Հայաստանյան բուհերում սովորող արցախցի 935 ուսանողների առաջին կիսամյակի ուսման վարձերը կփոխհատուցվեն 12/21/2023 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանյան բուհերում սովորող արցախցի այն ուսանողների առաջին կիսամյակի ուսման վճարները, որոնց ընտանիքները 2023թ․ սեպտեմբերին բռնի տեղահանվել են Արցախից, կփոխհատուցվեն։ Որոշումը, որը ներառված էր չզեկուցվող հարցերի փաթեթում, ընդունվել է Կառավարության այսօրվա նիստում։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ներկայացմամբ՝ խոսքը բուհերում սովորող 860 ուսանողի և միջին մասնագիտական ուսումնական կենտրոններում սովորող 75 ուսանողի մասին է։
Նշված ուսանողների առաջին կիսամյակի ուսման վարձերի փոխհատուցման համար նախարարության միջոցներում 264 մլն դրամի չափով վերաբաշխում է կատարվել։
Փաշինյանի հարցին՝ Արցախում սովորող, բռնի տեղահանված ուսանողները շարունակո՞ւմ են արդյոք կրթությունը հայաստանյան բուհերում, նախարարը պատասխանեց․ «Շուրջ 1800 ուսանող հայաստանյան բուհերում են սովորում, ավելի քան 1100-ը՝ քոլեջներում և ուսումնարաններում»։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն էլ հստակեցրեց՝ այն ուսանողները, որոնք վարձերն արդեն մուծել են, գումարը փոխանցելուց հետո բուհերը պետք է վերադարձնեն։

935 студентов из Арцаха получат компенсацию платы за обучения в учебных заведениях Армении 12/21/2023 13:48 | Лента новостей
Власти РА компенсируют обучающимся в вузах Армении студентам из Арцаха, чьи семьи в сентябре 2023 года были насильственно выселены из Арцаха, плату за обучение в первом семестре. Решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, речь идет о 860 студентах, проходящих обучение в вузах, и 75 студентах, обучающих в учебных центрах среднего профессионального образования.
Данным решением правительство предоставляет компенсацию платы за обучение упомянутых студентов за первое полугодие, всего на эти расходы выделено 264 млн. драмов.