Հակառուսական ֆոն ՀՀ-ում չկա, ՌԴ-ի հետ զենքի բանակցություններ կան, դրանք շարունակվում են. Ալեն Սիմոնյան 12/22/2023   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չեմ բացառում, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև զենքի գործարքի շուրջ բանակցությունների մասին հայտարարությունները իրականությանը համապատասխանում են։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա նշեց, որ գործարքի մանրամասներին չի տիրապետում։ «Ընդհանուր քննարկում է, որի մեջ բոլոր «խնդիրները» կարող են ներառված լինել»։
Հարցին, թե արդյոք 400 մլն դոլարի զենքի փոխանցման մասին է խոսքը՝ Սիմոնյանն արձագանքեց՝ «Ցուցակը տա՞մ, չգիտեմ»։
Դիտարկմանը, թե երբ են սկսվել ՌԴ-ի՝ ՀՀ-ին զենց վաճառելու շուրջ բանակցությունները, որովհետև ինչ-որ փուլում ՌԴ-ն հրաժարվում էր ՀՀ-ին զենք վաճառել՝ նա պատասխանեց, որ բացի հրաժարվելը՝ երևի չէր կարողանում։ «Վստահ էլ չեմ, որ կունենանք այն ինչ բանակցել ենք, կապրենք, կտեսնենք։ Զենքի շուրջ բանակցությունները մշտապես եղել են։ Մենք ասել ենք, որ մենք գումար ենք փոխանցել, նաև գիտեք, որ մեր զինանոցում կան զենքեր, որոնց սպասարկմամբ ՌԴ-ն պետք է զբաղվի և չի կարող այդ պարտավորությունից հրաժարվել։ Այդ խոսակցությունները մշտապես եղել են, բայց դա չի նշանակում, որ մենք մեր այլ գործընկերների հետ այն համագործակցությունը, որը եղել է՝ չենք շարունակելու»,- նշեց Սիմոնյանը
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ստացվում է հակառուսականության ֆոնին՝ ռազմատեխնիկական նոր համաձայնագրեր են քննարկվում՝ նա պատասխանեց, որ հակառուսականություն բառը սխալ է օգտագործվում։ «Հայ և ռուս ժողովուրդները բարեկամ ժողովուրդներ են, Հայաստանում հակառուսական տրամադրություններ չկան, կա հակակրանք այն քաղաքականության ու քայլերի նկատմամբ, որոնք վերջին տարիներին իրականացվել են, բայց դա պետք չէ վերագրել հակառուսականության ֆոնին, էլ չեմ ասում, որ բազմաթիվ լրատվամիջոցներ նույնպես այդ տրամադրություններով աչքի են ընկնում»։
13:27 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ-ի ԱԳՆ-ն ոչ մի ծպտուն չի հանել, երբ Ադրբեջանը մեր տարածաշրջանում ինչ ուզում, անում էր. Սիմոնյան

В Армении нет антироссийских настроений, есть неприятие в отношении проводимой в последние годы политики - Симонян 12/22/2023   14:25  |  Лента новостей
В Армении нет антироссийских настроений, есть неприязнь к политике, проводимой в последние годы. Об этом заявил спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян.
"Слово "антироссийский" не к месту употребляется. Армянский и российский народы – дружественные народы. В Армении нет антироссийских настроений. Есть неприятие в отношении политики и шагов, которые в последние годы осуществлялись. Но не следует относить это к антироссийскому фону", - сказал Симонян в беседе с журналистами в пятницу.
Он не исключает, что заявления о переговорах между Арменией и РФ относительно оружейной сделки соответствуют действительности.
Симонян заявил, что не владеет подробностями сделки. "В целом обсуждается, затрагиваться могут все проблемы", - добавил он.
Спикер НС также отметил на вопрос о том, когда начались переговоры вокруг продажи Россией оружия Армении, поскольку РФ на каком-то этапе отказывается от продажи оружия РА.
"Помимо того, что отказывалась, не могла этого сделать. И я не уверен, что мы получим в итоге то, вокруг чего ведем переговоры. Поживем-увидим", - сказал Симонян. Он отметил, что переговоры по оружию всегда велись.
"Мы сказали, что мы перечислили деньги, а также знаем, что в нашем арсенале есть вооружение, обслуживанием которого должна заниматься РФ и не может отказаться от этого обязательства. Эти разговоры всегда были, но это не значит, что мы не продолжим сотрудничество с другими нашими партнерами", - отметил Симонян.
11:19 20/12/2023  |  КомментарийХодатайство о задержании, аресте и передаче Дмитрия Сетракова компетентным органам РФ в Генпрокуратуру Армении не поступало - Мартиросян
18:01 15/12/2023  |  Лента новостейВременные сложности в отношениях России и Армении преодолимы, уверен замглавы МИД РФ