Ադրբեջանի կողմից երկկողմ բանակցությունների որևէ առաջարկ Հայաստանին չի եղել. Սարգիս Խանդանյան 01/10/2024   13:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը կողմ է, որ բանակցություններն արդյունավետություն ունենան և այն ողջ տրամաբանությունը, որ բանակցային գործընթացի ընթացքում ձևավորվել է՝ արտահայտվեն խաղաղության համաձայնագրում ու Ադրբեջանը դրանք հրապարակայնորեն վերահաստատի: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը։
Ինչ վերաբերում է բանակցությունների ֆորմատին, ապա Խանդանյանը կարևորել է, որ շարունակվեն այն ֆորմատները, որոնք արդեն ձեւավորվել են, մասնավորապես ԱԳ նախարարների մակարդակով՝ Վաշինգտոնում, երկրների ղեկավարների մակարդակով՝ ԵՄ հարթակում։ «Դրանք հեղինակություն են հաղորդում բանակցություններին, ավելի լեգիտիմ դարձնում, ավելի կառավարելի դարձնում ռիսկերը»,- ասել է Խանդանյանը:
Բաքուն հայտարարել է, թե երկկողմ բանակցությունների մասին, սակայն ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ դրանք ուղղակի հայտարարություններ են։ «Որևէ առաջարկ, կարծում եմ, չի եղել Հայաստանին, որ որևէ տեղ, ժամ, օր ֆիքսվի, որ Հայաստանը բանակցությունների մասնակցի Ադրբեջանի հետ և Հայաստանն էլ մերժել է այդ առաջարկը»,- նշել է Խանդանյանն ու ավելացրել, որ «երկկողմ քննարկումները շարունակվում են սահմանազատման հանձնաժողովներում, նաև երկկողմ ուղիղ բանակցություններ տեղի ունեցան նախորդ տարվա դեկտեմբերին՝ ռազմագերիների վերադարձի հարցով: Նմանատիպ հարցերի շրջանակներում Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակել խոսակցությունը»։

Армения не получала предложения о двусторонних переговорах с Азербайджаном – Ханданян 01/10/2024 15:35 | Лента новостей
Армения выступает за эффективность переговоров с Азербайджаном и за то, чтобы вся сформировавшаяся в ходе переговорного процесса логика и достигнутые договоренности были отражены в мирном соглашении и чтобы Азербайджан публично подтвердил их. Об этом заявил в беседе с журналистами председатель Постоянной комиссии по внешним связям НС Армении, депутат от фракции "Гражданский договор"Саркис Ханданян.
По словам Ханданяна, Армения придает важность продолжению форматов, которые уже сформированы, в частности на уровне глав МИД и руководителей двух стран в Вашингтоне, на европейской площадке.
"Они в определенной степени придают переговорам международную значимость, делают их более легитимными, а риски – более управляемыми", – сказал Ханданян.
Коснувшись заявлений азербайджанской стороны о двусторонних переговорах, глава парламентской комиссии отметил, что это всего лишь заявления.
"Я полагаю, что Армении не поступало никаких предложений по поводу назначения места, времени или дня для участия в переговорах с Азербайджаном", – сказал он.
"Вы знаете, что двусторонние переговоры продолжаются на уровне комиссий по делимитации. Кроме того, в декабре прошлого года состоялись прямые двусторонние переговоры по вопросу возвращения военнопленных. В рамках подобных вопросов Армения готова продолжить разговор", - добавил Ханданян.