Լեռնային Ղարաբաղում բենզինի պահեստի պայթյունի հետևանքով զոհվել է 218 մարդ, ևս 21 անհետ կորած է. Քյարամյան 01/05/2024 12:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանմակերտ -Ասկերան ավտոճանապարհի հարակից տարածքում բենզինի պահեստի պայթյունի հետևանքով զոհվել է 218 մարդ, ևս 21 անհետ կորած է։ Այս մասին «Լուրերին» տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանն՝ ընդգծելով, որ ունեն նաև 3 չնույնականացված դիակ, ինչը վկայում է այն մասին, որ ոչ բոլորն են դիմել գենետիկական փորձաքննության համար նմուշ հանձնելու։
«Օգտվելով առիթից պետք է խնդրեմ, որ բոլոր տուժածների հրազատները կապ հաստատեն վարույթն իրականացնող մարմնի հետ՝ այս հարցը կարգավորելու համար»։
Նա նաև հայտնեց, որ 120 անձինք ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։
Հարցին, թե արդյոք պարզվել են պայթյունի պատճառները՝ ՔԿ նախագահը պատասխանեց, որ այս վարույթը նախաձեռնել և քննում են այն համատեքստում, որ ընդհանուր իրավիճակը բխում է էթնիկ զտման իրողություններից։ «Մարդիկ, եթե 100-ներով կամ 1000-ներով, առանց իրար հերթ տալու գնացել են և, կարելի է ասել, օրհասական վառելիք են փորձել ձեռք բերել՝ սա վկայում է այն մասին, որ մարդիկ օրհասական վիճակում են եղել, ինչը պայմանավորված է եղել Ադրբեջանի քաղաքականությամբ»։
Նա նաև նշեց, որ Պաշտպանության բանակը այդ պահեստը հանձնել է Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին, այդ թվում՝ գրավոր։
«Օրինակ, զոհերի թվում կա ոստիկանության երկու աշխատակից, ովքեր ծառայություն են իրականացրել այդ վայրում։ Մնացած հանգամանքերը պարզվում են»։
Նա նաև հայտնեց, որ պահեստում պահվել է շուրջ 42 000 տոննա վառելիք։ Պայթել է բենզինը. բայց այլ վառելիք էլ է պահվել, որը չի պայքել։

При взрыве на складе горючего близ Степанакерта погибли 218 человек, 21 числится пропавшим без вести – глава СК Армении 01/05/2024 12:55 | Лента новостей
При взрыве на складе горючего вблизи трассы Степанакерт-Аскеран, который произошел 25 сентября прошлого года, погибли 218 человек, 21 числится без вести пропавшим. Об этом сообщил председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян в интервью "Лурер".
Он заявил, что есть 3 неопознанных тела, что свидетельствует о том, что не все обратились для сдачи образцов на проведение генетического анализа.
"Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы попросить родственников потерпевших связаться с органом, осуществляющим производство, чтобы урегулировать вопрос", - сказал он.
Кярамян также сообщил, что 120 человек получили травмы различной степени тяжести.
В ответ на вопрос о том, удалось ли выяснить причины взрыва, глава СК заявил, что инициировано производство и расследование ведется в контексте того, что общая ситуация вытекает из реалий этнической чистки.
"Если люди, по 100 или 1000 человек, шли без очереди и, можно сказать, пытались достать жизненно необходимое топливо, то это свидетельствует о том, что люди находились в удручающем состоянии. Они оказались в таком положении из-за политики Азербайджана", - указал он.
Он также отметил, что Армия обороны передала этот склад властям Нагорного Карабаха, в том числе в письменной форме.
"Например, среди жертв есть двое сотрудников полиции, которые несли службу в этом месте. Остальные обстоятельства устанавливаются", - сказал он.
Кярамян также сообщил, что на складе хранилось около 42 тыс. тонн горючего. Взорвался бензин, но там хранилось и другое топливо, которое не взорвалось.