ՀՌՀ–ն 30 օրով կասեցրել է Sputnik Արմենիա ռադիոկայանի հեռարձակումը 12/20/2023 19:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Sputnik Արմենիա ռադիոկայանի հեռարձակումը 30 օրով կասեցվել է, վերահեռարձակող «Տոսպա» ռադիոընկերությունը մեկ ամսով զրկվել է լիցենզիայից։ Նման որոշում է կայացվել այսօր Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նիստում։ Եթերի կասեցումից բացի, ընկերության նկատմամբ վարչական երկու վարույթ է հարուցվել, ընկերությունը տուգանվել է 500 հազար դրամով։
Հանձնաժողովը համարում է, որ եթերում խախտվել են «Տեսալսողական մեդիայի մասին օրենքի» որոշ դրույթներ։
Ըստ կազմված արձանագրության՝ առաջին վարույթը վերաբերում է «Ուրբաթը Տիգրան Քեոսայանի հետ» հաղորդմանը․ նոյեմբերի 17-ի եթերի ընթացքում հաղորդման հեղինակն ու վարողը իբրև թե ծաղրական և նսեմացուցիչ ձևակերպումներ է արել Հայաստանի ու հայ ժողովրդի մասին, տվել գնահատականներ, որի բարոյական իրավունքն օտարերկրյա քաղաքացի հանդիսացող քաղաքական մեկնաբանն ու հաղորդավարը չունի:
Երկրորդ վարչական վարույթը վերաբերում է «Աբովյան Time» հաղորդմանը։ Ըստ հաղորդագրության՝ հնչեցվել են այնպիսի կարծիքներ և պնդումներ, որոնք ոչ միայն չեն համապատասխանում իրականությանը, այլև ՀՀ ժողովրդի շրջանում առերևույթ խուճապ են առաջացնում։ Հաղորդման ընթացքում, ըստ հանձնաժողովի, հնչեցվել են ոչ հավաստի, չստուգված աղբյուրներից սնվող տեղեկություններ:
Հավելենք, որ Քեոսայանի հաղորդումը չի պատրաստվել հայկական խմբագրության կողմից, այլ ռուսական հեռարձակման մաս է եղել։

Радио Sputnik Армения лишили эфира на месяц 12/21/2023   00:20  |  Лента новостей
Комиссия по телевидению и радио Армении на 30 дней приостановила действие лицензии ретранслятора радио "Sputnik Армения" - радиокомпании "Тоспа". Соответствующее решение было принято на заседании комиссии. Помимо приостановки эфира, в отношении в отношении ретранслятора было возбуждено два административных производства, компания оштрафована на 500 тыс. драмов.
Регулятор считает, что в эфире были нарушены положения некоторые положения закона «О об аудиовизуальных медиа".
Согласно первому составленному протоколу, в эфире программы «Пятница с Тиграном Кеосаяном» от 17 ноября 2023 года автор и ведущий «высказывался об Армении и армянском народе в ироничной и уничижительной форме, давая оценки, на которые являющийся иностранным гражданином политический комментатор и ведущий не имеет морального права. Было отмечено также, что в ходе программы прозвучали призывы к запрещенным законом действиям».
Второе производство касается передачи "Абовян Time". Согласно сообщению, в программе прозвучали мнения и утверждения, которые не только не соответствуют действительности, но и вызывают панику среди народа Армении. В ходе программы, как заявили в комиссии, была озвучена информация из недостоверных, непроверенных источников.
13:16 16/09/2022  |  Лента новостейСоюз журналистов Армении решительно осуждает посягательства в отношении журналистов в НС