Հայկական 8 գյուղը կհանձնվի՞ Ադրբեջանին. մեկնաբանում է Սանոսյանը (տեսանյութ) 12/29/2023 13:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի իշխանությունների հետ հանդիպումների ընթացքում միջազգային բանկային տարբեր դոնոր կազմակերպություններ մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի նկատմամբ: Այս մասին այսօր ամփոփիչ ասուլիսում ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
«Մեզ հետ քննարկումների ընթացքում միջազգային մի շարք գործընկերներ մեծ հրատաքրքրություն են ցուցաբերում ծրագրի նկատմամբ, փորձում են նախանշել, որ իրենց հետաքրքրությունը, և, եթե այդ գործընթացքում շինարարություն կամ այլ գործընթաց իրականացնելու կարիք կա, ապա իրենք ուրախ կլինեն ներգրավվել այդ գործընթացներում: Այնպես որ ազդակները բավական դրական են»։
Անդրադառնալով 8 գյուղերի նկատմամբ ադրբեջանցիների պահանջի մասին, որոնց առնչությամբ Ադրբեջանի արտգործնախարարը խոսել է նաեւ նախօրեին՝ Սանոսյանն ասաց, որ կան որոշ տարածքներ որոնց մասին Ադրբեջանն է նախանշում և կան տարածքներ, որոնց մասին մենք ենք խոսում։
«Հիմա գործընթացը կարող է կազմակերպվել հետևյալ կերպ, որ այդ տարածքները նախանշվեն, դրանց իրավաբանական հիմքերը պետք է հանել, այնուհետև տեղի կունենա երկու գործընթաց՝ մեկը փոխանակումն է, մյուսը ֆիզիկապես թողնել, զուտ տարածական որոշակի կարգավորումներ ունենալ: Կարգավորում նկատի ունեմ այն, որ այդ տարածքները որոշակի մակերես ունեն, և դելիմիտացիա, դեմարկացիա կոչվող երևույթը կարող է այս հարցի պատասխանը տալ: Իմ պատկերացմամբ՝ այս հարցին կարելի է պատասխանել հենց այդ աշխատանքային խմբի շրջանակներում, երբ սահմանների դեմարկացիա, դելիմիտացիա տեղի ունենա»,-ասաց Սանոսյանը:

Саносян прокомментировал требования Азербайджана относительно 8 армянских сел 12/29/2023 13:57 | Лента новостей
В ходе встреч с властями Армении различные международные банковские донорские организации проявляют большой интерес к проекту «Перекресток мира». Об этом сегодня на итоговой пресс-конференции заявил министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян.
В ходе переговоров с нами ряд международных партнеров проявляют большой интерес к проекту, стараются указать на свою заинтересованность. И если в процессе возникнет необходимость в запуске строительных или других процессов, то они будут рады участвовать в них. Так что импульсы весьма позитивные», - сказал министр.
Комментируя притязания Баку на восемь сел, о которых накануне говорил также глава МИД Азербайджана, Саносян заявил, что есть определенные территории, на которые указывает Азербайджан, и есть территории, о которых говорим мы.
"Сейчас процесс может быть организован таким образом, что эти территории будут обозначены, сначала нужно выявить юридические обоснования, поскольку одно дело просто говорить о какой-то территории, другое дело юридический статус и юридические основания. Затем могут произойти два процесса: один - обмен, другой – физически оставить как есть, с определенными чисто пространственными регулировками. Под регулированием я имею в виду то, что эти территории имеют определенную площадь, и явление, называемое делимитацией, демаркацией, может дать ответ на этот вопрос. В моем представлении, на этот вопрос можно ответить именно в рамках этой рабочей группы, когда произойдет демаркация и делимитация границ", - сказал Саносян.