ԱՄՆ-ն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղությանը․ Ջեյմս Օ՛Բրայեն 01/12/2024   11:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև  կայուն և արժանապատիվ խաղաղությանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ’Բրայենը։
«Մենք աջակցում ենք խաղաղության համաձայնագրին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղությանը։ Մեզ շատ է ոգեշնչում այն, որ նրանք շարունակում են երկկողմ հագեցած օրակարգ ունենալ և հասցեագրել այն  խնդիրները, որոնք կան նրանց միջև։ Դեռ աշխատանք կա անելու, և մենք պատրաստ ենք աջակցել՝ ինչով կարող ենք։ Մենք երկու երկրների հետ էլ լիարժեք հարաբերություններ ունենք, որոնք ներառում են տնտեսական կապերը, կապերն անվտանգության և քաղաքական ոլորտներում։ Մենք ցանկանում ենք, որ երկու երկրներն էլ շահեն խաղաղության համաձայնությունից, և մենք կաշխատենք այդ ուղղությամբ այն ճանապարհով, որն ամենաընդունելին կլինի։ Ես կարծում եմ, որ սա երկու կառավարությունների համար հերթական մեծ հնարավորությունն է ավելին անելու իրենց ժողովուրդների համար»,- հայտարարել է Օ’Բրայենը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգը շատ տպավորիչ է։
Խոսելով Ադրբեջանի մասին՝  Օ’Բրայենը նախ հիշատակել է այդ երկրում առաջիկայում պլանավորված նախագահական արտահերթ ընտրությունների մասին, ապա ասել, որ կարող է խոսել այն դերի մասին, որ Ադրբեջանը ցանկանում է ունենալ տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման հարցում։ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականն ընդգծել է, որ խաղաղության համաձայնությունը կնպաստի այդ պլանների իրականացմանը։
«Հիմա մենք կցանկանայինք հնարավորություն ունենալ քննարկելու օրակարգի բոլոր հարցերը երկու երկրների հետ՝ սկսած մեր մտահոգություններից որոշ անձանց ձերբակալված լինելու առնչությամբ, վերջացրած երկկողմ հարցերից։ Մենք առաջ գնալու դեպքում լիարժեք օրակարգ կունենանք։ Բայց այս ամենը տեղի է ունենում երկու երկրների միջև ամուր և արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանն աջակցելու լույսի ներքո»,- ասել է Ջեյմս Օ՛Բրայենը։

США содействуют стабильному и достойному миру между Арменией и Азербайджаном - Джеймс О'Брайен 01/12/2024   11:40  |  Лента новостей
Соединенные Штаты Америки содействуют стабильному и достойному миру между Арменией и Азербайджаном. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен.
«Мы поддерживаем мирное соглашение, стабильный и достойный мир между Арменией и Азербайджаном. Нас очень вдохновляет тот факт, что страны продолжают иметь полноценную двустороннюю повестку и решать проблемы, которые существуют между ними. Еще предстоит проделать много работы, и мы готовы поддержать ее всем, чем сможем. У нас полноценные отношения с обеими странами, включая экономические связи, связи в сфере безопасности и политические связи. Мы хотим, чтобы обе страны извлекли выгоду из мирного соглашения, и мы будем работать над этим любым наиболее приемлемым способом. Я думаю, что это еще одна прекрасная возможность для обоих правительств сделать больше для своего народа», - заявил О'Брайен.
Он добавил, что программа реформ в Армении очень впечатляет.
Говоря об Азербайджане, О'Брайен обратился к предстоящим президентским выборам в этой стране, а затем сказал, что может говорить о той роли, которую Азербайджан хочет играть в экономическом развитии региона. Помощник госсекретаря США подчеркнул, что мирное соглашение будет способствовать реализации этих планов.
«Теперь мы хотели бы иметь возможность обсудить все вопросы повестки с обеими странами, начиная от наших опасений по поводу ареста некоторых людей, заканчивая двусторонними вопросами. У нас будет полная повестка, если мы будем двигаться вперед. Но все это происходит в свете содействия установлению прочного и достойного мира между двумя странами», - приводит агентство слова Джеймса О'Брайена.