Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանման ժամանակ մահացել է 70-ից ավելի մարդ. Արգիշտի Քյարամյան 01/05/2024 11:38 | Քաղաքական
2023 թ. սեպտեմբերի 19-20-ին Արցախի հանդեպ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհվել է 223 մարդ, որոնցից 25-ը քաղաքացիական անձինք են։ Այս մասին «Լուրերին» տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
«Զոհերի թվում կար 5 անչափահաս, վիրավորում է ստացել 244 մարդ, որոնցից ութ տասնյակը քաղաքացիական անձինք են։ Այդ հարձակման հետևանքով 20 անհետ կորած կա, որոնցից 5-ը քաղաքացիական անձինք են:
Արձանագրվել են երկու տասնյակ դիակի նկատմամբ անարգանքի դեպքեր, այդ մասով ունենք դիակների զննություններ և փորձաքննության եզրակացություններ»,- ասել է նա:
Քյարամյանը նաև հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից արցախահայության բռնի տեղահանման ժամանակ 70-ից ավելի մարդ է մահացել։
«Մեր հայրենակիցները մահացել են ինչպես բռնի տեղահանման ճանապարհին, այնպես էլ տեղ հասնելուց կարճ ժամանակ անց։ Սա հիմնականում պայմանավորված է այն մեծ հոգեբանական ազդեցությամբ, որին ենթարկվել են մեր հայրենակիցները։ Այս ամենը քննության առարկա է դառնում էթնիկ զտման վերաբերյալ հարուցված քրեական գործով, որովհետև մեր հայրանակիցների մահվան պատճառը ակնհայտ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականության արդյունքում ձևավորված մոտեցումների ազդեցությունն է»։

Вследствие последней агрессии Баку против Арцаха погибли 223 человека, зафиксированы 20 случаев глумления над телами – глава СК Армении 01/05/2024 11:59 | Политика
Вследствие развязанной 19-20 сентября 2023 года Азербайджаном агрессии против Арцаха погибли 223 человек, 25 из них являются гражданскими лицами. Об этом сообщил председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян в интервью "Лурер".
"Среди жертв есть 5 несовершеннолетних. Ранение получили 244 человека, из них примерно 80 – гражданские лица. В результате этого нападения 20 человек числятся без вести пропавшими, из них пятеро – гражданские. Зафиксировано около 20 случаев глумления над телами, по которым уже есть соответствующие заключения экспертиз", - сообщил он.
Кярамян также сообщил, что в ходе насильственной депортации из Нагорного Карабаха скончались более 70 человек.
"Наши соотечественники скончались как во время насильственного перемещения, в дороге, так и спустя короткое время после прибытия. Это в основном обусловлено тем большим эмоциональным воздействием, которому подверглись наши соотечественники. Все это становится предметом расследования в рамках уголовного дела об этнической чистке, поскольку причиной смерти наших соотечественников является явное воздействие подходов, сформировавшихся в результате проводимой Азербайджаном политики", - сказал он.