Հունաստանը սատարում է տարածքային ինքնիշխանությունը և բացառում ցանկացած ուժի կիրառում և ագրեսիա. Հունաստանի ԱԳՆ 01/10/2024 12:15 | Քաղաքական
Հայաստանի Հանրապետությունը վճռական է և հաստատակամ՝ կառուցելու խաղաղություն Հարավային Կովկասում, շարունակելու խաղաղության բանակցությունները։ Այս մասին Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Գիորգոս Գերապետիտիսի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Մենք հավատում ենք, որ երկուստեք կառուցողական մոտեցման և քաղաքական կամքի ցուցաբերման դեպքում, մենք շատ մոտ ապագայում կարող ենք շոշափելի հանգրվանի հասնել խաղաղության հաստատման հարցում»,-ասաց Միրզոյանը։
Գիորգոս Գերապետիտիսը իր խոսքում նշեց, որ Հունաստանը սատարում է ԵՄ-ի՝ Երևանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը, ԵՄ-ի ներկայացվածութունը և առաքելությունը Հայաստանում։
«Հունաստանը սերտորեն մշտադիտարկում է կովկասյան տարածաշրջանում գործողութունները։ Առաջին իսկ պահից մենք մեր համերաշխությունն ենք հայտնել հայ ժողովրդին և հումանիտար աջակցություն ենք ուղարկել զանգվածային վայրագ գործողություններից հետո։ Հունաստանը սատարում է տարածքային ինքնիշխանությունը և գտնում է, որ խաղաղության օրակարգը պետք է առաջ մղել այս հիմնաքարային սկզբունքների հիման վրա։ Մենք բացառում ենք ցանկացած ուժի կիրառում և ագրեսիա»։

Греция поддерживает территориальный суверенитет и исключает любое применение силы и агрессию – глава МИД 01/10/2024   13:23  |  Политика
Армения решительна и непоколебима в вопросе построения мира на Южном Кавказе и продолжения мирного процесса, заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян на совместном брифинге с греческим коллегой Йоргосом Герапетритисом.
"Мы верим, что при проявлении обоюдного конструктивного подхода, политической воли в ближайшее время мы можем достичь вполне осязаемого результата в вопросе установления мира", - сказал Мирзоян.
В свою очередь Йоргос Герапетритис отметил, что Греция поддерживает укрепление отношений ЕС с Ереваном, представительство ЕС и миссию в Армении.
"Греция пристально наблюдает за процессами на Южном Кавказе. С самого начала мы выразили свою солидарность армянскому народу и направили гуманитарное содействие нуждающимся после массовых варварских действий. Греция признает территориальный суверенитет и считает, что мирный процесс должен продвигаться вперед на основе этих краеугольных принципов. Мы исключаем любое применение силы и агрессию", - сказал Йоргос Герапетритис.
Глава МИД Греции охарактеризовал насильственное перемещение армян Арцаха как массовые варварские действия.