Սերգեյ Սմբատյանը կշարունակի գլխավորել Մալթայի ֆիլարմոնիկ նվագախումբը 12/21/2023 16:27 | Մեկնաբանություն
Վերջին զարգացումների բերումով արդեն շատերն են տեղյակ, որ Մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանը հանդիսանում է նաև Մալթայի ֆիլարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը։ Այս մասին գրել է փաստաբան Երվաքնդ Վարոսյանը.
«Նախորդ ամառ Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման հարուցումից, նրան կալանավորելուց հետո, սակայն, Մալթայի ֆիլարմոնիկ նվագախմբի ղեկավարությունը որոշում էր կայացրել կասեցնել Մաեստրոյի հետ կնքված պայմանագրի կատարումը։ Այս մասին տեղեկություններ տարածվեցին նաև մամուլով։
Ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ այսօր պաշտոնական ծանուցում ենք ստացել այն մասին, որ նվագախմբի տնօրենների խորհրդի որոշմամբ Սերգեյ Սմբատյանի պաշտոնավարումը կվերականգնվի ու նա կշարունակի Մալթայի ֆիլարմոնիկ նվագախմբի հետ համագործակցությունը որպես գլխավոր դիրիժոր»։

Сергей Смбатян продолжит руководить Мальтийским филармоническим оркестром 12/21/2023   17:52  |  Комментарий
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян является также главным дирижером Мальтийского филармонического оркестра.
Однако , как напомнил адвокат Ерванд Варосян, после начала уголовного преследования Сергея Смбатяна и его ареста в Армении этим летом руководство Мальтийского филармонического оркестра приняло решение приостановить исполнение подписанного с маэстро контракта. Информация об этом появилась и в прессе.
"С радостью сообщаем, что сегодня они получили официальное уведомление о том, что по решению совета директоров оркестра Сергей Смбатян будет восстановлен в должности,  он продолжит сотрудничество с Мальтийским филармоническим оркестром в качестве главного дирижера", - написал Варосян на своей странице в Facebook.