Շառլ Միշելը կարող է վաղաժամ լքել Եվրոպական խորհրդի նախագահի պաշտոնը 01/07/2024 14:17 | Միջազգային լրահոս
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը մտադիր է մասնակցել Եվրախորհրդարանի ընտրություններին, նա կարող է լքել իր պաշտոնը հուլիսի կեսերին: Այս մասին նա հայտնել է շաբաթ օրը։
«Ես Եվրոպական ընտրություններում հանդես կգամ Ռեֆորմիստական շարժում կուսակցության կողմից», - Միշելի խոսքը մեջբերում է Sudinfo պորտալը։ - Ես մտադիր եմ երդում տալ որպես Եվրոպական խորհրդարանի անդամ», - ասել է նա։
Եվրոպական խորհրդի նախագահի պաշտոնում Շառլ Միշելի լիազորությունները ավարտվում են 2024 թվականի նոյեմբերին, իսկ ընտրությունները տեղի կունենան հուլիսին։ Ինչպես կնկատոլ Է քաղաքական գործիչը, «երկու պաշտոն միաժամանակ զբաղեցնել հնարավոր չէ»։
«Սա նշանակում է, որ ես կկատարեմ Եվրոպական խորհրդի նախագահի իմ պարտականությունները մինչև հուլիսի 16-ի Եվրախորհրդարանի անդամի պաշտոնավարման արարողությունը», -պարզաբանել է նա։

Шарль Мишель может досрочно покинуть пост главы Евросовета 01/08/2024 09:29 | Международные новости
Председатель Европейского совета Шарль Мишель намерен участвовать в выборах в Европарламент, он может покинуть свой пост в середине июля. Об этом, как передает ТАСС, он сообщил в субботу.
"Я буду выступать на европейских выборах от партии Реформаторское движение, - приводит слова Мишеля портал Sudinfo. - Я намерен принять присягу в качестве члена Европейского парламента".
Срок полномочий Шарля Мишеля в качестве председателя Европейского совета заканчивается в ноябре 2024 года, выборы пройдут в июле. Как отметит политик, "занимать две должности невозможно". "Это означает, что я буду исполнять свои обязанности в качестве председателя Европейского совета до тех пор, пока не приму присягу в качестве члена Европейского парламента 16 июля", - пояснил он. К тому времени Европейский совет должен решить, кто будет приемником Шарля Мишеля и когда он вступит в должность.