Երեկ մահացու հրազենային վիրավորում ստացած Միքայել Դանիելյանը 29 տարեկան էր, կոչումով՝ ավագ լեյտենանտ, ուներ երկու երեխա 01/10/2024 11:43 | ԼՐԱՀՈՍ
ՊՆ N զորամասում երեկ մահացու հրազենային վիրավորում ստացած սպա Միքայել Դանիելյանը Գեղարքունիքի մարզի Վահան գյուղից էր, կոչումով՝ ավագ լեյտենանտ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց վարչական ղեկավար Արշակ Մկրտչյանը:
Միքայելը 29 տարեկան էր, ամուսնացած, ունի երկու երեխա՝ որդի և դուստր։ Տևական ժամանակ է արդեն, ինչ ծառայում էր բանակում։
«Հայրն իմ դասընկերն է։ Շատ օրինակելի ընտանիք է՝ բոլորի կողմից սիրված, հարգված, օրինակելի, այդ ընտանիքի մասին որևէ վատ բան ասել չեմ կարող»,- նշեց Մկրտչյանը՝ բնութագրելով Միքայելին որպես արտակարգ մարդ․«Այդ երեխային ամբողջ գյուղը սիրել, հարգել է։ Կշռադատված, արտակարգ մարդ էր, ոչ մի թերություն չի ունեցել, որ կարողանամ ասել»։
Մկրտչյանը չի պատկերացնում, թե ինչ հանգամանքներում կարող էր դեպքը տեղի ունենալ, դեպքը հանելուկ է բոլորի համար, իսկ թե արդյո՞ք հնարավոր է, որ Միքայելը ծառայողների հետ կամ որևէ մեկի հետ կոնֆլիկտներ ունենար՝ գյուղապետը նշում է, որ որևէ մեկը նման տեղեկություն չունի։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ հունվարի 9-ին՝ նույն բանակային կորպուսում երկու սպայի սպանության դեպք է եղել։ ՊՆ-ն առաջինը հաղորդել էր պայմանագրային զինծառայող, լեյտենանտ, 24-ամյա Կարեն Կարապետյանի սպանության մասին, որի վերաբերյալ քրեական վարույթով ձերբակալվել է զինծառայողներից մեկը։ Ավելի ուշ արդեն հայտնի դարձավ, որ կրկին Վարդենիսի տարածքում տեղակայված մարտական դիրքում՝ ժամը 11,30-ի սահմաններում, հրազենային մահացու վիրավորմամբ հայտնաբերվել է պայմանագրային զինծառայող Միքայել Դանիելյանի մարմինը։
Ըստ նախնական տվյալների՝ զինծառայողը մահացու վնասվածքն ստացել է իրեն ամրակցված ինքնաձիգից կզակի շրջանում արձակած կրակոցի հետևանքով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու ընթացքում զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելը), նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

Найденный мертвым накануне старший лейтенант Микаел Даниелян был женат, воспитывал двоих детей 01/10/2024   12:24
Старший лейтенант Микаел Даниелян, тело которого накануне было обнаружено в одной из воинских частей МО РА, был из села Ваан Гегаркуникской области Армении. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" сообщил руководитель сельской администрации Аршак Мкртчян.
Микаелу было 29 лет. Он был женат, воспитывал сына и дочь. В рядах ВС служил уже длительное время.
"Его отец - мой одноклассник. У них очень образцовая семья, снискавшая любовь и уважение окружающих. Я ничего плохого сказать об этой семье не могу", - отметил Мкртчян, описав Микаела как замечательного человека.
"Вся деревня любила и уважала его. Он был уравновешенным, замечательным человеком. Я не могу указать ни одного недостатка", - сказал он.
Мкртчян не представляет, при каких обстоятельствах мог произойти инцидент. Случившееся  – загадка для всех. А мог ли быть у Микаела конфликт с кем-либо из сослуживцев, глава села отметил, что никто не располагает подобными сведениями.
Напомним, 9 января стало известно о двух случаях гибели офицеров в одном и том же армейском корпусе.
Во вторник МО Армении сообщило сначала о гибели 24-летнего военнослужащего-контрактника лейтенанта Карена Карапетяна. Инициировано уголовное производство по факту его убийства, задержан один из военнослужащих.По делу об убийстве офицера на боевой позиции задержан его сослуживец – СК АрменииПозже стало известно, что на боевой позиции на Варденисском участке около 11:30 было обнаружено тело старшего лейтенанта Микаела Даниеляна с огнестрельным ранением.
По предварительным данным, военнослужащий получил смертельное ранение в подбородок вследствие выстрела, произведенного из закрепленного за ним автомата.СК Армении выясняет обстоятельства гибели старшего лейтенанта Микаела ДаниелянаПо данному факту инициировано уголовное производство по п.3 ч. 2 ст. 522 (доведение военнослужащего до самоубийства по неосторожности в ходе несения боевого дежурства или боевой службы) УК РА.