Հայ-վրացական հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոններից է. Ալեն Սիմոնյանը` Վրաստանի խորհրդարանի նախագահին 12/21/2023   18:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը:
Ողջունելով գործընկերոջը` ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է եղբայրական Վրաստանին Եվրամիության թեկնածու երկրի կարգավիճակ ստանալու կապակցությամբ եւ նշել, որ դա կարեւոր իրադարձություն է ամբողջ տարածաշրջանի համար:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունի եւ հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում կհաջողվի երկու երկրների միջեւ հաստատել ռազմավարական գործընկերություն:
Անդրադառնալով տնտեսական ոլորտում արդյունավետ փոխգործակցությանը` Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունն ու տնտեսական կապերը շարունակում են վերելք ապրել: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է Վերին Լարսի անցակետում տարբեր պատճառներով հանդիպող խնդիրների մասին եւ գոհունակությամբ ընդգծել տարանցումը դյուրացնելուն ուղղված վրացական կողմի ջանքերը: Վրաստանի խորհրդարանի նախագահն իր հերթին հավաստիացրել է, որ վերջին շրջանում այս ուղղությամբ բավականին դրական գործընթացներ են իրականացվել:
Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու մարտահրավերներին եւ վերահաստատել, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու օրակարգին: Անդրադառնալով Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկին»` Ալեն Սիմոնյանն առաջարկել է Վրաստանին միանալ այս նախագծին:
«Հայաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոններից է: Բարձր ենք գնահատում Վրաստանի հետաքրքրվածությունը եւ ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու գործում: Վրաստանի կառավարության «Խաղաղ հարեւանություն» նախաձեռնությունը միտված է հենց այս նպատակին»,- փաստել է ԱԺ նախագահը:
Խորհրդարանի նախագահը գոհունակությամբ փաստել է հայ-վրացական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացումը, անդրադարձել խորհրդարանական ձեւաչափում բարեհաջող գործակցությանը` նաեւ հանձնաժողովների ու բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է կողմերին օրերս Ռուսթավիում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսության բացման կապակցությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար` Շալվա Պապուաշվիլին գոհունակությամբ ընդգծել է երկկողմ խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի արդյունավետությունը: Քննարկվել են խորհրդարանական հանձնաժողովների եւ աշխատակազմերի միջեւ համագործակցության ամրապնդման հնարավոր նոր ձեւաչափերը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Վրաստանի խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ իրենք աջակցում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, որը տարածաշրջանում երկարատեւ կայունության եւ զարգացման երաշխիք կարող է լինել:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների անհապաղ վերադարձի շուրջ:
13:27 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ-ի ԱԳՆ-ն ոչ մի ծպտուն չի հանել, երբ Ադրբեջանը մեր տարածաշրջանում ինչ ուզում, անում էր. Սիմոնյան
12:39 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԺամանակ կանցնի, ու չեմ բացառում, որ կլինեն հայեր, որ կգնան Ադրբեջանում ապրելու, կլինեն ադրբեջանցիներ, որ կգան Հայաստանու ապրելու. Սիմոնյան

Спикер НС Армении назвал высокий уровень отношений с Грузией одним из важных факторов обеспечения безопасности на Южном Кавказе 12/22/2023   12:00  |  Лента новостей
По приглашению председателя Национального Собрания Армении Алена Симоняна в РА прибыла с рабочим визитом делегация, возглавляемая спикером парламента Грузии Шалвой Папуашвили.
Встреча глав парламентов Армении и Грузии в Дилижане началась с личной беседы, за которой последовала расширенная встреча.
Приветствуя коллегу, спикер НС поздравил братскую Грузию с получением статуса страны-кандидата в Евросоюз и отметил, что это важное событие для всего региона.
А.Симонян подчеркнул, что углубление отношений с Грузией имеет стратегическое значение для Армении, и выразил надежду, что в ближайшем будущем удастся установить стратегическое партнерство между двумя странами.
Коснувшись эффективного взаимодействия в экономической сфере, А.Симонян отметил, что торговый оборот и экономические связи между Арменией и Грузией продолжают расти. В этом контексте глава парламента затронул проблемы, возникающие по разным причинам на КПП “Верхний Ларс”, и с удовлетворением подчеркнул усилия грузинской стороны по облегчению транзита. Спикер парламента Грузии, в свою очередь, заверил, что в последнее время в этом направлении происходят довольно позитивные процессы.
А.Симонян обратился к региональной безопасности и вызовам, подтвердил, что РА остается приверженной повестке установления мира и стабильности в регионе. Касаясь представленного Арменией “Перекрестка мира”, спикер НС предложил Грузии присоединиться к этому проекту.
“Высокий уровень отношений между Арменией и Грузией – один из важных факторов обеспечения безопасности на Южном Кавказе. Мы высоко ценим интерес и усилия Грузии по установлению мира и стабильности в регионе. Инициатива правительства Грузии “Мирное соседство” направлена именно на эту цель”, - отметил председатель НС.
Спикер парламента с удовлетворением отметил последовательное развитие армяно-грузинского политического диалога на высоком уровне, отметив успешное сотрудничество в парламентском формате, в том числе на уровне комиссий и групп дружбы.
В контексте двусторонних отношений председатель НС поздравил стороны в связи с открытием на днях Почетного консульства Армении в Рустави.
Выразив благодарность за приглашение, Ш.Папуашвили с удовлетворением подчеркнул эффективность двустороннего формата парламентского сотрудничества. Обсуждены возможные новые форматы укрепления сотрудничества между парламентскими комиссиями и аппаратами.
Касаясь региональных проблем, спикер Парламента Грузии подчеркнул, что они поддерживают подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном, который может стать гарантией долгосрочной стабильности и развития в регионе.
На встрече состоялся обмен мнениями по немедленному возвращению удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
15:34 20/11/2023  |  Лента новостейВице-спикер НС Армении высоко оценил парламентское сотрудничество с Грузией
16:08 17/11/2023  |  Лента новостейМинистры обороны Армении и Грузии посетили Мемориал памяти жертв Геноцида армян