Արևմուտքը ձգտում է Կարմիր ծովը վերածել արյան լճի. Էրդողանը՝ Եմենում ավիահարվածների մասին 01/12/2024 16:10 | Միջազգային լրահոս
Արևմուտքը ձգտում է Կարմիր ծովը վերածել «արյան լճի», ասել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` մեկնաբանելով Եմենում ամերիկյան և բրիտանական ավիահարվածները։
«Ոչ մի համաչափ գործողություն չի եղել: Անհամաչափ ուժ է կիրառվել: Իսրայելը նույնն է անում Պաղեստինում: Բրիտանիան և ԱՄՆ-ն քայլ են կատարել այս գործընթացում: Նրանք այժմ ձգտում են Կարմիր ծովը վերածել արյան լիճի: Եմենը ասում է, որ նրանց կտա անհրաժեշտ պատասխանը՝ միավորվելով հութիների հետ», - ասել է թուրք առաջնորդը։
Հիշեցնենք, որ այս գիշեր ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան 23 ավիահարված են հասցրել Եմենի չորս նահանգներում, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Սանայում, նաև Հոդեյդաում, Թաիզում և Սաադայում։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հարվածներն անվանել է նավարկության ազատությունը խախտելու դեմ պատասխան և խոստացել շարունակել գործել առանց վարանելու։

Эрдоган обвинил Британию и США в попытке превратить Красное море "в кровавое озеро" 01/12/2024 16:29 | Лента новостей
Запад стремится превратить Красное море в "кровавое озеро", заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, комментируя американские и британские удары в Йемене. Его слова приводит РИА Новости.
"Не было соразмерных действий. Была применена непропорциональная сила. Израиль делает то же самое в Палестине. Британия вместе с США сделали шаг в этом процессе. В настоящее время они стремятся превратить Красное море в кровавое озеро. Йемен заявляет, что даст им необходимый ответ в регионе, объединив все свои силы с хуситами" - сказал турецкий лидер.