Ադրբեջանի վարքը խրախուսել՝ թույլ տալով ընդունել COP29-ը, սխալ ուղերձ է միջազգային հանրությանը. Փոլ Փոլմանի հոդվածը REUTERS -ում 01/16/2024 17:17 | ԼՐԱՀՈՍ
«Նավթն ու գազն արդեն Ադրբեջանի արտահանման մոտ 90 տոկոսն են կազմում, և կառավարությունը բացահայտ աշխատում է գազի արդյունահանման ավելացման ուղղությամբ: Միաժամանակ, ժողովուրդը տառապում է կտտանքներից, կամայական ձերբակալություններից ու անկախ արդարադատության բացակայությունից, մինչդեռ կառավարությունը շարունակում է բանտերում պահել 100-ից ավելի քաղբանտարկյալների: Անկախ ԶԼՄ-ները լռեցված են, վեց լրագրող վերջերս կալանավորվել է: Այս ամենը հարց է առաջացնում՝ արդյո՞ք հազարավոր անկախ լրագրողներ ինքնակամ կդիմեն ռիսկի և կլուսաբանեն, հնարավոր է՝ քննադատեն, COP29-ը Ադրբեջանում»: Այս մասին REUTERS -ում հրապարակված հոդվածում գրել է ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրի փոխնախագահ և «Unilever» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Փոլ Փոլմանը՝ անդրադառնալով COP29-ը Ադրբեջանում անցկացնելու հարցին:
Փոլմանը հիշեցնում է, որ անցած տարի Ադրբեջանի զորքերը երկարատև պաշարումից հետո ավելի քան 100,000 հայերի դուրս մղեցին Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից: «Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններն այս գործողությունները նկարագրել են որպես ցեղասպանությանը հավասարազոր: Պարգևատրել այսպիսի վարքը՝ թույլ տալով ընդունել COP29-ը, սխալ ուղերձ է միջազգային հանրությանը: Այսպիսի պայմաններում դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես է Բաքուն ցանկանալու կամ կարողանալու միավորել աշխարհը կլիմայական հրատապ քայլերի շուրջ: Ինչպե՞ս կարող ես մյուսներին դրդել ունենալ ավելի մեծ հավակնություններ՝ շարունակելով քո տնտեսությունը կառուցել նավթի ու գազի վրա: Ինչպե՞ս կարող ես մեկ սեղանի շուրջ հավաքել տարբեր դերակատարների ներառականության ու փոխզիջման ոգու շուրջ՝ բռնի ձևով ճնշելով այլակարծությունը»,-հարցադրումներ է արել հեղինակը:
Նա նկատում է, թե ոմանք արդեն ասում են, որ պետք է շրջանցել այդ միջոցառումը՝ ընդունելով, որ այն կտապալվի, և դրա փոխարեն կենտրոնանալ COP30-ի վրա, որը տեղի կունենա Բրազիլիայում: Սակայն, ըստ նրա, չենք կարող ժամանակ վատնելու այդպիսի շքեղություն թույլ տալ:
Փոլմանը ներկայացնում է երեք զարգացում, որոնք կարող են բարելավել այս տարվա քննարկումների հեռանկարը.
«Նախ, քանի դեռ Ադրբեջանի ընտրությունը թվում է վճռված ու մեծ աղմուկ հանած, ՄԱԿ-ը կարող է դադարեցնել իր երկիմաստ վերաբերմունքը COP-երը հյուրընկալող երկրների նկատմամբ: Այն կարող է բացահայտ ընդունել կլիմայի ու մարդու իրավունքների հարցում Ադրբեջանում տիրող վիճակի նկատմամբ մտահոգությունը: Եվ կարող է հանձնառություն ստանձնել ու հյուրընկալող երկիր ընտրել ավելի թափանցիկ և առողջ ձևով: Սա չի նշանակում ձգտել կատարյալ ընտրության կամ սահմանել անիրատեսական բարձր նշաձող: Խոսքն այն մասին է, որ վստահություն ներշնչելու ու արդյունավետ լինելու համար COP հանդիպումներն ապագայում պետք է հյուրընկալեն այնպիսի երկրներ, որոնք անկեղծ են ածխածինների օգտագործումը նվազեցնելու իրենց ցանկության մեջ և որոնք հանձնառու են ապահովել մարդու ազատությունները, որից կախված է այդ հաջող անցումը: Պետք է սահմանվեն ընտրության ավելի խիստ չափանիշներ:
Երկրորդ, բիզնեսը կարող է գործադրել ավելի մեծ ճնշում: Երբ ես Unilever-ի գործադիր տնօրենն էի, մենք օգնում էինք զարգացնել Բիզնեսի և մարդու իրավունքների ՄԱԿ-ի ուղեցույցը, որի սկզբունքներն ամրագրում են մարդու հիմնարար ազատություններն ակտիվ պաշտպանելու ընկերությունների պատասխանատվությունը: Այսօր այս պարտավորությունը հայտնվում է գոյաբանական հարթության վրա. ձեր բիզնեսը կարող է ունենալ ածխածնի կրճատման լավագույն նպատակը, սակայն եթե դուք պատրաստ չեք պաշտպանել մարդու իրավունքներն ու ավելի լայն արժեքները, ճնշել կառավարություններին անել դա, ապա ձեր նպատակը բավարար չի լինի: Կլիմայի ուղղությամբ գործողություններն առանց մարդու իրավունքների ուղղությամբ քայլերի գործի միայն կեսն է:
Երրորդ, Ադրբեջանի առաջնորդները դեռ կարող են զարմացնել քննադատներին: Կառավարությունը կարող է սահմանել նավթից ու գազից անցում կատարելու ծրագիր: Նախագահ Իլհամ Ալիևը կարող է նախաձեռնել բարեփոխումների պլան՝ իր երկիրը մոտեցնելով մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներին՝ սկսելով ապօրինի ձերբակալված հայ գերիներին ազատելու միջազգային ուշագրավ կոչից: Նրանց թվում ամենահայտնին հայտնի գործարար ու մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանն է: Նախագահ Ալիևը հարգանքի ու բարյացակամ վերաբերմունքի կարժանանա միջազգային հանրության կողմից և կօգնի Ադրբեջանին ավելի բարձր կարգավիճակ ստանալ միջազգային հարթակում՝ նպատակ, որին հուսահատորեն փորձում է հասնել»:
Ամփոփելով՝ Փոլմանն ընդգծում է, որ ոչ մի կառավարություն, նույնիսկ Բաքվի իշխանությունը, պաշտպանված չէ միջազգային միասնական հանրության ազդեցությունից կամ դիրքորոշում ընդունելու պատրաստ բիզնեսներից ու ներդրողներից: Մեր խնդիրն այժմ այս լծակն արդյունավետ օգտագործելն է, որպեսզի պաշտպանենք մարդու ազատությունը ու պահպանենք կլիմայի ուղղությամբ միջազգային ջանքերի շարունակությունը:

Поощрять поведение Азербайджана, позволяя принять СОР29 – неправильный посыл международной общественности: статья Пола Полмана в REUTERS 01/16/2024 17:25 | Лента новостей
«Нефть и газ уже составляют около 90% экспорта Азербайджана, и правительство открыто работает в направлении увеличения добычи газа. Между тем народ страдает от пыток, произвольных арестов и отсутствия независимой судебной власти, в то время как правительство продолжает удерживать более 100 политических заключённых. Независимые СМИ подавляются, шестеро журналистов недавно были арестованы. Всё это вызывает вопрос: пойдут ли тысячи независимых журналистов на добровольный риск, чтобы освещать и, возможно, критиковать СОР29 в Азербайджане?» Об этом пишет в статье, опубликованной в REUTERS, вице-председатель Глобального договора ООН и бывший исполнительный директор компании Unilever Пол Полман, касаясь темы проведения СОР29 в Азербайджане.
Полман напоминает, что в прошлом году войска Азербайджана после длительной осады изгнали более 100 тысяч армян с территории Нагорного-Карабаха.
«Занимающиеся защитой прав человека организации охарактеризовали эти действия как равноценные геноциду. Награждать подобное поведение, позволяя принять СОР29 – неправильный посыл международному сообществу.
В таких условиях трудно представить, как Баку захочет или сможет объединить мир вокруг неотложных климатических действий.
Как сможешь ты подтолкнуть других к более высоким целям, если сам продолжаешь строить свою экономику на ископаемом топливе? Как сможешь ты объединить различных акторов вокруг идей инклюзивности и компромисса, одновременно жестоко подавляя инакомыслие»? – спрашивает автор.
Он замечает, что некоторые уже говорят, что нужно фактически обойти этот саммит, принимая, что он станет «недособытием», а вместо этого сфокусироваться на СОР30, который пройдёт в Бразилии.
Однако, по мнению автора, потеря времени – слишком большая роскошь, которую нельзя допустить.
Полман представляет три варианта развитий, которые могут улучшить перспективу дискуссий в текущем году.
«Во-первых, поскольку решение по поводу Азербайджана принято и закрыто, Организация Oбъединённых Nаций может прекратить своё двойственное отношение к хозяевам СОР. ООН может открыто признать озабоченность по поводу ситуации с климатом и правами человека в Азербайджане и может взять на себя обязательство впредь действовать более прозрачно и здраво. Речь не о стремлении к совершенству или о нереалистично высокой установке планки. Речь о том, что будущие СОР, чтобы быть достойными доверия и эффективными, должны проходить в тех странах, которые искренни в стремлении к декарбонизации и являются приверженцами свобод, от которых зависит успешный переход. Должны применяться более жёсткие критерии отбора.
Во-вторых, бизнес может оказать более значительное давление. Когда я был исполнительным директором Unilever, мы помогали разрабатывать документ «Руководящие принципы ООН в области бизнеса и прав человека», который закрепляет ответственность компаний в вопросе активной защиты основополагающих свобод.
Сегодня эта обязанность принимает экзистенциальное измерение: ваш бизнес может иметь лучшие цели по сокращению углеродов, однако этого недостаточно, если вы не готовы отстаивать права человека и более широкие ценности, а также требовать такого поведения от правительства. Борьба с изменением климата без действий по защите прав человека – это только половина дела.
В-третьих, лидеры Азербайджана все ещё могут удивить своих критиков. Правительство могло бы разработать план отхода от нефти и газа. Ильхам Алиев мог бы инициировать программу реформ, чтобы приблизить свою страну к международным стандартам в области прав человека, начав с того, чтобы прислушаться к международным призывам освободить незаконно удерживаемых под стражей армянских политических заключённых, наиболее известным из которых является выдающийся бизнесмен и гуманист Рубен Варданян. Президент Алиев заслужил бы уважение и добрую волю международного сообщества и помог бы Азербайджану получить более высокий статус на мировой арене – цель, которую он отчаянно пытается достичь».
Завершая статью, Полман подчёркивает, что никакое правительство, даже бакинское, не обладает иммунитетом от влияния объединённого международного сообщества или от бизнеса и инвесторов, которые готовы заявить о своей позиции. Наша задача сейчас состоит в том, чтобы эффективно использовать этот рычаг, защитить свободы человека и удержать международные усилия по борьбе с изменением климата в правильном русле.