Պետք է գործունեություն ծավալենք միջազգային հարթակներում․ դրա համար կան նախանշաններ ու հնարավորություններ․ պատասխանատվություն վերցնելու համարձակություն է պետք․ Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր 01/03/2024   15:04  |  Քաղաքական
Արցախի Հանրապետությունը շարունակում է գոյություն ունենալ․ որևէ հրամանագիր՝ անկախ արձակողից, չի կարող լուծարել այն։ Նախ՝ Արցախի Հանրապետությունը ստեղծվել է 1991թ․ դեկտեմբերի 10-ին՝ Արցախի ժողովրդի կողմից անցկացված համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով, հետևաբար այն կարող է լուծարել միայն ժողովուրդը, իսկ ժողովուրդն էլ դա, բնականաբար, չի անելու։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
«Կա Արցախի Հանրապետություն, որն օկուպացված է թշնամու կողմից։ Փաստը դա է։ Ինչ վերաբերում է Սամվել Շահրամանյանի ստորագրությամբ հրամանագիր լինել-չլինելուց, ոչ կարող եմ հաստատել, ոչ էլ՝ ժխտել։ Մյուս կողմից, եթե գրվել է հրամանագիր, որը տեղավորվել է մի թղթապանակում, իրավական ուժ չի կարող ունենալ․ ցանկացած հրամանագիր ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահին։ Նման փաստաթուղթ չի հրապարակվել։ Բացի այդ, ինչպես արդեն նշեցի, ոչ մեկը՝ թեկուզ նախագահը, իրավասու չէ նմանօրինակ հրամանագիր արձակելու»,-ասաց պատգամավորն ու հավելեց՝ այդ թեմայի շուրջ առաջինն աղմուկ բարձրացնողն ու ճնշումներ գործադրողը փաշինյանական թևն է։
Հակոբյանի խոսքով՝ հիմա շատ ավելի կարևոր գործեր կան, որոնց ուղղությամբ Արցախի Խորհրդարանը պետք է աշխատի․
«Գործընթացներ են ընթանում, բայց ոչ այն ինտենսիվությամբ, ինչ պետք է լինեին։ Ունենք օրակարգ, բայց գործնական քայլերը դանդաղում են։ Միանշանակ, պետք է միջազգային հարթակներում գործունեություն ծավալենք․ դրա համար կան հնարավորություններն ու նախանշանները, ուղղակի համարձակություն է պետք պատասխանատվություն վերցնելու։ Կա նաև ճնշում ՀՀ իշխանությունների կողմից․ որոշ գործիչներ այդ իսկ պատճառով կաշկանդված են, ինչը և խանգարում է, դանդաղեցնում է պրոցեսները»։
16:05 30/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ պատգամավորը լքել է խմբակցությունը
13:12 13/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրք պատգամավորը սրտի կաթված է ստացել խորհրդարանում այն պահին, երբ Ալլահի հատուցմամբ է վախեցրել Իսրայելի աջակիցներին (տեսանյութ)
21:47 16/11/2023  |  Արտակարգ պատահարներԱվտովթարի է ենթարկվել Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը
19:29 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնժելա Նալբանդյանը ՀՀ ԱԺ պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու վերաբերյալ դիմում է ներկայացրել
12:07 21/07/2023  |  ՔաղաքականԽաղաղություն մուրողը մեզ հասցրեց կործանման. տիկին էռատո, հուսով եմ, սովամահ եք լինելու Ձեր ամուսնու գրկում. արցախցի պատգամավոր (տեսանյութ)
11:11 11/07/2023  |  ՔաղաքականՔՊ-ի նոր պատգամավորը մարտի 1-ի զոհերից Գոռ Քլոյանի քույրն է. նա ԱԺ-ում երդվեց (տեսանյութ)
16:10 20/06/2023  |  Արտակարգ պատահարներՔՊ-ական պատգամավորը Գյումրիի կենտրոնում վթարի է ենթարկվել
13:47 12/06/2023  |  Միջազգային լրահոսՆոր Մոսկվայում պատգամավորի են սպանել. նրա դին գտել են նկուղում
18:12 29/05/2023  |  ՔաղաքականՄիջազգային հանրության պարտավորությունն է երաշխավորելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը. ԱՀ ԱԺ

Республика Арцах продолжает существовать: ни один указ не может ее распустить - Метаксе Акопян 01/03/2024   15:40  |  Политика
Республика Арцах продолжает существовать: ни один указ, независимо от издавшего его, не может ее распустить. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявила депутат Национального собрания Республики Арцах Метаксе Акопян.
Как указала депутат, во-первых, Республика Арцах была создана 10 декабря 1991 года путем всенародного референдума, проведенного народом Арцаха, следовательно, распустить его может только народ, а народ, естественно, этого делать не будет.
"Есть Республика Арцах, которая оккупирована врагом. Это факт. Что касается наличия или отсутствия указа за подписью Самвела Шахрамяна, то я не могу ни подтвердить, ни отрицать. С другой стороны, если был написан указ, который был помещен в некую папку, то он не может иметь юридической силы. Любой указ вступает в силу с момента опубликования. Такой документ не был опубликован. Кроме того, как я уже отметила, никто, даже президент, неправомочен издавать подобный указ", - заявила депутат. Шум вокруг этой темы первым подняло и оказывает давление пашиняновское крыло, добавила она.
По словам Акопян, сейчас есть гораздо более важные дела, над решением которых должен работать парламент Арцаха.
"Процессы идут, но не с той интенсивностью, с которой следовало бы. У нас есть повестка дня, но с практическими шагами запаздывают. Несомненно, мы должны развернуть деятельность на международных площадках. Для этого есть возможности и признаки, нужна только смелость взять на себя ответственность. Есть также давление со стороны властей РА. По этой причине некоторые деятели скованы, что мешает, замедляет процессы", - сказала она.
10:44 29/12/2023  |  Лента новостейСША должны защитить право армян Арцаха на самоопределение и обеспечить их возвращение на свою историческую родину - обращение Роберта Кеннеди
18:02 28/12/2023  |  ПолитикаБайрамов высказался о дальнейшей судьбе российских миротворцев в Нагорном Карабахе