Կա համաձայնություն․ հունվարի վերջին դելիմիտացիայի հանձնաժողովները կհանդիպեն. Արմեն Գրիգորյան 01/08/2024 23:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 4-ին հայկական կողմը պատասխանել է` «Խաղաղության պայմանագրի» ադրբեջանական կողմի առաջարկներին։ Կա համաձայնություն, որ հունվարի վերջին դելիմիտացիայի հանձնաժողովները հանդիպեն։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Այժմ ակնկալում ենք Ադրբեջանի պատասխանը։ Մենք նույնպես դրական ենք համարում դինամիկան։ Կան հարցեր, որոնց շուրջ բանավոր բանակցությունների ընթացքում համաձայնության էինք եկել, սակայն խաղաղության պայմանագրի տեքստում որոշակի հետընթացներ ենք տեսել:
Ակնկալում ենք՝ բանակցությունների միջոցով հնարավորինս շուտ վերջնականացնել խաղաղության պայմանագիրը։ Բանակցությունների սեղանին եղածը և այն, ինչ առաջարկում է Հայաստաննը, Հայաստանի համար ստեղծվում են անվտանգության երաշխիքներ»,- ասել է նա:

Секретарь Совбеза Армении: есть согласие на проведение встречи комиссий по делимитации границы в конце января 01/09/2024   09:33  |  Лента новостей
Армения 4 января ответила на предложения азербайджанской стороны  по "мирному договору". Есть согласие на проведение встречи комиссий по делимитации в конце января. Об этом заявил секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян в эфире Общественного телевидения Армении.
"Теперь мы ожидаем ответа Азербайджана. Мы тоже считаем динамику положительной. Есть вопросы, вокруг которых достигнуто согласие в ходе устных переговоров, но мы увидели определенные отступления в тексте мирного договора. Надеемся, что в возможно сжатые сроки удастся посредством переговоров финализировать мирный договор. То, что есть на столе переговоров и то, что предлагает Армения, создают гарантии безопасности для Армении", - сказал он.