Առաջին միտքը, որ եկել է գլուխս՝ այն էր, որ եկել է վրեժի ժամը․ սեպտեմբերի 19-ին ծանր վիրավորված Արթուրի եղբայրը զոհվել է 44-օրյայում, ընտանիքն էլ անելանելի վիճակում է 12/29/2023   14:51  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
20-ամյա Արթուր Ավանեսյանը սեպտեմբերի 19-ին՝ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամաշտաբ պատերազմի ժամանակ ծանր վիրավորվել է։ Նա Մարտունու շրջանի Ավդուռ գյուղից է։ Ադրբեջանական ահաբեկչական ստորաբաժանումների հարձակման ժամանակ, լինելով աշխարհազորում ընդգրկված, զենքն ստացել ու անմիջապես զբաղեցրել է դիրքը։ Մարտից, որը վարել են 10 հոգով՝ ադրբեջանական անհաշիվ ահաբեկիչների նկատմամբ, Արթուրը շատ բան չի հիշում․ ստացած ծանր վնասվածքների հետևանքով շուրջ մեկ ամիս կոմայի մեջ էր։
«Մենակ հիշում է այն, որ հենց իմացել է ադրբեջանցիների հարձակման մասին, ПК-ն վերցրել ու բարձրացել է դիրք՝ մտածելով, որ եկել է վրեժ լուծելու պահ․․․»,-«Փաստինֆո»-ին պատմում է Արթուրի քույրը՝ Անուշը։
Ավանեսյանների ավագ եղբայրը՝ Արմանը, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ է զոհվել։ Երկուսով 16-17 տարեկանից աշխարհազորի կազմում են եղել։
Արթուրն ու կրստեր եղբայրը՝ Արայիկը, որպես զոհվածի եղբայրներ, ժամկետից շուտ են զորացրվել։ Անուշը հիշում է՝ երբ հորդորում էին դուրս գալ աշխարհազորից՝ ասում էր․ «Որ պատերազմ լինի, ի՞նչ ենք անելու, մահճակալի տա՞կ ենք մտնելու․․․»։
Որ ամեն ինչ այսպես կվերջանար, Արթուրի մտքով չի անցել։ Նման ավարտ չի պատկերացրել նաև մայրը։ Անուշը պատմում է՝ մայրն անգամ մի նկար չի վերցրել զոհված եղբորից, քանի որ սեպտեմբերի 19-ի գիշերը որ տարհանվել են, մտածել է, թե մի քանի ժամից նորից հետ են գնալու գյուղ։
Արթուրն ու Արայիկը նույն դիրքում են եղել սեպտեմբերի 19-ին։ Արայիկը, որ տեսել է եղբայրը վիրավորվել է՝ անմիջապես վրա է հասել․․․
Դիրքի ևս մեկ տղայի հետ Արթուրին հանել են։
Քանի որ ստացած վնասվածքները բավականին ծանր են եղել, Արթուրին հոսպիտալացրել են Էրեբունի ԲԿ-ում։ Վիրահատությունների թիվը քույրն էլ է արդեն մոռացել։ Առնվազն մեկն էլ մեկուկես ամսից պետք է արվի։
Բացի գանգուղեղային, կրծքավանդակի վնասվածքներից, նաև ամպուտացվել է Արթուրի մի ոտքը, մյուսի շարժունակությունն էլ հազիվ 25-30 տոկոս է։ Ավդուռի ինքնապաշտպանությանը մասնակցած երիտասարդի ընտանիքը հիմա անելանելի վիճակում է գտնվում։
Հիվանդանոցին մոտ լինելու համար ստիպված տուն են վարձակալել Երևանում։ Տան վարձը մի կերպ են տալիս․ ընտանիքի միակ աշխատողը կրստեր եղբայրն է՝ այն էլ ոչ ամեն օր է աշխատանք ունենում։ Մյուս կողմից՝ Արթուրին անհապաղ անվասայլակ է պետք։
«Դիմել եմ Վերակագնողական անհատական ծրագրին, որ անվճար տրամադրեն, բայց այնտեղից էլ տալիս են միայն հաշմանդամության կարգ ունեցողներին։ Արթուրին կարգ տալու համար երկար թղթաբանություն է պահանջվում։ Պատճառաբանական հիմնավորում պետք է տրվի, որի հիման վրա պոլիկլինիկան տեղեկանք տա ու ըստ այդմ՝ հաշվանդամության կարգը որոշվի։ Պարզվում է, որ դրանից բացի նաև ՔԿ-ից է պետք տեղեկանք ստանալ, որ իրոք ռազմական գործողությունների հետևանքով է հայտնվել այդ վիճակում։ Այսօր եմ ՔԿ դիմում ներկայացրել, ու ասել են, որ 20 օրից նոր կտան»,-պատմում է Անուշը։
Արթուրի ընտանիքի ֆինանսական վիճակն էլ, այս ամենին զուգահեռ, ավելի ծանրանում է․․․
18:18 05/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ600 գրամ ծնված Նորայրը 99 օր անց դուրս է գրվել 2 կգ քաշով. Նա զոհված հերոսի եղբայրն է (տեսանյութ)
12:28 28/11/2023  |  Քրեական խրոնիկոն44-օրյա պատերազմի ընթացքում գումարտակի հրամանատարի տեղակալն ինքնակամ լքել է մարտադաշտը, իսկ դասակների հրամանատարները՝ հրաժարվել կատարել պարտականությունները
18:20 21/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպան Անահիտ Մանասյանի նախաձեռնությամբ անցկացվել է միջոցառում՝ նվիրված 44-օրյա պատերազմի մասնակից հերոս տղաներին
16:44 19/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆարեկ Սարգսյանը ապրեց ու գործեց հետախույզի կարգախոսին հավատարիմ
11:23 09/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերի 9-ին Փաշինյանն ստորագրեց կապիտուլյացիան. կառավարությունը մեկ րոպե լռությամբ հարգեց զոհերի հիշատակն ու շտապեց անցնել օրակարգին (տեսանյութ)
16:52 03/11/2023  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում«Եղնիկների Էդոն» մնաց իր իսկ պաշտպանած Արցախում․ հրաժեշտ տալ կարողացավ միայն հայրը
14:52 03/11/2023  |  Դատական ռեպորտաժներԱԹՍ-ից պաշտպանվող զինվորներին հրամայել է նստեցնել ավտոմեքենան և շարունակել երթը, 15 րոպե անց ԱԹՍ-ը խփել է, 18 զինծառայող է զոհվել․ արդեն չորրորդ դատավորը քննում է Անդրանիկ Վերանյանի գործը՝ սկզբից

"Я подумал, пришел час мести": Артур получил тяжелое ранение в сентябре, его брат погиб во время 44-дневной войны в Арцахе 12/29/2023 16:12 | Лента новостей
20-летний Артур Аванесян во время развязанной Азербайджаном войны против Арцаха 19 сентября получил тяжелое ранение. Он родом из села Авдур Марунинского района Республики Арцах.
Во время нападения азербайджанских террористических подразделений он, будучи в ополчении, получил оружие и сразу же выдвинулся на позиции. Артур мало что помнит о бое, который они вели вдесятером против бесчисленного количества азербайджанских террористов. В результате полученных им тяжелых ранений он около месяца находился в коме.
"Он только помнит о том, что, как только узнал о нападении азербайджанцев, схватил ПК и поднялся на позиции, думая о том, что настал час мести…", - рассказалa в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" Ануш, сестра Артура.
Арман, старший брат Аванесянов, погиб во время 44-дневной войны. Они вдвоем с 16-17 лет были в составе ополчения.
Артуру и в голову не приходило, что все так закончится. Мать тоже не представляла себе такого исхода. Ануш рассказывает, что мать не взяла даже одной фотографии погибшего брата, поскольку во время эвакуации, проходившей в ночь на 19 сентября, она подумала, что они вернутся в село через несколько часов.
Артур и Араик 19 сентября были на одной позиции. Араик, который видел, как ранили брата, сразу подоспел на подмогу…Вместе с товарищем они вытащили Араика.
Так как ранение было тяжелым, Артура госпитализировали в медцентр "Эребуни". Количество перенесенных операций сестре уже не счесть. Как минимум еще одна предстоит через полтора месяца.
Помимо черепно-мозговой травмы и ранения в грудь Артуру также ампутировали одну ногу, подвижность второй ноги составляет 25-30%. Семья молодого человека, участвовавшего в самообороне Авдура, оказалась в удручающем положении.
Чтобы быть ближе к больнице, они вынуждено сняли дом в Ереване, с трудом выплачивая арендную плату. Единственный кормилец в семье — брат сестры, но и у него работы не на каждый день. С другой стороны, Артуру срочно нужна инвалидная коляска.
"Я обратилась по поводу индивидуальной программы реабилитации, чтобы ее предоставили бесплатно, но и там ее предоставляют только тем, у кого есть группа инвалидности. Чтобы Артуру присвоили группу инвалидности, нужно пройти через долгие бюрократические проволочки. Требуется мотивировочное обоснование, на основании которого поликлиника выдаст справку и, соответственно, определит группу инвалидности. Оказывается, помимо этого, необходимо еще получить справку из СК о том, что он действительно оказался в таком состоянии вследствие военных действий. Сегодня я подала заявление в СК, и мне сказали, что дадут только через 20 дней", - рассказала Ануш.