Միջազգային փաստաբաններին Ռուբեն Վարդանյանի մոտ չեն թողնում. Վարդանյանի կնոջ ահազանգը 12/25/2023 11:53 | ԼՐԱՀՈՍ
«Այս տարին իսկապես ծանր էր, ոչ ոք չէր սպասում, որ նման իրադարձություններ տեղի կունենան։ Մենք չգիտենք, թե որքան արագ իրավիճակը կհանգուցալուծվի։ Ռուբենից էական նորություններ չկան։ Շաբաթը մեկ անգամ մեզ թույլ են տալիս շատ կարճ հեռախոսով խոսել։ Մեզ մտահոգում է, որ միջազգային փաստաբաններին իր մոտ չեն թողնում»,- «Մեդիամաքս»-ին տված հարցազրույցում ասել է սոցիալական ձեռներեց, Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդին։
Նա նշել է՝ կարոտում են Ռուբեն Վարդանյանի հետ շփումը։
«Այս շաբաթ կլրանա Ռուբենի կալանավորման երեք ամիսը։ Երեխաները տոկունությամբ դիմանում են այս իրավիճակին, իրենց պարտքն են համարում նեցուկ լինել միմյանց և ինձ: Այս ընթացքում նրանք ավելի են հասունացել»,-ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդին։
Անդրադառնալով Ռուբեն Վարդանյանի կողմից ղեկավարվող է բազմաթիվ սոցիալական նախագծերի և նախաձեռնությունների շարունակմանը, Վարդանյանի կինն ասել է.
«Իհարկե, առանց Ռուբենի դժվար է, բայց միևնույն ժամանակ, մեր նախաձեռնությունները շարունակելու անհրաժեշտությունը մեզ համար հենման կետ է դարձել։ Մեզ համար կարևոր է, որ մեր համատեղ նախաձեռնած նախագծերը ապրեն և զարգանան։ Շատ մարդիկ են մեզանից կախված, և մենք պահպանում ենք մեր գործունեությունն այն ծավալով, որքանով ներկայում թույլ են տալիս հանգամանքները: Դա մոտիվացնում և ուժ է տալիս։ Թեև վերջին երկու տարվա ընթացքում մեր կյանքում և աշխարհում շատ բան է տեղի ունեցել, սակայն մեր նախագծերը չեն դադարում, քանի որ դրանք երկարաժամկետ են, դրանց հորիզոնը 20-25 տարի է։ Օրինակ, UWC Dilijan քոլեջը բացվել է 2014 թվականին, իսկ նախագծի իրականացումը սկսել էինք ավելի վաղ, հասկանալով, որ առաջին արդյունքները կարող ենք տեսնել միայն 10-15 տարի հետո։ Եվ միայն հիմա դրանք նկատելի են դառնում»։

К Рубену Варданяну не пускают международных адвокатов – Вероника Зонабенд 12/25/2023   12:03  |  Лента новостей
Этот год действительно тяжёлый, никто не ожидал, что произойдут такие события, заявила Вероника Зонабенд,  супругой социального предпринимателя, бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, в эксклюзивное интервью Медиамакс.
"Мы не знаем, как скоро ситуация разрешится. Каких-то существенных новостей от Рубена нет.  Раз в неделю нам разрешают очень коротко общаться по телефону. Нас беспокоит, что к нему не пускают международных адвокатов. Конечно, нам очень не хватает общения с ним", - заявил супруга Варданяна.
Она напомнила, что на этой неделе исполнится три месяца с тех пор, как его задержали.
«Дети стойко переносят эту ситуацию, считают своим долгом поддерживать друг друга и очень поддерживают меня, они повзрослели за это время», - сказала Вероника Зонабенд.
Она также коснулся проводимых Рубеном Варданяном многочисленных социальных проектов и инициатив.
"Конечно, без Рубена трудно, и в то же время необходимость продолжать наши инициативы стала для нас точкой опоры. Нам важно, чтобы проекты, которые мы вместе начали, жили и развивались. От нас зависит очень много людей, и мы поддерживаем нашу деятельность в том объёме, в котором позволяют сейчас обстоятельства. Это мотивирует и даёт силы. Хотя за последние два года многое случилось и в нашей жизни, и в мире, работа наших проектов не прекращается, потому что они долгосрочные, их горизонт составляет 20–25 лет. Так, например, колледж UWC Dilijan открылся в 2014 году, а к реализации этого проекта мы приступили ещё раньше, понимая, что первые результаты сможем увидеть лишь через 10–15 лет. И только сейчас они становятся заметны", - заявила Вероника Зонабенд