Առաջին անգամ Իրանից Հայաստան է տեղափոխվել մեր հայրենակից դատապարտյալը՝ պատժի մնացած մասը ՀՀ-ում կրելու նպատակով 12/22/2023   10:50  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի որոշմամբ՝ առաջին անգամ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից պատժի մնացած մասը Հայաստանի Հանրապետությունում կրելու նպատակով իրականացվել է ՀՀ քաղաքացու փոխանցում: Այս մասին տեղեկացնում է Արդարադատության նախարարությունը։
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն իրավական փոխօգնության ոլորտում համագործակցում են «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» համաձայնագրի շրջանակներում: Համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս պետություններից մեկի տարածքում հանցագործություն կատարած և ազատազրկման ձևով պատժի դատապարտված անձանց տեղափոխել իրենց քաղաքացիության երկիր՝ պատժի մնացած մասը կրելու նպատակով։
Դատապարտյալների փոխանցման հարցերով կենտրոնական մարմին է հանդիսանում Հայաստանի Հանրապետության կողմից ՀՀ արդարադատության նախարարությունը: Նշենք նաև, որ ՀՀ-ից ԻԻՀ մինչ օրս մի քանի տասնյակ դատապարտյալներ են փոխանցվել իրենց քաղաքացիության երկիր, սակայն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ՀՀ քաղաքացու փոխանցում չի իրականացվել, ուստի չնայած օբյեկտիվ պատճառներին համաձայնագիրը երկու երկրների միջև միայն միակողմանի էր գործել։
21:40 20/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն Իրանի նախագահի հետ հեռախոսով քննարկել է հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային թեմաներին վերաբերող հարցեր
17:10 20/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան ու Իրանը վաղը քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացնելու
13:06 15/12/2023  |  Միջազգային լրահոսՀարձակում՝ Իրանի ոստիկանական բաժանմունքի վրա. առնվազն 11 մարդ է զոհվել
19:59 11/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԹեհրանն առաջարկել է Պաղեստինի ճակատագրի ինքնորոշման հանրաքվե անցկացնել
13:53 10/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրանում նավթավերամշակման գործարան է հրդեհվել
23:02 06/12/2023  |  Միջազգային լրահոսG7-ի երկրները Իրանին կոչ են արել դադարեցնել միջուկային ծրագրի զարգացումը
18:38 04/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրանի ռազմածովային ուժերի հրամանատարը ժամանել է Բաքու
16:43 04/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրանը սպառնացել է վրեժ լուծել իր ռազմական խորհրդականների մահվան համար

Впервые в Армению из Ирана доставлен осужденный армянин для отбывания оставшейся части наказания в РА 12/22/2023 11:13 | Криминальная хроника
Решением министра юстиции Армении впервые состоялась передача Ираном гражданина РА для отбывания оставшейся части наказания в Армении. Об этом сообщает пресс-служба Минюста.
Следует отметить, что Армения и Иран сотрудничают в сфере правовой взаимопомощи в рамках соглашения "О передаче осужденных". Соглашение позволяет передачу лиц, совершивших преступление на территории одного из государств и приговоренных к наказанию в виде лишения свободы, в страну своего гражданства для отбывания оставшейся части наказания.
Минюст РА является центральным органом со стороны Армении по переводу осужденных.
"Из Армении в Иран по сей день несколько десятков осужденных были переведены в страну их гражданства, однако ни один гражданин РА не был переведен из Ирана, поэтому, несмотря на объективные причины, соглашение между двумя странами действовало только в одностороннем порядке", - отмечается в сообщении.