Արևմուտքը Երևանին փորձում է ներքաշել վտանգավոր խաղերի մեջ, իսկ ժողովրդի ճակատագիրը նրանց չի հետաքրքրում. Զախարովա 12/27/2023 14:19 | Քաղաքական
«Արևմուտքն անտարբեր է Հայաստանի ժողովրդի ճակատագրի նկատմամբ՝ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօրվա ճեպազրույցի ընթացքում։ Նրա կարծիքով՝ փորձեր են արվում Երևանին ներառել աշխարհաքաղաքական վտանգավոր խաղերի մեջ։
«Մենք տեսնում ենք արտաքին ուժերի փորձերը՝ Երևանը ներքաշելու ավելի վտանգավոր աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ, տեսնում ենք, թե ինչպես է Արևմուտքը բացարձակ անտարբեր մնում հայ բնակչության, Հայաստանի ժողովրդի ճակատագրի նկատմամբ։ Նրանք օգտագործում են հայ ժողովրդի զգացմունքները, պատմական հիշողությունը, ցավը, տառապանքը՝ բացառապես սեփական շահերից ելնելով»,- կարծում է նա ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով հարաբերությունների դաշնակցային բնույթը՝ Մոսկվան պատրաստ է ամեն կերպ նպաստել Հայաստանի խաղաղությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը։
«Մեզ համար սա իսկապես չափազանց կարևոր է մի շարք պատճառներով՝ սա մեր ընդհանուր պատմությունն է, սա ժողովուրդների և մշակույթների փոխներթափանցումն է, սա տարածաշրջանային կայունության ծրագիրն է, նաև՝ ընդհանուր մարտահրավերները, որոնց մենք բախվում ենք, և որոնք ավելի հեշտ է լուծել միասին»,- ասել է Զախարովան։

"Западу безразлична судьба народа Армении": Захарова заявила о попытках внешних сил втянуть Ереван в опасные геополитические игры 12/27/2023 13:51 | Политика
Западу абсолютно безразлична судьба народа Армении, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила на брифинге в среду, 27 декабря.
По словам Захаровой, прошедший год был непростым для очень многих стран и народов, и он был непростым для Армении и ее дружественного нам народа.
"Мы видим попытки внешних сил втянуть Ереван в еще более опасные геополитические игры. Мы видим, как Западу абсолютно безразлична судьба армянского населения, народа Армении. Они используют их чувства, их историческую память, их боль и страдания исключительно в собственных интересах", - считает официальный представитель МИД РФ.
По ее словам, "с учетом союзнического характера отношений Москва готова всячески содействовать миру, стабильности и процветанию Армении".
"Для нас это действительно имеет важнейшее значение по целому ряду причин. Это наша общая история, это взаимопроникновение и народов, и культур, это и стабильность регионального плана, это, кстати говоря, общие вызовы и общие проблемы, которые стоят и которые проще решать вместе", - сказала Захарова.