«Լեռնային Ղարաբաղ՝ վտանգված հայկական ժառանգություն» ցուցահանդեսը Ֆրանսիայում կգործի մինչև հունվարի 15-ը 01/11/2024   12:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Լեռնային Ղարաբաղ՝ վտանգված հայկական ժառանգություն» խորագրով բացօթյա ցուցահանդեսի առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող 30 բացառիկ լուսանկար է ընդգրկված։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցահանդեսը, որը բացվել է դեկտեմբերի 14-ին Փարիզի նշանավոր Բաստիլի հրապարակում և գործելու է մինչև հունվարի 15-ը, կազմակերպել են Փարիզի քաղաքապետարանն ու «L’Œuvre d'Orient» կաթոլիկ կազմակերպությունը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ դեսպանությունը Ֆրանսիայում:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը շնորհակալություն է հայտնել Փարիզի քաղաքապետարանին և «L’Œuvre d'Orient» կաթոլիկ կազմակերպությանը Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողքին մշտապես լինելու համար և նշել է, որ ցուցահանդեսի կազմակերպումն այդ համերաշխության հերթական դրսևորումն է։
Հայաստանի դեսպանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտում իրականացնելուց հետո այժմ Ադրբեջանը քայլեր է ձեռնարկում վերացնելու այնտեղ հայկական բազմահազարամյա ներկայության հետքերը, որոնց խոսուն ապացույցներն են ցուցադրվող լուսանկարներում պատկերված եկեղեցիները, կոթողներն ու հուշարձանները։ Այս համատեքստում նա առանձնահատուկ կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգության հանրահռչակման և պահպանման ուղղությամբ միջազգային ջանքերի գործադրումը։
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել և խոսքով հանդես են եկել նաև Փարիզի փոխքաղաքապետներ Առնո Նգաչան և Կարին Ռոլանը, «L’Œuvre d'Orient» կաթոլիկ կազմակերպության նախագահ Ժան-Իվ Տոլոն, նույն կազմակերպության գլխավոր տնօրեն, գերաշնորհ Պասկալ Գոլնիշը, ինչպես նաև Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։
17:52 10/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԳյուղում բակ չկար, որ ռումբ ընկած չլիներ․ տատ ու թոռ հենց իրենց տանն են սպանվել, որդիս էլ՝ դիրքում, հրետանավոր էր․ Ներքին Հոռաթաղի գյուղապետ
19:38 09/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում«Սնարյադների» բեկորները գլխներիս էին լցվում․ ադրբեջանցիները կրակում էին նաև կանանց ու երեխաներին տեղափոխող «Ֆորդ»-ի վրա․ Խրամորթի գյուղապետ
14:27 09/01/2024  |  ՀարցազրույցՓորձում եմ հասկանալ՝ ինչ է ներսումս մնացել, զգում եմ, որ խաբվածության անբացատրելի զգացում է․ ուզում եմ, որ ինձ նորից չխաբեն․ Հերմինե Ավագյան
20:47 08/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԲռնի տեղահանվածները՝ այդ թվում բազմաթիվ լավագույն մասնագետներ, պետության կողմից անտեսված են․ ստիպված կամ ժենգյալով հաց են թխում կամ տաքսի քշում, կամ էլ՝ արտագաղթում
13:34 08/01/2024  |  ՔաղաքականՕկուպացված Արցախի տարածքում Ադրբեջանը ձևավորել է ընտրատեղամասեր
21:14 07/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱվերել են Մարտակերտում գտնվող խաչքարը․ Ադրբեջանը պատերազմում է խաչքարերի դեմ
16:16 07/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ը հայտարարություն է տարածել ԼՂ անկախության հռչակագրի ընդունման 32-ամյակի կապակցությամբ
10:54 07/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԹոռներս պնդեցին, որ քեռու շիրիմի մոտ փոքրիկ տոնածառ դնենք․ 4-րդ տարին է`արցախցի ընտանիքը Եռաբլուրում է դիմավորում (տեսանյութ)
18:47 05/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս անգամ մեր կորուստն անչափելի է․ եթե չինքնամաքրվենք ու չվերադառնանք ինքներս մեզ, Արցախն Արևմտյան Հայաստանի ճակատագրին կարժանանա․ Բակուր Կարապետյան

В Париже проходит выставка «Нагорный Карабах. Армянское наследие, оказавшееся под угрозой» 01/11/2024   12:32  |  Лента новостей
30 эксклюзивных фотографий, представляющих армянское историческое и культурное наследие Нагорного Карабаха, включены в основу выставки под открытым небом под названием «Нагорный Карабах. Армянское наследие, оказавшееся под угрозой».
Как сообщает «Арменпресс», выставка, открывшаяся 14 декабря на знаменитой площади Бастилии в Париже,  продлится до 15 января. Выставку организовали мэрия Парижа и католическая организация «L'Œuvre d'Orient». Об этом сообщает посольство РА во Франции.
На официальном открытии выставки посол Армении во Франции Асмик Толмаджян поблагодарила мэрию Парижа и католическую организацию «L'Œuvre d'Orient» за то, что они всегда рядом с Арменией и с армянским народом, и отметила, что организация выставки является очередным проявлением этой солидарности.
Посол Армении подчеркнула, что после проведения этнической чистки населения Нагорного Карабаха, сейчас Азербайджан предпринимает шаги по ликвидации следов армянского присутствия, о чем красноречиво свидетельствуют изображенные на фотографиях церкви, памятники и монументы. В этом контексте она особо подчеркнула необходимость международных усилий в направлении популяризации и сохранения армянского исторического и культурного наследия Нагорного Карабаха.
На открытии выставки присутствовали и выступили с речью вице-мэры Парижа Арно Нгача и Карин Ролан, президент католической организации «L'Œuvre d'Orient» Жан-Ив Толо, генеральный директор той же организации, Его Преосвященство Паскаль Голниш и представитель Нагорного Карабаха во Франции Ованнес Геворкян.
12:22 09/01/2024  |  Лента новостейКеннеди-младший: я сделаю все, что в моих силах, чтобы мирным путем восстановить армянский суверенитет над Арцахом
09:34 08/01/2024  |  Геноцид в АрцахеБаку объявил войну армянским ценностям: азербайджанцы разрушили хачкар в Мартакерте
13:54 05/01/2024  |  Лента новостейСША внесли Азербайджан в список наблюдения за свободой вероисповедания из-за угрозы христианским святыням в Арцахе
12:55 05/01/2024  |  Лента новостейПри взрыве на складе горючего близ Степанакерта погибли 218 человек, 21 числится пропавшим без вести – глава СК Армении
12:12 05/01/2024  |  ПолитикаВ Азербайджане удерживаются 23 подтвержденных пленных, 17 из них были захвачены во время сентябрьской агрессии 2023 г.- Кярамян
11:59 05/01/2024  |  ПолитикаВследствие последней агрессии Баку против Арцаха погибли 223 человека, зафиксированы 20 случаев глумления над телами – глава СК Армении
15:28 04/01/2024  |  Геноцид в АрцахеОчередной акт культурного геноцида: Азербайджан уничтожил памятник-родник в местечке "Тту джур" в Арцахе
15:40 03/01/2024  |  ПолитикаРеспублика Арцах продолжает существовать: ни один указ не может ее распустить - Метаксе Акопян