Հայաստանը մի շարք երկրների հետ բանակցում է էլեկտրամոբիլների համատեղ արտադրություն կազմակերպելու հարցով 01/03/2024   11:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
2024 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել կառավարության որոշումը, որի համաձայն տեղի է ունենում էլեկտրամոբիլների ներկրման ԵԱՏՄ սակագնային քվոտայի բաշխում, ըստ որի՝ Հայաստանում ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք իրավունք ունեն 8 հազար հատ չափաքանակով էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցներ ներկրել Հայաստան՝ 0 տոկոս մաքսատուրքի կիրառմամբ։ Չի կիրառվելու նաև ԱԱՀ։ Այս արտոնությունների փաթեթն ուժի մեջ է լինելու 2024-2025 թվականներին։
2022-2023 թվականներին ևս էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներկրման պարագայում գործել են վերը նշված արտոնությունները։ Քանի որ արդյունքները գոհացուցիչ են եղել, որոշվել է դրանց գործողության ժամկետները երկարաձգել երկու տարով։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության առևտրի և ինտեգրացիայի վարչության պետ Էմմա Մովսիսյանը տեղեկացրեց, որ 2022 թվականին Հայաստան ներկրվել է 3485 էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոց, որը 2021 թվականի համեմատ աճել է 1,8 անգամ, իսկ 2020 թվականի համեմատ՝ 12,1 անգամ։
«2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ Հայաստան ներկրված էլեկտրական մեքենաների թիվը կազմել է 4909-ը։ Սա ցույց է տալիս, որ մենք այս ոլորտում ունենք նշանակալի արդյունք։ Այսինքն՝  յուրաքանչյուր տարի Հայաստան ներկրվող ու շահագործվող այս ավտոմեքենաների թիվը կտրուկ աճում է»,-ասաց Էմմա Մովսիսյանը։
Անդրադառնալով էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներկրմանը՝ նախարարության ներկայացուցիչը տեղեկացրեց, որ ավտոմեքենաների գերակշիռ մեծամասնությունը Հայաստան ներկրվում է Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, այնուհետև  ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, որոշակի քանակությամբ՝ Իրանից և Վրաստանից։
«Եթե խոսենք ավտոմեքենաների արտադրության տարեթվերի մասին, ապա կարող ենք ասել, որ սպառողները հիմնականում նախընտրում են ավելի նոր տարեթվերի մեքենաներ։ Այստեղ կարող ենք ասել, որ ներկրվածի գերակշիռ մեծամասնությունը կազմում է 2021-2023 թվականների արտադրության ավտոմեքենաներ։ Ներկվում են և՛ բարձր, և՛ միջին դասի ավտոմեքենաներ։ Հիմնականում ներկրվում է Volkswagen ID.4, Volkswagen ID.6, Honda, Tesla, միջին սեգմենտում`Nissan LEAF, Chevrolet Volt, որոնց շուկայական միջին արժեքը 8-15 հազար ԱՄՆ դոլար է՝ կախված շարժիչի հզորությունից, արտադրության տարեթվերից և այլ բաղադրիչներից»,-ասաց Էմմա Մովսիսյանը։
Այս նախաձեռնության նպատակը հիմնականում Հայաստանի կառավարության կողմից որդեգրված կանաչ տնտեսության քաղաքականության դրույթների  կիրառումն է, որը նախատեսում է կրճատել դիզելային վառելիքի օգտագործումը, արտանետումները։ Էմմա Մովսիսյանը նկատեց, որ այս ավտոմեքենաների ներկրումների արդյունքում զարգանում են նաև հարակից ենթակառուցվածքները, ավելանում է լիցքավորիչ կայանների թիվը, որը հասել է 200-ի, ավելանում են վերանորոգման կետերը, ինչն էլ իր հետևից բերում է համապատասխան ներդրումներ և ավելանում են նաև աշխատատեղերը։
«Մենք այն քաղաքականությունն ենք որդեգրել, որ հետագայում և՛ պետական կառավարման ապարատում, և՛ մասնավոր շահագործման դեպքում շեշտակի ավելացնենք էլեկտրամոբիլների շահագործումը։ Դիտարկում ենք նաև Հայաստանում հետագայում հանրահայտ բրենդների հետ համատեղ արտադրությունների կազմակերպումը։ Այդ համատեքստում ներկայում որոշ երկրների հետ գտնվում ենք բանակցությունների փուլում»,-ասաց Էմմա Մովսիսյանը։
Նախարարությունը նախատեսում է ավելի լայն միջոցների կիրառում ենթակառուցվածքների մասով։ Մասնավորապես, դիտարկվում են այն բաղադրիչները, որոնց մաքսատուրքերը հնարավոր կլինի հանել և խթանել տվյալ ոլորտում տնտեսական գործունեությունը, էլեկտրական շարժիչով ավտոմեքենաների կիրառումը։

Армения ведет переговоры с рядом стран об организации совместного производства электромобилей 01/03/2024 12:44 | Экономика
С 1 января 2024 года вступило в силу постановление правительства, согласно которому распределяется тарифная квота ЕАЭС на импорт электромобилей, согласно которой физические и юридические лица в Армении имеют право ввозить в Армению транспортные средства с электродвигателем в количестве 8 тыс. штук с применением 0% таможенной пошлины. НДС также не будет применяться. Этот пакет льгот будет действовать в 2024-2025 годах.
В 2022-2023 годах вышеупомянутые льготы распространялись на ввоз транспортных средств с электродвигателем. Поскольку результаты оказались удовлетворительными, было решено продлить их срок действия на два года. В беседе с агентством «Арменпресс» начальник управления торговли и интеграции Минэкономики РА Эмма Мовсисян сообщила, что в 2022 году в Армению было импортировано 3485 электромобилей, что по сравнению с 2021 годом увеличилось в 1,8 раза, а по сравнению с 2020 годом - в 12,1 раза.
"По состоянию на 1 декабря 2023 года количество импортированных в Армению электромобилей составило 4909 штук. Это показывает, что мы имеем значительный результат в этой области. То есть, количество этих автомобилей, импортируемых и используемых в Армении, с каждым годом резко увеличивается", - сказала Эмма Мовсисян.
Касаясь импорта автомобилей с электродвигателем, представитель министерства сообщила, что большая часть автомобилей ввозится в Армению из Объединенных Арабских Эмиратов, затем из США, Китая и определенное количество из Ирана и Грузии.
«Если говорить о датах выпуска автомобилей, то можно сказать, что потребители в целом отдают предпочтение более новым автомобилям. Здесь можно сказать, что подавляющее большинство импортных автомобилей произведено в 2021-2023 годах. Ввозятся автомобили как высокого, так и среднего класса. В основном импортируются Volkswagen ID.4, Volkswagen ID.6, Honda, Tesla, в среднем сегменте - Nissan LEAF, Chevrolet Volt, средняя рыночная стоимость которых составляет 8-15 тысяч долларов США в зависимости от мощности двигателя, даты производства и других комплектующих. », - сказала Эмма Мовсисян.
Целью данной инициативы является, главным образом, применение положений политики зеленой экономики, принятой правительством Армении, которая предусматривает сокращение использования дизельного топлива и выбросов. Эмма Мовсисян отметила, что в результате импорта этих автомобилей развивается и соответствующая инфраструктура, увеличивается количество зарядных станций, которое достигло 200, увеличиваются ремонтные точки, что приносит с собой соответствующие инвестиции и также увеличиваются рабочие места. .
«Мы взяли курс на значительное увеличение использования электромобилей в будущем, как в аппарате государственного управления, так и в случае частного использования. Мы также рассматриваем возможность организации совместных производств с известными брендами в Армении. В этом контексте мы сейчас находимся на стадии переговоров с некоторыми странами", - сказала Эмма Мовсисян.
Министерство планирует использовать более широкие меры в сфере инфраструктуры. В частности, рассматриваются компоненты, таможенные пошлины на которые будут отменены и будет стимулироваться экономическая активность в данном секторе - использование электромобилей.