Ցանկացած օժանդակում այդ ծրագրին արկածախնդրություն է. Ամուլսարի պահապանների զգուշացումը 12/26/2023   15:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ջերմուկ համայնքի բնակիչներն ուղղել են Եվրասիական զարգացման բանկին Ամուլսարի ծրագրի հնարավոր ֆինանսավորման հետ կապված։ Խմբագրության էլ.փոստին ուղարկված նամակը հրապարակում ենք ամբողջությամբ.
«ԵԱԶԲ-ի խորհրդի նախագահ
Նիկոլայ Պոդգուզովին
ԵԱԶԲ-ի խորհրդի նախագահի տեղակալ
Դենիս Իլյինին
Հայաստանում ԵԱԶԲ ներկայացուցչության տնօրեն
Արմեն Մելքիկյանին
Մենք՝ Ամուլսարի մետաղական հանքի ծրագրի դեմ արտահայտված մարդիկ, լինելով տարբեր բնագավառներից, ունենալով տարբեր մասնագիտություններ և ապրելով տարբեր բնակավայրերում, ունենք հստակ դիրքորոշում Ամուլսարի ճակատագրի հարցում:
Այն է՝ ԱՄՈՒԼՍԱՐԸ ՊԻՏԻ ՍԱՐ ՄՆԱ ԵՎ ՎԵՐՋ։
Ստիպված լինելով տարիներով Ամուլսարի մուտքերի մոտ հողային ճանապարհների վրա շուրջօրյա հերթապահություն իրականացնել խաղաղ ակցիաների միջոցով՝ մեզ հաջողվել է կասեցնել Ամուլսարը որպես հանք շահագործելու ծրագիրը։ Մեր պայքարը հաջողվել է, քանի որ հանրության լայն շերտերը և մասնավորապես Ամուլսարի լանջին գտնվող առողջարանային Ջերմուկ քաղաքի բնակչության ճնշող մեծամասնությունն աջակցել և կիսել է մեր տեսակետը։ Այդ մասին են վկայում Ջերմուկ համայնքում անցկացված հանրագրի արդյունքները, որտեղ շուրջ 3000 բնակիչ իր ստորագրությամբ հստակ դեմ է արտահայտվել համայնքի տարածքում մետաղական հանքերի շահագործմանը։ Բազմաթիվ են փաստերը Ամուլսարի ծրագրի դեմ իրականացված ակցիաներին համայնքի բնակչության ակտիվ մասնակցության մասին։
Ամուլսարի՝ որպես հանք շահագործումը բազմաշերտ խնդիրներ է պարունակում, և կփորձենք նշել մի քանիսը։ Ամուլսարը գտնվում է Հայաստանի կարևորագույն ջրային ռեսուրսների «սրտում»՝ Արփա և Որոտան գետերի տարածքում, ինչպես նաև Սևանը սնուցող Կեչուտի ջրամբարին շատ մոտ։
Ամուլսարի բնապահպանական ռիսկերի մասին խոսվել է բազմիցս և շատ մասնագետների կողմից։ Ամուլսարի շահագործման ծրագիրը բացասական գնահատականի է արժանացել նաև այսօրվա կառավարության կողմից պետական ֆինանսավորմամբ պատվիրված միջազգային ԷԼԱՐԴ-ԹիԱրՍի ընկերությունների անկախ փորձագետների կողմից։
Բացի բնապահպանական անկառավարելի խնդիրներից Ամուլսարի շահագործումն ուղիղ հարված է Ջերմուկ հանքաջրաբուժական, առողջարանային և զբոսաշրջային քաղաքի գոյության և տնտեսական ուղղվածության համար։ Ջերմուկն ի սկզբանե ստեղծվել է որպես ջրաբուժական և առողջարանային գոտի, և այդ ճյուղը կայուն զարգանում է համայնքում։ Լիդիան ընկերությունը մինչ օրս չի կարողացել ներկայացնել երաշխիքներ Ամուլսարի շահագործման դեպքում առողջարանային գոտու վրա ազդեցության բացակայության վերաբերյալ։ Չի էլ կարողանալու ներկայացնել, քանի որ աշխարհում գոյություն չունի ոչ մի հանքաջրաբուժական առողջարանային գոտի, որի կողքին շահագործվի մետաղական բաց հանք։
Համայնքի բնակիչներն արդարացիորեն դեմ են նման անհեռանկարային ծրագրի իրականացմանը և հարկադրաբար իրենց սոցիալ-տնտեսական ճյուղի փոփոխմանը։ Դեռ հանրային լսումների փուլում Ջերմուկ քաղաքի բնակչությունը միտումնավոր դուրս է թողնվել դրանց մասնակցելու հնարավորությունից, քանի որ միշտ ունեցել են բացասական վերաբերմունք այդ ծրագրին։
Վստահաբար նշում ենք, որ Ջերմուկ համայնքի բնակչությունը և նրանց մոտեցումը կիսող բազմաթիվ մարդիկ ամուր կանգնած են Ամուլսարի թիկունքին և զգուշացնում են, որ ցանկացած օժանդակում այդ ծրագրին արկածախնդրություն է և դատապարտված է ձախողման։ Ամուլսարը Ջերմուկ համայնքի բնակչության համար կենսատարածք է և այն չենք զիջելու։
Ամուլսարի պահապաններ
20:40 08/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմուլսարը տևական ժամանակ չեն կարողանա վերաբացել. Դրան կխոչընդոտի ինչպես երկրում առկա իրավիճակը, այնպես էլ աշխարհատնտեսական իրադրությունը. Շիրակ Բունիաթյան
17:40 06/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է «Լիդիան Արմենիա» և «Ըլայդ Գոլդ Քորփ.» ընկերությունների ղեկավարներին
12:03 08/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ250 միլիոն դոլարանոց փուչիկ․ հուշագիր Ամուլսարում ոսկու կորզման ծրագրի մասին
21:19 24/03/2023  |  Բնապահպանական իրավունքՍա գերտերությունների խաղ է, քաղաքական կոմպոնենտը շատ մեծ է այստեղ. Եթե Ամուլսարի հանքը շահագործվի, ապա շատ վատ վիճակում է հայտնվելու հենց ՀՀ Կառավարությունը. Ինգա Զարաֆյան
19:54 17/03/2023  |  Բնապահպանական իրավունքՄարդիկ շատ հստակ ասում են, եթե Ամուլսարում հանք շահագործվի՝ կարտագաղթեն.Դուլգարյան
11:41 02/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ անպատասխան հարցեր. Թադևոս Ավետիսյան
16:56 01/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀԿ-ների հայտարարությունը Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ
08:18 23/02/2023  |  ՄամուլԻշխանությունները շահագրգիռ են եղել․ ինչու հենց հիմա շահագործվեց «Ամուլսարը»․ «Ժողովուրդ»
12:58 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմուլսարը կվերսկսի շահագործումը. Քերոբյան
09:56 17/02/2022  |  Մամուլ«Անկախությունից ի վեր նման խայտառակ իրավիճակի ականատես չենք եղել. հանրության կարծիքն այլևս հաշվի չի առնվելու». «Փաստ»

Предупреждение защитников Амулсара: любое содействие программе разработки этого рудника – авантюра 12/26/2023 16:40 | Лента новостей
Жители общины Джермук обратились с письмом к Евразийскому банку развития (ЕАБР) в связи с возможным участием Банка в финансировании разработки Амулсарского золоторудного месторождения в Армении. Поступившее в редакцию письмо публикуем ниже:
«Председателю правления ЕАБР
Николаю Подгузову
Заместителю председателя правления ЕАБР
Денису Ильину
Директору представительства ЕАБР в Армении
Армену Мелкикяну
Мы, люди, выступающие против проекта разработки Амулсарского золоторудного месторождения, будучи представителями разных сфер, имея разные профессии и живя в разных населенных пунктах нашей общины, занимаем четкую позицию в отношении судьбы Амулсара: Амулсар останется горой, и точка.
Вынужденные годами нести круглосуточное дежурство на наземных дорогах у въездов в Амулсар посредством мирных акций протеста, нам удалось приостановить программу эксплуатации Амулсара в качестве рудника.
Наша борьба увенчалась успехом, потому что широкие слои общества и, в частности, подавляющее большинство населения курортного города Джермук, расположенного на склоне Амулсара, поддержали и разделили нашу точку зрения. Об этом свидетельствуют результаты петиции по итогам опроса, проведенного в общине Джермук, в которой около 3000 жителей своей подписью четко высказались против эксплуатации рудников на территории общины. Существует множество фактов активного участия населения общины в акциях против Амулсарского проекта.
Эксплуатация Амулсара как рудника сопряжена с множеством многоуровневых проблем, и мы попытаемся представить некоторые из них. Амулсар расположен в «сердце» важнейших водных ресурсов Армении, на территории рек Арпа и Воротан. А также находится очень близко к питающему Севан Кечутскому водохранилищу.
Об экологических рисках Амулсара говорилось много раз и многими экспертами. Программа эксплуатации Амулсара также получила негативную оценку со стороны независимых экспертов международных компаний ELARD-TRC, заказанной сегодняшним правительством при государственном финансировании.
Помимо неуправляемых экологических проблем, эксплуатация Амулсара наносит прямой удар по существованию и экономической направленности горно-лечебного, курортного и туристического города Джермук. Джермук изначально был создан как водно-оздоровительная зона, и эта отрасль неуклонно развивается в общине. Компания Лидиан до сих пор не смогла предоставить гарантии отсутствия воздействия на курортную зону в случае эксплуатации Амулсара. И не сможет предоставить, поскольку в мире нет ни одной горно-лечебной курортной зоны, рядом с которой эксплуатировался бы открытый карьер рудника.
Жители общины справедливо выступают против реализации такой бесперспективной программы и принудительного изменения своей социально-экономической отрасли. Еще на этапе общественных слушаний население города Джермук намеренно лишилось возможности участвовать в них, поскольку у них всегда было отрицательное отношение к этой программе.
Мы с уверенностью отмечаем, что население общины Джермук и многие люди, разделяющие их точку зрения, твердо стоят на защите Амулсара и предупреждают, что любое содействие этой программе является авантюрой и обречено на провал. Амулсар – это жизненное пространство для населения общины Джермук, и мы не уступим его».