Ռուսական զենքի մի խմբաքանակ արդեն Հայաստանում է․ իշխանական պատգամավոր. «Ազատություն» 01/16/2024 13:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսական զենքի մի խմբաքանակ արդեն Հայաստանում է, «Ազատության»-ը փոխանցեց խորհրդարանի Պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Մելքոնյանը:
Զենքի խմբաքանակը, ըստ նրա, Հայաստան է հասել վերջերս:
Գագիկ Մելքոնյանի խոսքով՝ այդ խմբաքանակը Հայաստանին է փոխանցվել Ռուսաստանի հետ ավելի վաղ կնքված պայմանագրի շրջանակներում:
Օրերս Ազգային ժողովի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը Հանրայինի եթերում, պատասխանելով հարցին, թե ռուսական զենքը ստանո՞ւմ է Հայաստանը, որը պատվիրված էր, ասել է՝ «ինչ-որ մասնաբաժնով այո»։
«Ինչ-որ բան տալիս են, էն ծավալով չէ, որ մենք ակնկալում ենք՝ մեր կնքած պայմանագրի ծավալի առումով, բայց դրանք ընթացքում կկարգավորվեն, համոզված եմ», - ասել է Քոչարյանը։
«Ազատության» հարցին, թե Հայաստանը ե՞րբ, ի՞նչ խմբաքանակ ի՞նչ զենք է ստացել Ռուսաստանից՝ ավելի վաղ կնքված պայմանագրի շրջանակներում, ՊՆ-ից հորդորեցին գրավոր հարցում ուղարկել։
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչները, նրանց թվում՝ վարչապետ Փաշինյանը պարբերաբար դժգոհել են, որ ռազմավարական դաշնակիցը սպառազինություն չի մատակարարում, թեև դրանց դիմաց հարյուրավոր միլիոններ են վճարվել։

Депутат от партии Пашиняна заявил, что партия российского оружия уже в Армении - "Азатутюн" 01/16/2024 13:48 | Лента новостей
Одна партия российского оружия уже находится в Армении, сообщил в беседе с радиостанией "Азатутюн" депутат от правящей партии "Гражданский договор" и член парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Гурген Мелконян.
Партия оружия, как отметил он, была поставлена недавно.
По его словам, упомянутая партия передана Армении в рамках подписанного ранее контракта с Россией.
На днях председатель парламентской комиссии по обороне Андрнаик Кочарян в интервью Общественному телевидению в ответ на вопрос о том, получает ли Армения ранее заказанное российское оружие, заявил: "Да, какую-то часть".
"Кое-что поставляют, не в том объеме, на который мы рассчитываем в плане объемов, оговоренных в подписанном нами контракте, но со временем, убежден, вопрос будет урегулирован", - сказал Кочарян.
После 44-дневной войны представители правительства Армении, в том числе премьер-министр Пашинян, регулярно сетовали, что стратегический союзник не поставляет оружие, хотя за него было заплачено сотни миллионов, напоминает СМИ.