Վագիֆ Խաչատրյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Բաքվի դատարան 12/25/2023   13:18  |  Դատական ռեպորտաժներ
Շրջափակված Արցախից բուժման նպատակով Կարմիր խաչի օգնությամբ Հայաստան մուտք գործելիս ադրբեջանական անցակետում առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանը Բաքվում վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել դատարանի վճռի դեմ։
Բաքվի վերաքննիչ դատարանում դատավոր Հասան Ախմեդովի նախագահությամբ տեղի ունեցած նիստում ուսումնասիրվել են մեղադրյալի անձնական տվյալները և բողոքարկման ապացույցները։
Գործով դատաքննությունը նշանակված է 2024 թվականի հունվարի 7-ին։
Հիշեցնենք, որ  Վագիֆ Խաչատրյանին Բաքվում դատապարտել են 15 տարի ժամկետով ազատազրկման, որից 5 տարին՝ բանտում, իսկ մնացածը՝ խիստ ռեժիմի գաղութում։
Նշենք, որ հուլիս ամսին Վագիֆ Խաչատրյանը առողջական խնդիրներով ուղևորվում էր Հայաստան Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ, սակայն ադրբեջանցիները անցակետից բուժառուին առևանգել ու տեղափոխել են Բաքու՝ նրան մեղսագրելով ծանր հանցագործություն։ Կեղծ մեղադրանքի համաձայն՝ Վագիֆ Խաչատրյանն իբր եղել է Սամվել Բաբայանի վարորդն ու մասնակցել է «Խոջալուի դեպքերին»։
13:23 30/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում Վագիֆ Խաչատրյանի դատավճռի բողոքարկումը ձևական է․ Սահակյան
15:13 27/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կողմից առևանգված, ապա՝ 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված Վագիֆ Խաչատրյանի դատավճռի դեմ բողոք է ներկայացվել
11:23 14/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼեմկինի ինստիտուտը դատապարտել է Վագիֆ Խաչատրյանի ազատազրկման դատավճիռը
11:17 08/11/2023  |  ՄեկնաբանությունԱկնհայտ էր չէ՞, որ ադրբեջանական դատարանը 68- ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին չէր էլ արդարացնելու կամ ազատ չէր արձակելու. Թաթոյան

Вагиф Хачатрян подал апелляционную жалобу на сфабрикованный против него в Баку приговор 12/25/2023 13:43 | Судебный репортаж
Похищенный азербайджанцами тяжелобольной пенсионер из Арцаха Вагиф Хачатрян подал апелляционную жалобу на сфабрикованный в Баку против него приговор суда.
Напомним, ранее азербайджанский суд по сфабрикованному делу приговорил Вагифа Хачатряна к 15 годам лишения свободы. Первые 5 лет срока Хачатрян должен провести в тюрьме, а остальные — в колонии строгого режима. Слушания по делу назначены на 7 января 2024 года.
Сообщается, что на заседании в бакинском апелляционном суде под председательством судьи Гасана Ахмедова были изучены анкетные данные Хачатряна и обоснования апелляционной жалобы.
Институт Лемкина по предотвращению геноцида ранее выступил с заявлением, в котором решительно осудил вынесенный Азербайджаном приговор Вагифу Хачатряну.