Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը չեն կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած իրենց պարտավորությունները. Պապոյան 01/16/2024   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ չկա կետ, որտեղ նշված է, որ Ռուսաստանը պետք է վերահսկողություն սահմանի ինչ-որ ճանապարհի նկատմամբ. խոսքը բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասին է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը։
«Նման կետ գոյություն չունի։ Երբ որ մենք կարդում ենք 9-րդ կետը, տեսնում ենք, որ այդ կետը նրա մասին է, որ Հայաստանն ընդամենը պետք է ճանապարհ տրամադրի: Եվ Հայաստանը պատրաստ է այդ ճանապարհը տրամադրել՝ մեր օրենսդրությանը համապատասխան։ Իսկ ո՞վ է ասել, թե Հայաստանը երբևէ փակել է ճանապարհները։
Երկրորդը՝ խոսենք առհասարակ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մասին. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ կա՞ մեկ կետ, որտեղ Ռուսաստանի Դաշնությունը և Ադրբեջանն ինչ-որ բան պարտավորվել են անել և արել են։ Չկա՛ այդպիսի կետ։ Բոլոր կետերը՝ այն, ինչ-որ իրենք պետք է անեին, չեն արել»,-ընդգծեց Պապոյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը հղում տալուց առաջ թող բոլոր մարդիկ վերադառնան Լեռնային Ղարաբաղ, թող ադրբեջանցիները դուրս գան այդ տարածքներից, թող Լաչինի միջանցքը մնա, Ռուսաստանի Դաշնությունն իր խաղաղապահ կոնտինգենտով շարունակի Լաչինի միջանցքում և մնացած տարածքներում իրականացնել իր գործառույթները։
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ նման կետեր կան, բայց այնպիսի կետ, թե Ռուսաստանն ինչ-որ բան պետք է վերահսկի՝ գոյություն չունի։ Խոսքը ճանապարհների բացման մասին է, կոմունիկացիաների ապաշրջափակման, ինչը Հայաստանի օրակարգն է»,- եզրափակեց Պապոյանը։
11:31 02/11/2023  |  ՄեկնաբանությունՔՊ-ական պատգամավորը խախտելով պատգամավորի վարքագծի կանոնները ծայրաստիճան ատելության տարածմամբ ոտնահարեց Տաթևի անմեղության կանխավարկածը․ Բաբայան
08:14 05/09/2023  |  ՄամուլԿառուցապատողների դեմ աղմկահարույց նախագիծը կնդունվի․«Հրապարակ»
17:15 12/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊապոյանը երևի ո՛չ փետ է տեսել, ո՛չ ցեմենտ, ո՛չ պեմզաբլոկ. բանկերից խնդրել են նախագիծ բերել, ինքն էլ անում է. կառուցապատող
08:18 02/06/2023  |  ՄամուլՈ՞րն է Գևորգ Պապոյանի նպատակը․ «Հրապարակ»
13:20 25/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆրանք հույս ունեն կառավարել Հայաստան վիլայեթը, օկրուգը, բայց ոչ պետությունը. Պապոյանը՝ նախկիններին
13:21 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է ընտրություն կատարենք՝ պատերազմի, արկածախնդրության ու խաղաղության միջև. Պապոյան

Россия и Азербайджан не выполнили взятые на себя обязательства по заявлению от 9 ноября - Папоян 01/16/2024   15:48  |  Лента новостей
В заявлении от 9 ноября нет ни одного пункта, где было бы указано, что Россия должна установить контроль над какой-то дорогой; речь идет о разблокировании всех экономических и транспортных связей. Об этом в беседе с журналистами заявил депутат парламента Армении от правящей  фракции "Гражданский договор", председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Геворк Папоян. Его слова приводит агентство "Арменпресс".
"Такого пункта нет. При прочтении пункта 9 мы видим, что это положение о том, что Армения всего лишь должна предоставить дорогу. И Армения готова предоставить эту дорогу в соответствии с нашим законодательством. А кто сказал, что Армения когда-либо закрывала дороги? Во-вторых, обратимся к заявлению от 9 ноября в целом. Есть ли в заявлении от 9 ноября хотя бы один пункт, по которому Российская Федерация и Азербайджан обязались что-либо сделать и сделали это?! Нет такого пункта. Все пункты, все, что они должны были сделать, они этого не сделали",- подчеркнул Папоян.
По словам депутата, "прежде чем ссылаться на заявление от 9 ноября, пусть все люди вернутся в Нагорный Карабах, пусть азербайджанцы покинут эти территории, пусть Лачинский коридор останется, пусть Российская Федерация со своим миротворческим контингентом продолжит выполнять свои функции в Лачинском коридоре и на остальных территориях".
"В заявлении от 9 ноября есть такие пункты, но пункта о том, что Россия должна что-то контролировать, нет. Речь идет об открытии дорог, разблокировании коммуникаций, что является повесткой дня Армении", - заключил Папоян.