ԱՄՆ-ն Ադրբեջանն ընդգրկել է Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում՝ Արցախում սրբավայրերի վտանգման պատճառով 01/05/2024   13:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Նահանգներն Ադրբեջանն ընդգրկել է Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում՝ Արցախի Հանրապետության նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելուց հետո կրոնական ազատության լուրջ խախտումներում ներգրավված լինելու կամ դրանք հանդուրժելու համար: Այս մասին գրում է «Ազատությունը»։
Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երեկ հայտարարել է, որ Ադրբեջանից բացի ցանկում ընդգրկվել են նաև Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետությունը, Կոմորոսը և Վիետնամը:
Պաշտոնական Վաշինգտոնի այս որոշումը հաջորդել է Լեռնային Ղարաբաղում քրիստոնեական սրբավայրերի պահպանման առնչությամբ Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով Միացյալ Նահանգների հանձնաժողովի բարձրաձայնած մտահոգություններին:
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի գրեթե ամբողջ հայ բնակչությունը՝ շուրջ 105 հազար մարդ, ստիպված եղավ հեռանալ Հայաստան:
Ամերիկյան հանձնաժողովը տագնապ է հնչեցրել նաև Իլհամ Ալիևի ղեկավարած՝ մահմեդական մեծամասնություն ունեցող երկրում կրոնական գործունեության կարգավորումների առնչությամբ, այդ թվում՝ կրոնական կազմակերպությունների գրանցման և պաշտոնական մարմնի կողմից նրանց գրականության հաստատման պահանջների:
17:49 24/10/2023  |  ՄեկնաբանությունԹուրքերն Ամարասում պղծել են հայոց առաջին կաթողիկոս Գրիգոր Լուսավորչի թոռան տապանաքարը
13:11 02/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմարասի վանքն օկուպացված է․ Ադրբեջանը պարտավոր է պահպանել օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության պահպանության միջազգային դրույթները
00:57 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմարասը անցել է թշնամու վերահսկողության տակ. Առաքելյան
13:06 10/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմարասի վանական համալիրի բակում հայտնաբերվել են անցյալ դարասկզբի հորիզոնական հորաններ
19:59 22/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմարասի վանական համալիրում վերականգնողական աշխատանքները շարունակվում են
21:18 13/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամու կարևոր ձեռքբերումը այսօր մեր պառակտված վիճակն է. ոչ մի զինատեսակ չի կարող հաղթել մեզ, եթե լինենք միասնական եւ բռունցքված. Ամարասի վանահայր
10:50 10/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱմարասում կմատուցվի Սուրբ պատարագ
15:15 18/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում ավարտվել են «Լույս» հիմնադրամի կողմից իրականացվող՝ Ամարասի վանական համալիրի վերականգնման ծրագրի երկրորդ փուլի աշխատանքները
10:43 18/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱվելի քան 100 ուխտավոր ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ այցելել է Ամարասի վանք

США внесли Азербайджан в список наблюдения за свободой вероисповедания из-за угрозы христианским святыням в Арцахе 01/05/2024   13:54  |  Лента новостей
Соединенные Штаты включили Азербайджан в список наблюдения за свободой вероисповедания за причастность или терпимость к серьезным нарушениям свободы вероисповедания после получения контроля над Республикой Арцах.Об этом пишет "Азатутюн".
Госсекретарь США Энтони Блинкен накануне заявил, что в список, помимо Азербайджана внесены также Центральноафриканская Республику, Коморские Острова и Вьетнам.
Данное  решение официального Вашингтона  последовало за опасениями, выраженными Комиссией США по международной религиозной свободе по поводу охраны христианских святынь в Нагорном Карабахе.
Вследствие развязанной Азербайджаном 19-20 сентября 2023 года военной агрессии в Нагорном Карабахе почти все армянское население Арцаха, около 105 тысяч человек, вынужденно покинули родину и нашли убежище в Армении.
Комиссия США также выразила тревогу по поводу правил религиозной деятельности в возглавляемой Ильхамом Алиевым стране с мусульманским большинством, включая требования к регистрации религиозных организаций и утверждению их литературы официальным органом.
12:55 05/01/2024  |  Лента новостейПри взрыве на складе горючего близ Степанакерта погибли 218 человек, 21 числится пропавшим без вести – глава СК Армении
12:12 05/01/2024  |  ПолитикаВ Азербайджане удерживаются 23 подтвержденных пленных, 17 из них были захвачены во время сентябрьской агрессии 2023 г.- Кярамян
11:59 05/01/2024  |  ПолитикаВследствие последней агрессии Баку против Арцаха погибли 223 человека, зафиксированы 20 случаев глумления над телами – глава СК Армении
15:28 04/01/2024  |  Геноцид в АрцахеОчередной акт культурного геноцида: Азербайджан уничтожил памятник-родник в местечке "Тту джур" в Арцахе
15:40 03/01/2024  |  ПолитикаРеспублика Арцах продолжает существовать: ни один указ не может ее распустить - Метаксе Акопян
10:44 29/12/2023  |  Лента новостейСША должны защитить право армян Арцаха на самоопределение и обеспечить их возвращение на свою историческую родину - обращение Роберта Кеннеди
18:02 28/12/2023  |  ПолитикаБайрамов высказался о дальнейшей судьбе российских миротворцев в Нагорном Карабахе