2024 թ. պետք է հայտարարել Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնման տարի. հայտարարություն 12/27/2023   15:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
««Արցախ» հայրենասիրական կանչ» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասված է.
«2023թ. մեր հիշողությունների մեջ կմնա որպես համազգային ողբերգության տարի. 9-ամսյա շրջափակման ու լիակատար պաշարման և դրան հաջորդած սեպտեմբերի 19-ի ռազմական ագրեսիայի արդյունքում, չնայած համառ դիմադրությանը, ամբողջովին հայաթափվեց հազարամյակների հայկական պատմություն ունեցող Արցախը:
2020թ. ադրբեջանա-թուրքական ռազմական ագրեսիայի, տարածքի զգալի մասի բռնազավթման հետևանքով Արցախն ունեցել է մարդկային, քաղաքական, ռազմական, նյութական ծանր կորուստներ, իսկ 2023թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանը բնաջնջման՝ ցեղասպանության սպառնալիքի տակ հայրենազրկեց շուրջ 120 հազար արցախցիների: Բաքվի իրականացրած հանցագործությունների ցեղասպանական բնույթը հաստատվել է ոչ միայն նշանավոր ցեղասպանագետների, այլև միջազգային մի շարք հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից: Ավելին, նույն Ադրբեջանի հանցավոր արարքների ու քաղաքական ճնշումների արդյունքում Արցախի ռազմաքաղաքական վերնախավի մի մասը գտնվում է գերության մեջ, իսկ Հայաստանի Հանրապետություն բռնի տեղահանված ողջ բնակչությունը (շուրջ 150 հազար) ցրված է ամբողջ Հայաստանով: Տեղահանված արցախցիների մի որոշ մասն էլ ստիպված է եղել արտագաղթելու արտերկիր:
Արցախի իրենց հայրենակիցներին հարազատի պես են ընդունել և նրանց հոգսերի թեթևացմանը լծվել մայր հայրենիքի հարյուրավոր համայնքների տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ: Որոշ ծրագրեր իրականացվել են պետական մակարդակով, սակայն, դրա հետ մեկտեղ Հայաստանում տարատեսակ խմբեր և ուժեր փորձում են թույլ չտալ նոր իրավիճակում Արցախի պետական հաստատությունների ինքնակազմակերպումն ու քաղաքական ներուժի ձևավորումը՝ զուտ Արցախին վերաբերող խնդիրների առնչությամբ:
Երբեք հայկական իրականությունն այսքան պառակտված ու բաժանված չի եղել: Ստեղծված իրավիճակը չի կարող չմտահոգել որևէ ողջամիտ հայի և այս մտահոգությամբ էլ մենք  դիմում ենք մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ աշխարհի բոլոր կողմերում, դիմում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բոլոր հայրենակցական, հասարակական և քաղաքական կազմակերպություններին, մեր բոլոր գործընկերներին. մենք իրավունք չունենք մոռացության տալու մեր ազատագրական պայքարի փառավոր էջերը, մեր հերոսներին, մեր պատմական տարածքները: Մեր սիրելի հայրենակիցներին հորդորում ենք նաև ամեն կերպ պահպանել ներքին ինքնակազմակերպման այն կառույցները, որոնք արդեն իսկ ունենք։ Դրանք առաջին հերթին համայնքներն են, ստեղծագործական միությունները, արհմիությունները, մշակութային խմբերը և այլն։
Բոլոր ժողովուրդների մոտ էլ լինում են ձախողումներ, պարտություններ ու անհաջողություններ, բայց այդպիսի պահերին ազգերն ավելի են համախմբվում իրենց վեհ նպատակների, ինչպես նաև պատմական անցյալի և ապագայի մասին իրատեսական գաղափարների շուրջ: Մենք պարտավոր ենք առաջ շարժվել միասնական, այսինք՝ շատերի համար ընդունելի օրակարգով, որի ցանկում, մեր պատկերացմամբ, կարելի է առանձնացնել երեք հիմնական ուղղություն.
1. Արցախի մեր հայրենակիցների՝ իրենց բնօրրան ու մշտական բնակության վայրեր վերադառնալու նպատակը: Այս խնդիրը միայն ու միայն արցախցիների և նրանց կողմից ընտրված օրինական իշխանությունների միջև քննարկումների և հայության բոլոր հատվածների հետ համախոհությամբ ընդունված որոշումների արդյունք կարող է լինել: Պետք է ձգտենք միջազգային կառույցների և ազդեցիկ դերակատարների շահագրգռվածությունն այս հարցում դարձնելու իր պատմական հայրենիքում անվտանգ և ապահով ապրելու հուսալի երաշխիքներ:
2. Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների սոցիալական վիճակի բարելավմանն ուղղված տեսանելի ու գործնական քայլեր: Խոսքը՝ բնակության համար բավարար պայմանների և աշխատանքի նոր հնարավորությունների ստեղծման մասին է, և այդ ուղղությամբ համալիր միջոցառումների ու ծրագրերի գլխավոր հանձնառուն պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը: Տեղահանված արցախցիներին հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու միջազգային ծրագրերի ընթացքը և առանձին երկրների հատկացրած գումարներից ծախսերը պետք է թափանցիկ լինեն հանրության համար:
3. Հազարամյակների հայկական պատմություն ունեցող Արցախի մշակութային, հոգևոր, նյութական արժեքների պահպանության խնդիրը: Այս ուղղությունը կարող է դառնալ Սփյուռքի հայկական կազմակերպությունների և նրանց ներկայացմամբ՝ ոչ հայկական կառույցների հոգատար վերաբերմունքի և ցանցային գործունեության գլխավոր թեմաներից մեկը՝ Արցախ վերադառնալու նախապայմանի տեսքով: Մեր վանքերն ու եկեղեցիները, հուշարձաններն ու գերեզմանատները, հարուստ պատմամշակութային ժառանգությունը չպիտի բաժին դառնան վանդալիզմի և կեղծարարության, դրանք պետք է ներառվեն միջազգային պաշտպանություն ապահովող կառույցների ցանկում:
Վերոնշյալ ուղղությունները միայն ընդհանրական պատկերն են այն առաջնահերթ անելիքների, որոնց մշակումն ու իրականացումը պահանջում են լուրջ և հետևողական ջանքեր հայության բոլոր հատվածների կողմից: Մեր համադրված աշխատանքով անհրաժեշտ է հավաքագրել ականատեսների վկայություններն ու փաստերը և փաստաթղթերի, տեսանյութերի միջոցով դրանք ներկայացնել միջազգային դատական ատյաններ՝ հանցագործությունների մասին կազմված փաթեթների տեսքով:
2023թ. Արցախում մեր հայրենակիցները դիմավորել են շրջափակման պայմաններում, բայց մեծ հույսերով, որ անկախ հանգամանքներից՝ ապրելու են իրենց նախնիների հողում՝ շարունակելով դարավոր ավանդույթները:
Մենք առաջարկում ենք, որ 2024 թվականը հայության բոլոր հատվածները հայտարարեն «Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնման տարի» և ամեն ինչ ձեռնարկեն տեղահանված մեր հայրենակիցների կամքն ու վճռականությունը վերադարձնելու, Արցախի հանդեպ աշխարհասփյուռ հայության սերն ու վստահությունն ամրապնդելու և Արցախ վերադառնալու համար անհրաժեշտ հիմքեր ձևավորելու համար:
կոչ ենք անում արցախյան համառությամբ, հետևողականությամբ հետամուտ լինելու այդ գործին՝ որպես գործունեության սկզբունք որդեգրելով «Արցախ վերադարձի մեր ճանապարհն անցնում է հզոր Հայաստանով» կարգախոսը»։
20:36 26/12/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՄինչեւ տարեվերջ դեռ ժամանակ կա հասկանալու, թե Արցախի Հանրապետության լուծարումը նախատեսող «փաստաթղթի» չեղարկումը ինչպես ներկայացվի հանրությանը. Դավիթ Գալստյան
23:06 25/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼիահույս եմ, որ մինչ տարվա վերջ Արցախի իշխանությունները կընդունեն իմ կարծիքով միակ ճիշտ որոշումը.Մելիք-Շահնազարյանը հանդիպել է Շահրամանյանի հետ
21:26 25/12/2023  |  ՔաղաքականԱլիևն օրեր առաջ օկուպացված Ստեփանակերտից ազդարարել է նոր խաղի մեկնարկը՝ մարտահրավեր նետելով ՀՀ-ին ու տարածաշրջանային խաղացողներին․ Հովիկ Ավանեսով
18:08 25/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական հատուկ ջոկատայինները մտել ու շրջափակման մեջ էին վերցրել Մյուրիշենն ու Ավդուռը, եւ 30 րոպե տվել․ տղաները «բոյ» են տվել, որ միակ կածանը չփակվի. Մյուրիշենի գյուղապետ
12:40 25/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի քաղաքաշինության բնագավառի կազմակերպություններն իրենց գործունեությունը Հայաստանում շարունակելու համար կարող են դիմել Քաղաքաշինության կոմիտե
15:48 23/12/2023  |  ՄեկնաբանությունՍեպտեմբերի 26-ի հրամանագիրը պետք է չեղարկվի. քաղաքագետ
12:26 23/12/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԻնքս մենակ 70 հոգու հաշվել եմ, որ գալիս էին մեր մի դիրքի վրա, իսկ բնակիչների մեծ մասը դեռ գյուղում էր․ ներքևի թաղի ժողովուրդը չէր հասցրել անգամ խաղաղապահների բազա հասնել․ Ճանկաթաղի գյուղապետ
19:41 22/12/2023  |  ՔաղաքականԱրցախի նախագահը պետք է հստակ հայտարարի, որ Արցախի պետական ինստիտուտները լուծարելու հրամանագիրը ստորագրել է Ցեղասպանության սպառնալիքի ներքո. քաղաքագետ

Нужно объявить 2024 год для всего армянства «Годом восстановления прав народа Арцаха» - заявление 12/27/2023 15:29 | Лента новостей
Общественная организация «Патриотический зов „АРЦАХ ”» выступила с заявлением. Текст заявления публикуем ниже;
"Дорогие соотечественники, 2023 год останется в нашей памяти как год общенациональной трагедии. В результате 9-месячной блокады и полной осады, а затем – военной агрессии 19 сентября, несмотря на упорное сопротивление, произошла полная деарменизация Арцаха, имеющего тысячелетнюю историю.
Этому предшествовала азербайджано-турецкая военная агрессия и оккупация значительной части территории Арцаха в 2020 году, который стал годом тяжелых человеческих, политических, военных и материальных потерь. В сентябре 2023 года под угрозой истребления и геноцида Азербайджан лишил родины около 120 тысяч граждан Арцаха. Геноцидный характер преступлений, совершенных Баку, подтвержден не только видными исследователями геноцида, но и рядом авторитетных международных организаций. Более того, в результате тех же преступных действий Азербайджана часть военно-политической элиты Арцаха оказалась в плену. Насильственно переселенное в Республику Армения население (около 150 тысяч человек) разбросано по территории Армении. Часть вынужденных переселенцев эмигрировала из Армении.
Десятки тысяч граждан сотен общин Республики Армения приняли своих соотечественников из Арцаха как родных, облегчив их положение. Некоторые программы реализованы на государственном уровне, но в то же время различные группы и силы в Армении пытаются помешать сохранению и самоорганизации государственных институтов Арцаха и продолжению их деятельности по вопросам, связанным исключительно с проблемами Арцаха.
Никогда прежде армянское общество не было столь разобщенным и расколотым. Создавшаяся ситуация не может оставить равнодушным любого трезвомыслящего армянина, и именно с такой озабоченностью мы обращаемся ко всем нашим соотечественникам во всех уголках мира, ко всем земляческим, общественным и политическим организациям, действующим в Республике Армения, ко всем нашим партнерам: мы не имеем права забывать славные страницы нашей освободительной борьбы, наших героев, нашу историческую Родину. Мы также призываем наших дорогих арцахцев сохранить те структуры внутренней самоорганизации, которые у нас уже есть. Прежде всего, это общины, творческие союзы, профсоюзы, коллективы сферы науки и культуры и т.д.
У всех народов бывают поражения и неудачи, но в такие моменты народы еще теснее сплачиваются вокруг своих высоких целей, вокруг исторических ценностей и идеалов будущего. Мы обязаны двигаться вперед с единой, то есть приемлемой для многих повесткой, в которой, на наш взгляд, можно выделить три основных направления.
1. Цель наших соотечественников из Арцаха – вернуться на родину, в места своего постоянного проживания. Этот вопрос может стать темой обсуждений исключительно между гражданами Арцаха и избранными ими законными властями. Принятые посредством консенсуса решения должны быть приемлемы для всего армянства. Необходимо стремиться к тому, чтобы трансформировать интерес международных структур и влиятельных акторов к этому вопросу в надежные гарантии безопасного и спокойного проживания на своей исторической родине.
2. Заметные и действенные шаги, направленные на улучшение социального положения наших соотечественников, вынужденно покинувших Арцах. Речь идет о создании для них удовлетворительных бытовых условий и возможностей для трудоустройства. Главным исполнителем комплекса мер и программ в этом направлении должно быть правительство Республики Армения. Международные программы по оказанию гуманитарной помощи вынужденно покинувшим Арцах нашим братьям и сестрам, распределение средств, поступивших в таких целях из разных стран и от отдельных лиц, должны быть прозрачными для общественности.
3. Задача сохранения имеющих тысячелетнюю историю культурных, духовных и материальных ценностей армянского Арцаха. Это направление может стать одним из главных тем для деятельности армянской Диаспоры, а посредством них – и других, не армянских организаций с целью создания сетевой площадки защиты нашего культурного наследия и бережного отношения к нему. Наши монастыри и церкви, памятники и кладбища, богатое историческое и культурное наследие не должны подвергаться вандализму и искажению идентичности. Мы должны сделать все, чтобы включить их списки памятников материальной и духовной культуры, подлежащих защите со стороны соответствующих международных организаций.
Вышеупомянутые направления лишь очерчивают общую картину приоритетных задач, реализация которых требует серьезных и последовательных усилий со стороны всех ветвей всемирного армянства. В число наших актуальных задач также должен входить сбор конкретных фактов о преступных деяниях азербайджанских властей в виде видеоматериалов, показаний очевидцев, документов, формирование полноценных папок для представления в Международный суд, который неминуемо должен состояться.
2023 год в Арцахе наши соотечественники встречали в условиях блокады, но с большой надеждой на то, что независимо от обстоятельств они будут жить на земле своих предков, продолжая многовековые традиции своей самобытной культуры.
Мы предлагаем объявить 2024 год для всего армянства «Годом восстановления прав народа Арцаха» и сделать все, чтобы вернуть нашим соотечественникам волю и решимость, укрепить любовь и доверие армян всего мира к Арцаху и сформировать необходимые основы для их возвращения в родные края.
Мы призываем приступить к этой работе с арцахским упрямством и последовательностью, приняв в качестве принципа деятельности девиз: «Наш путь возвращения в Арцах проходит через могучую Армению».