятственный процесс и т.д.. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" заявила адвокат Вараздан Арутюнян.
Напомним,  в рамках уголовного производства, начатого по факту инцидента с применением оружия в кафе в селе Арамус поздно вечером 11 января изначально были задержаны 5 человек, однако один из них позже был отпущен на свободу. Уголовное преследование инициировано в отношении четверых из них, но в суд было подано ходатайство об аресте лишь двоих, среди которых был и Тиран Хачатрян. С остальных двух фигурантов дела взята подписка о невыезде.
Адвокат Вараздат Арутюнян в беседе с "ФактИнфо" сообщил, что защита уже получила копию решения об избрании в отношении Тирана Хачатряна меры пресечения в виде заключения под стражу. По его словам, суд указал в нем на два основания: вероятность побега и воспрепятствования производству. Оба основания, по мнению защиты, отсутствуют.
Что касается вероятности побега, то, по словам адвоката, апеллировать к этому не было и вовсе нужды с учетом личности Хачатряна и пройденного им пути. То же самое касается и вероятности воспрепятствования, в пользу которой орган, осуществляющий производство, не привел доводов. Напротив, по словам адвоката, есть фактические данные о том, что Тиран Хачатрян активно сотрудничает со следствием, не уклоняется от каких-либо процессуальных действий, дает показания, участвует во всех необходимых экспертизах и т.д.
Что касается основания побега, то следственный орган пытался его обосновать тем, что Тирана Хачатряна обнаружили в отеле. Между тем, по оценке защиты, это опровергается тем, что Тигран Хачатрян заранее его, адвоката, пригласил туда для совместной явки в полицейский отдел, поскольку он нуждался в юридической консультации и явке в сопровождении адвоката. Защита обжалует судебный акт.
Адвокат сообщил, что Тиран Хачатрян также прошел судебно-медицинскую экспертизу по поводу травм. Кроме того, он прошел тест, который не выявил наличия алкоголя в организме. Адвокат заявил, что Тиран Хачатрян отвергает обвинения в свой адрес.
"Оружие было применено исключительно в целях самообороны. Можно сказать, что то обстоятельство, что Тиран Хачатрян произвел предупредительный выстрел в воздух для нейтрализации угрозы своей жизни и здоровью, подтверждено", - отметил адвокат.
Он добавил, что оружие наградное. Потерпевший не был участником потасовки, он пострадал случайно, ранение легкое. Обвинения по этим признакам Хачатряну не предъявлено", сообщил он.
Более того, адвокат считает сомнительной прямую причинно-следственную связь между выпущенной пулей и телесным повреждением. Что касается стороны оппонента, то уголовное преследование в отношении них по эпизоду о нанесении Хачатряну телесных повреждений не осуществляется. Он отметил, что вопрос о начале уголовного производства по этим признакам может решиться после заключения.
Адвокат воздержался от разглашения подробностей об обстоятельствах конфликта, чтобы не навредить следствию. Он лишь указал, что повод был не политическим.