Սահմանազատման հանձնաժողովների հանդիպումը տեղի կունենա առաջիկայում. կոնկրետ օրվա ու վայրի մասին պայմանավորվածություն դեռ չկա 01/10/2024   17:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մոտ ժամանակներս տեղի կունենա Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների հանդիպումը։ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան այդ մասին հայտնել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից։
Նախնական պայմանավորվածությունը կա, սակայն կոնկրետ ժամկետները դեռ հստակեցված չեն։ «Օրվա և տեղի մասին հստակ պայմանավորվածություն դեռևս չկա»,- նշել են գրասենյակից։
Նշենք, որ դա արդեն կլինի հանձնաժողովների 6-րդ հանդիպումը։ Նախորդ՝ հինգերորդ հանդիպումը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել 2023 թվականի նոյեմբերի 30-ին՝ երկու երկրների սահմանին։
ՀՀ ԱԳՆ-ի պաշտոնական հայտարարության համաձայն՝ այդ հանդիպմանը կողմերը նախնական համաձայնեցրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի միջև նիստերի և համատեղ աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպման և անցկացման աշխատակարգի տեքստը:
Իսկ դեկտեմբերին արդեն ՀՀ կառավարությունը հաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատակարգը։ Սակայն կողմերին դեռ չի հաջողվել համաձայնության գալ, թե որ թվականի քարտեզն է հիմք ընդունվելու սահմանազատման համար։
17:09 12/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի է ունեցել սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովի 4-րդ հանդիպումը

Встреча комиссий по делимитации состоится в ближайшее время, однако конкретной договоренности относительно даты и места нет 01/10/2024 17:47 | Лента новостей
Встреча комиссий по вопросам делимитации госграницы между Арменией и Азербайджаном и пограничной безопасности состоится в ближайшее время. Об этом в ответ на запрос "ФактИнфо" сообщили в офисе вице-премьера Армении Мгера Григоряна.
Есть предварительная договоренность, однако конкретные сроки пока не определены."Конкретной договоренности относительно даты и места пока нет", - отметили в офисе.
Отметим, что это будет уже шестая встреча комиссий. Предыдущая встреча под председательством вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна и заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева состоялась на границе двух стран 30 ноября 2023 года.
Согласно заявлению МИД РА, на этой встрече стороны предварительно согласовали текст Регламента организации и проведения заседаний и совместных рабочих встреч между Комиссией по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссией по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения.В МИД РА рассказали, что обсуждали вице-премьеры Армении и Азербайджана на сегодняшней встрече
А уже в декабре правительство РА утвердило Регламент организации и проведения заседаний и совместных рабочих встреч между Комиссиями по делимитации. Однако сторонам пока не удалось достигнуть согласия по карте, которая будет взята за основу при делимитации.