Խանդանյանը խոսել է, թե որ դեպքում Ադրբեջանի հետ չի ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը 01/10/2024   14:24  |  Քաղաքական
Ադրբեջանից և բանակցային գործընթացից մեր ակնկալիքն այն է, որ պայմանավորվածությունները ընդունվեն Ադրբեջանի կողմից և դրանց մասին հրապարակային խոսի: Եթե դրանք չեն ընդունվում՝ նշանակում է, որ պայմանագիրը տվյալ պահին չի կարող ստորագրվել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը:
«Հայաստանը շարունակելու է պնդել այդ սկզբունքները: Վերջին տարբերակում, որն ուղարկվել է Բաքու, կրկին տեղ են գտել այն դրույթները, որոնք մեզ համար շատ սկզբունքային են»,- նշել է Խանդանյանը։
Անդրադառնալով «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ վերսկսված խոսակցություններին ու Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի բեռների շարժի հնարավոր դյուրացման ռեժիմին՝ նա նշեց, որ դա կարևոր սկզբունքներից մեկն էր։
«Մեզ համար շատ կարևոր է ապաշրջափակման գործընթացը, բազմիցս ասել ենք, որ այդ գործընթացն ունի պարամետրեր և սկզբունքներ։ Այդ սկզբունքներն են՝ երկրների իրավազորությունը, օրենսդրությունը և հավասարությունը։ Այս սկզբունքները պետք է արձանագրվեն համաձայնագրում, դրանց շուրջ եղել է համաձայնություն նախորդ տարվա հուլիսին: Դրանից հետո միջանցքային տրամաբանության մասին խոսելը մեզ համար անընդունելի է: Այս սկզբունքների շրջանակներում հնարավոր է նախատեսել ավտոմեքենաների և քաղաքացիների անցման որակի դյուրացում, որպեսզի այն վախերը և ռիսկերը, որոնք կան թե մեզ մոտ, թե Ադրբեջանում, հնարավոր լինի որոշակիորեն կառավարել»,- նկատել է Խանդանյանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ պարամետրերը պետք է բանակցել, քննարկել: «Մեր ակնկալիքն է, որ Ադրբեջանը վերահաստատի իր համաձայնությունը և հնարավոր կլինի աշխատանքային կարգով քննարկել այդ պարամետրերը»:
Հստակեցնող հարցին, թե դյուրացված ռեժիմ ասելով ինչ են հասկանում, նա նշեց, որ կա մի շարք երկրների փորձը։
«Ոչ միայն մաքսային վերահսկողությունն է այստեղ կարևոր, այլև՝ անձնագրային, ֆիտոսանիտարական և մյուս ընթացակարգերը, որոնք պետք է պահպանվեն, ինչպես պահպանվում են ՀՀ-ն հատած ցանկացած գնացքի կամ մեքենայի դեպքում։
Երբ այն սկզբունքները, որոնք արտահայտվում են խաղաղության պայմանագրի մեր տարբերակում, Ադրբեջանի կողմից ընդունելի լինեն, այդ ժամանակ խաղաղության պայմանագիրը հնարավոր կլինի ստորագրել, այդ սկզբունքներից մեկը նաև տարածքային ամբողջականության անվերապահ ճանաչումն է»,- ասաց Խանդանյանը։
13:56 10/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀունվարին Հայաստան-Ադրբեջան հանդիպման պայմանավորվածության մասին տեղյակ չեմ. Խանդանյան
13:11 10/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից երկկողմ բանակցությունների որևէ առաջարկ Հայաստանին չի եղել. Սարգիս Խանդանյան

Депутат парламента Армении рассказал, в каком случае мирный договор с Азербайджаном не будет подписан 01/10/2024   15:12  |  Политика
Ожидания Армении от Азербайджана и переговорного процесса заключаются в том, чтобы договоренности, которые армянская сторона постоянно фиксирует в мирном соглашении, были приняты Азербайджаном, и Баку об этом говорил публично. Об этом заявил в беседе с журналистами председатель Постоянной  комиссии по внешним связям НС Армении, депутат от фракции "Гражданский договор" Саркис Ханданян.
По его словам, если они не будут приняты, то это означает, что договор на данный момент не может быть подписан.
"Армения будет и дальше настаивать на этих принципах. В последнем варианте, который был передан Баку, вновь нашли отражение очень принципиальные для нас положения", - заверил Ханданян.
Он также заявил о важности процесса разблокировки коммуникаций для Армении.
"Мы неоднократно говорили, что у этого процесса есть параметры и принципы. Эти принципы - юрисдикция, законодательство и равенство. Эти принципы должны быть зафиксированы в соглашении, в июле прошлого года по ним было согласие. После этого разговоры в рамках коридорной логики для нас просто неприемлемы. В рамках этих принципов можно предусмотреть определенное упрощение проезда автомобилей и граждан, чтобы те страхи и риски, которые есть как у нас, так и в Азербайджане, можно было определенным образом управлять", - отметил депутат.
Он также подчеркнул, что параметры нужно обсуждать, вести по ним переговоры.
"Мы ожидаем, что Азербайджан подтвердит свое согласие, и тогда можно будет обсудить эти параметры в рабочем порядке", - подчеркнул депутат.
В ответ на уточняющий вопрос о том, что он имеет в виду под "упрощенным режимом", депутат указал, что есть опыт целого ряда стран.
"Здесь важен не только таможенный контроль, но и паспортный, фитосанитарный и другие процедуры, которые должны соблюдаться точно так же, как они соблюдаются в случае каждого поезда или автомобиля при пересечении границы Армении. Когда эти принципы, которые отражены в нашем варианте мирного договора, будут приемлемы для Азербайджана, тогда можно будет подписать мирный договор. А одним из этих принципов является безоговорочное признание территориальной целостности", - сказал Ханданян.