Ատեստավորմանը մասնակցած ոստիկանների մոտ 40 տոկոսը ձախողել է «IQ թեստը». «Սպուտնիկ Արմենիա» 01/05/2024 12:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ոստիկանության աշխատակիցների մոտ 40%-ը ձախողել է ընդհանուր բաժնի թեստավորման փուլը, Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան հայտնեց ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը։
2023 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ ատեստավորմանը մասնակցել է ոստիկանության 1123 ծառայող, որոնցից բոլոր փուլերը հաղթահարել են 190-ը: Եվս 3 աշխատակիցների ատեստավորումն ընթացքի մեջ էր։
Ատեստավորումը ներառում է 4 փուլ՝
Ընդհանուր բաժնի թեստավորում՝ էլեկտրոնային եղանակով (ոստիկաններն անվանում են այն «IQ թեստ»- խմբ.),
Ստուգարք, որը բաղկացած է 2 փուլից՝ ֆիզիկական և կրակային պատրաստականության ստուգում,
Մասնագիտական բաժնի թեստավորում՝ էլեկտրոնային եղանակով
Հարցազրույց՝ գլխավոր և բարձրագույն խմբի պաշտոններ զբաղեցնող ծառայողների համար։
ՆԳՆ-ից հայտնել են, որ ընդհանուր բաժնի թեստավորման փուլը չի կարողացել հաղթահարել 454 մասնակից, ֆիզիկական պատաստականության փուլը՝ 192, կրակային պատրաստականության փուլը՝ 279, իսկ մասնագիտական բաժնի թեստավորման փուլը՝ 8 ծառայող:
Նշենք, որ ընդհանուր բաժնի թեստավորումը բաղկացած է երկու ենթաբաժնից ՝ ընդհանուր զարգացում և մասնագիտական հմտություններ:

Около 40% участников аттестации полицейских в Армении провалили этап тестирования общего раздела - Sputnik Армения 01/05/2024   12:25  |  Лента новостей
Порядка 40% сотрудников полиции Армении провалили этап тестирования общего раздела, сообщает Sputnik Армения со ссылкой на пресс-службу МВД.
По данным на конец декабря 2023 г., в аттестации приняли участие 1123 сотрудника полиции, из них все этапы прошли 190. Аттестация еще 3 сотрудников находилась в процессе.
Аттестация включает в себя 4 этапа:
1. Электронное тестирование общих знаний,
2. Зачет из двух этапов (проверка физической и огневой подготовки),
3. Тестирование профессиональных компетенций (электронное),
4. Собеседование – для главных и высших групп полицейских должностей.
Как сообщили в МВД, этап тестирования общих знаний не смогли пройти 454 участника, физподготовку – 192, огневую подготовку – 279, а тестирование профессиональных компетенций – 8 человек.