Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանից զորքերի հայելային հետքաշման առաջարկությունը շարունակում է մնալ ուժի մեջ. ԱԳՆ 12/29/2023   17:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանից զորքերի հայելային հետքաշման առաջարկությունը շարունակում է մնալ ուժի մեջ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն անընդունելի էր համարել զորքերը հայելային տարբերակով հետ քաշելու պաշտոնական Երևանի առաջարկը՝ պատճառաբանելով, որ սահմանի դելիմիտացիան երկարատև աշխատանք է։ Նշենք, որ նման նախաձեռնությամբ էր հանդես եկել Նիկոլ Փաշինյանը՝ դեռևս 2021թ․ գարնանը։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ կառավարություն՝ խնդրելով տեղեկացնել, թե արդյոք ՀՀ վարչապետը Ադրբեջանի հետ բանակցություններում պնդելու է իր առաջարկը՝ այն համարելով նախապայման։ ՀՀ կառավարությունից հարցումը վերահասցեագրել են ՀՀ ԱԳՆ-ին։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմը մշտապես հանդես է եկել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանից զորքերի հայելային հետքաշման առաջարկությամբ, և դա շարունակում է մնալ ուժի մեջ»,- հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ ու ավելացրել՝ «Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է օր առաջ ներգրավվել դրա իրականացման շուրջ քննարկումներում»։
14:24 27/12/2023  |  ՔաղաքականԻրանի ԱԳ նախարարը Երևանում է. Միրզոյանի ու Աբդոլլահիանի համատեղ ասուլիսը՝ ուղիղ
08:24 20/12/2023  |  ՄամուլԱԳՆ-ն առանց պայմանագրի 35 մլն դրամի գնում է կատարել․«Հրապարակ»
18:48 19/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կարևորում ենք միջազգային հանրության կողմից այս իրողությունների փաստագրումը»․ ՄԱԿ հատուկ զեկուցողը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանին՝ Արցախում հայկական ժառանգության ոչնչացման կապակցությամբ

Предложение о зеркальном выводе войск от межгосударственной границы между Арменией и Азербайджаном остается в силе – МИД 12/29/2023   17:46  |  Лента новостей
Предложение о зеркальном выводе войск от межгосударственной границы между Арменией и Азербайджаном остается в силе. Об этом в ответ на запрос "ФактИнфо" сообщили в МИД Армении.
Напомним, министр иностранных дел Азербайджана счел неприемлемым предложение официального Еревана о зеркальном отводе войск от границы, сославшись на то, что работа по делимитации – это долгий процесс. Отметим, что с подобной инициативой выступил премьер Армении Никол Пашинян еще весной 2021 года.
"ФактИнфо" направило письменный запрос правительству с просьбой сообщить, планирует ли премьер РА в переговорах с Азербайджаном настаивать на  своем предложении, считая его предусловием. В правительстве РА переадресовали вопрос МИД РА.
"В ходе переговоров между Арменией и Азербайджаном армянская сторона всегда выступала с предложением о зеркальном отводе войск от межгосударственной границы между Арменией и Азербайджаном, и оно остается в силе", - сообщили в МИД РА.
"Республика Армения готова к скорейшему участию в обсуждениях по его реализации", - добавили в ведомстве.
14:50 26/12/2023  |  Лента новостейАлиев всё более распоясывается: Баку открыто признается в отсутствии у него планов по выводу войск с оккупированных территорий Армении – Баласанян