ԱԺ-ն ընդունեց 27 տարին լրացած և բանակից խուսափած անձանց առնչվող նախագիծը 01/16/2024   12:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության Հայկ Սարգսյանի հեղինակած նախագիծը, որն առնչվում է 27 տարին լրացած և բանակից խուսափած անձանց։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախագծին կողմ է քվեարկել 61 պատգամավոր, դեմ՝27, ձեռնպահ՝6։
Նախագծով առաջարկվում է 27 տարին լրացած և պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներին տալ հնարավորություն ազատվել քրեական պատասխանատվությունից․ առաջին՝ երկու տարի ծառայելով, երկրորդ՝ մեկ տարի ծառայելով և պետական բյուջե վճարելով 2,5 միլիոն դրամ, երրորդ՝ վեց ամիս ծառայելով և պետական բյուջե վճարելով 5 միլիոն դրամ, չորրորդ՝ մեկ ամիս ծառայելով և պետական բյուջե վճարելով 8 միլիոն դրամ, հինգերորդ՝  զինվորական ծառայության փոխարեն պետական բյուջե վճարելով 15 միլիոն դրամ։
Բացի այդ, նախագծով առաջարկվում է, որպեսզի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա լինեն նաև 27 տարին լրանալուց հետո Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացող արական սեռի քաղաքացիները։ Ընդ որում, նրանք կարող են կամ 12 ամիս ժամկետով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնել զինված ուժերում կամ պետական բյուջե վճարել 2,5 միլիոն դրամ։
Կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրել է ՊՆ նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը, ով խնդրել է պատգամավոր Հայկ Սարգսյանին ձեռնպահ մնալ 27 տարին լրացած և ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած անձանց նկատմամբ 1 տարի ժամկետով շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու կամ դրա փոխարեն 2,5 մլն դրամ պետական բյուջե վճարելու պարտավորության սահմանումից:
18:36 19/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶինված ուժերում շարունակվում են համալիր ստուգումները
15:38 04/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լեռնագագաթի հաղթահարում խմբի կազմով» մրցույթ զինված ուժերում
14:51 16/03/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԴասալքության համար հետախուզվողը հայտնաբերվել է օդանավակայանում․ նա կալանավորվել է

Парламент Армении принял законопроект по "уклонистам" 01/16/2024 12:25 | Лента новостей
Национальное собрание во втором и окончательном чтении приняло предложенный депутатом от фракции « Гражданский договор» Айком Саркисяном проект, касающийся лиц, достигших 27-летнего возраста и уклонившихся от службы в армии. Как передает «Арменпресс», за проект проголосовал 61 депутат, против высказались 27 парламентариев и 6 воздержались.
Согласно проекту, гражданам, достигшим 27-летнего возраста и не прошедшим обязательную военную службу, предоставляется возможность освобождения от уголовной ответственности, если:
1. они отслужат два года.
2. отслужат один год и выплатят в госбюджет 2,5 млн драмов.
3. отслужат 6 месяцев и выплатят 5 млн. драмов.
4.отслужат один месяц и выплатят 8 млн драмов
5. выплатят 15 млн драмов.
Кроме того, проектом предлагается, чтобы призыву на обязательную военную службу подлежали и граждане мужского пола, получившие гражданство Республики Армения по достижении 27 лет. При этом они могут либо пройти обязательную военную службу в Вооруженных силах сроком на 12 месяцев, либо заплатить в государственный бюджет 2,5 миллиона драмов.
Позицию правительства представил заместитель министра обороны Арман Саркисян, который попросил депутата Айка Саркисяна воздержаться от установления обязательств по прохождению обязательной военной службы рядового состава сроком на 1 год в отношении лиц, достигших 27-летнего возраста и получивших гражданство РА, или вместо этого выплатить в государственный бюджет 2,5 млн драмов.